Jak działa VPN i czy jest mi potrzebny?

Celem tej witryny jest pomoc w zdobywaniu informacji o sieci VPN. Pierwszą lekcją jest VPN: czym jest VPN? Dzięki zwięzłemu i precyzyjnemu artykułowi dowiesz się, czym jest wirtualna sieć prywatna. Pomimo braku dokładnej wiedzy informatycznej, otrzymasz zarys działania, aby zrozumieć, co to jest VPN.

Przejdź na ExpressVPN
Potrzebujesz najlepszego VPN?

Nie szukaj więcej i pobierz ExpressVPN, najlepsza aktualnie dostępna usługa VPN - 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy.

Po pierwsze, definicja wirtualnej sieci prywatnej

Połączenie VPN co to jest? Według Wikipedia (tak, nawet nauczyciele odnoszą się do Wikipedii), wirtualna sieć prywatna (ang. Virtual Private Network, Wirtualna Sieć Prywatna) – to tunel, przez który płynie ruch w ramach sieci prywatnej pomiędzy klientami końcowymi za pośrednictwem publicznej sieci (takiej jak Internet) w taki sposób, że węzły tej sieci są przezroczyste dla przesyłanych w ten sposób pakietów. Można opcjonalnie kompresować lub szyfrować przesyłane dane w celu zapewnienia lepszej jakości lub większego poziomu bezpieczeństwa.

Co to jest vpn?

Cóż, to nie pomogło, prawda? Znajdźmy na to lepszy sposób. Co to jest VPN? To sieć. Ta sieć VPN jest wirtualna, ponieważ tworzy wirtualny most między użytkownikiem (na przykład) a serwerem (znajdującym się na całym świecie). Wreszcie, ta sieć jest prywatna, ponieważ masz dostęp do konta, musisz ów konto posiadać, wraz z poświadczeniami logowania (nazwa użytkownika i hasło).

Więc łączysz się z serwerem VPN, a ten łączy się z Internetem, co z zewnątrz wygląda, jakby użytkownik siedział przed komputerem w miejscu lokalizacji serwera VPN.

Przejdź na ExpressVPN
30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy

Korzystaj i testuj VPN za darmo! Sprawdź, czy Ci się spodoba

ExpressVPN to wiarygodne rozwiązanie, sprawdzone przez tysiące użytkowników, w tym naszych czytelników. Sprawdza się w każdych okolicznościach i ma mnóstwo użytecznych funkcji. Jeśli jednak chcesz samodzielnie sprawdzić, jak działa VPN, możesz to zrobić za darmo! Bez ryzyka, bez stresu, bez niepotrzebnych kosztów.

Pobierz oprogramowanie, korzystając z tego linku i ciesz się darmowym, 30-dniowym okresem próbnym. Testuj narzędzie i sprawdź, czy chcesz pozostawić je sobie na stałe. Sprawdź, jak działa na nim telewizja online, Netflix i torrenty. Przetestuj usługę w każdy sposób, w jaki potencjalnie będziesz go używał w przyszłości. Sądzimy, że tak jak, tysiącom użytkowników, przypadnie Ci do gustu i prawdopodobnie będziesz chciał przedłużyć subskrypcję.

Jeśli jednak nie zdecydujesz się na dalsze korzystanie z Internetu przy użyciu z ExpressVPN, skontaktuj się z działem obsługi klienta, aby odzyskać pieniądze. Żadnych kruczków, gwiazdek, czy drobnego druku. Zwrot środków gwarantowany. Specjalista zawsze będzie gotów odpowiedzieć na wszystkie pytania, nawet na takie jak: „Połączenie VPN co to jest?”.

Protokoły wirtualnej sieci prywatnej

Liczba dostępnych protokołów szyfrowania nieustannie wzrasta. To kilka z najpopularniejszych, które z pewnością będą na wyposażeniu wysokiej klasy usługi. Co to VPN i jak prezentują się jego protokoły szyfrowania? Te informacje znajdziesz w dalszej części artykułu.

PPTP – jeden ze starszych protokołów wirtualnej sieci prywatnej, który pochodzi jeszcze z czasów Windowsa 95. Główną cechą stojącą za jego popularnością, jest możliwość zainstalowania go na prawie każdym systemie operacyjnym. W skrócie, tunele PPTP przekierowują połączenia z jednego punktu w drugi poprzez protokół GRE. Niestety, bezpieczeństwo protokołu PPTP zostało podważone w ostatnich czasach. Nadal jest silny, ale nie najsilniejszy.

L2TP/IPsec – L2TP wraz z IPsec są bardziej bezpieczne niż PPTP i zapewniają o wiele więcej funkcji. L2TP/IPsec zostały połączone, aby współdziałały ze sobą i razem dawały jak najlepsze rezultaty. Przykładowo: L2TP jest używany do stworzenia tunelu, a IPsec zapewnia bezpieczny kanał. Środki te połączone w jedność stanowią imponująco bezpieczny pakiet.

OpenVPN – OpenVPN to wirtualna sieć prywatna oparta na technologii SSL, która nieustannie staje się coraz bardziej popularna. Oprogramowanie, z którego korzysta, to tzw. open source (dostępne dla każdego) i bezpłatne. SSL to bardzo silny protokół szyfrujący, a OpenVPN może działać przy użyciu jednego portu UDP lub TCP, dzięki czemu jest niezwykle elastyczny.

Dlaczego potrzebujesz tych usług i co to VPN?

Poruszanie się po sieci lub dokonywanie transakcji za pomocą niezabezpieczonej sieci Wi-Fi, oznacza, że możesz narażać się na niebezpieczeństwa związane z ujawnieniem swoich danych osobistych, a także informacji na temat tego, co przeglądasz w sieci. To właśnie dlatego sieć VPN, znana także jako wirtualna sieć prywatna, powinna być rozważana przez każdą osobę, niepewną swojego bezpieczeństwa i prywatności w sieci.

Wystarczy zastanowić się nad tymi podróżami, podczas których wiele razy czytasz maile, pijąc kawę w przydrożnej knajpie lub sprawdzasz swoje konto bankowe, będąc w kolejce do doktora. O ile nie logujesz się za pomocą wirtualnej sieci prywatnej lub korzystasz z prywatnego Wi-Fi, które wymaga hasła dostępu, Twoje dane mogą zostać przechwycone przez osoby trzecie, korzystające z tej samej sieci.

Szyfrowanie i anonimowość, którą zapewnia usługa tego typu, pomaga chronić internetowe aktywności: wysyłanie e-maili, zakupu przez Internet lub płacenie rachunków. Wirtualna sieć prywatna pozwala na anonimowość, kiedy przeglądasz Internet. Odpowiedź na pytanie, co to jest sieć VPN, odgrywa tutaj kluczową rolę i każdy powinien zapoznać się ze swoimi wymaganiami na jej temat.

Przejdź na ExpressVPN
30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy

Jak wirtualna sieć prywatna chroni Twój adres IP?

Usługa tego typu, to po prostu otwiera tunel pomiędzy Twoją lokalną siecią a punktem wyjściowym w innej lokalizacji, który może znajdować się nawet po drugiej stronie świata, sprawiając wrażenie, jakbyś właśnie tam się znajdował. To, jak działa VPN, jest bardzo proste. Dzięki temu użytkownik ma swobodę w użytkowaniu Internetu, która zapewnia mu globalny dostęp do sieci, aplikacji i stron internetowych. Wiele osób zadaje sobie pytanie – „Połączenie VPN co to jest?”. Warto zapoznać się bliżej z tym zagadnieniem, aby samemu móc odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Przyjrzyjmy się bliżej, jak działa VPN. Wirtualna sieć prywatna używa szyfrowania danych, przesyłanych przez sieć Wi-FI. Szyfrowanie sprawia, że Twoje dane stają się nieczytelne. Ochrona danych staje się niezwykle ważna podczas korzystania z publicznych sieci Wi-FI, ponieważ zabezpiecza przed możliwością przechwycenia danych przed osoby trzecie, korzystające z tej samej sieci Wi-FI.

Istnieje także druga strona prywatności w sieci. Bez aktywnej usługi wirtualnej sieci prywatnej, Twój dostawca Internetu ma pełen dostęp do Twojej historii przeglądania. Kiedy korzysta się z tej usługi – pozostaje ona ukryta. Wszystko to, ponieważ Twoja aktywność w sieci jest połączona z adresem IP serwerów wirtualnej sieci prywatnej, nie Twoim własnym. Dostawcy usług tego typu mogą posiadać serwery rozlokowane po całym świecie. Oznacza to, że Twoja aktywność będzie przypisana do jednego z nich. Warto mieć na uwadze, że przeglądarki internetowe także śledzą aktywność użytkowników, ale wiążą te dane z adresem IP, który nie należy do Ciebie. Wirtualna sieć prywatna sprawi, że Twoja aktywność w Internecie będzie całkowicie anonimowa.

Prywatność – Przed czym chroni VPN?

Co to jest VPN i przed czym chroni? Wirtualna sieć prywatna chroni przed wyciekiem informacjami, które mogą narazić użytkownika na niepotrzebne ryzyko. Oto pięć przykładów.

Historia przeglądania

Niestety podczas przeglądanie Internetu nikt nie jest całkowicie anonimowy. Informacje o naszym ruchu w sieci dostarczamy zarówno dostawcom usług internetowym, jak i przeglądarkom internetowym. Całą aktywność można dodatkowo powiązać z adresem IP i jego lokalizacją. W ten sposób już bardzo łatwo jest dowiedzieć się, kto wykonywał daną czynność w Internecie.

Twój adres IP i lokalizacja

Wszyscy, którzy poznają Twój adres IP, mogą uzyskać dostęp do Twojej historii przeglądania, z dowolnego miejsca, z którego korzystasz, a także ram czasowych korzystania z Internetu. Adres IP można porównać do standardowego adresu zamieszkania, który podaje się na wysyłanej kopercie, aby każdy mógł odpowiedzieć.

Twoja lokalizacja a streaming

Nie jest to tajemnicą, że wiele platform streamingowych, ma inną ofertę dla różnych regionów świata. Jeśli ktoś przykładowo z Polski chciałby obejrzeć Netflix w wersji amerykańskiej, musi obejść się smakiem, ponieważ IP pochodzące z Polski zostały skutecznie zablokowane.

połączenie VPN co to jest

Dzięki temu, jak działa VPN, bardzo łatwo omija się tę barierę, sprawiając wrażenie, jakby się mieszkało w Stanach Zjednoczonych.

Twoje urządzenia

VPN ochrania wszystkie Twoje urządzenia, łącznie z tabletami, komputerami osobistymi i smartfonami, które mogą stać się celem cyberprzestępców – zwłaszcza kiedy korzysta się z publicznych sieci Wi-Fi.

Twoja aktywność w sieci

Na szczęście nie jesteś kandydatem do sejmu, ale kto wie? Być może ktoś kiedyś będzie chciał wykorzystać informacje o Twojej aktywności w Internecie przeciwko Tobie? Warto zabezpieczyć się już teraz, aby nikt z zewnątrz nie miał dostępu do adresów stron, z których korzystasz. VPN zapewnia wolność w sieci.

Jak VPN chroni przed kradzieżą tożsamości?

Kradzież tożsamości występuje, kiedy ktoś stara się ukraść czyjeś dane osobowe i wykorzystać je podczas popełniania przestępstwa. Otwieranie nowych kont na różnych serwisach, składanie zeznania podatkowego, wynajmowanie samochodu lub mieszkania – opcji jest bardzo dużo.

vpn co to

Najbardziej narażenie na niebezpieczeństwo jesteśmy, kiedy korzystamy z publicznych Wi-Fi, gdzie złodziej internetowy może wykraść nasze dane podczas zakupów, załatwiania spraw bankowych itd. Sieć VPN co to jest – skutecznie blokuje wszelkie próby przechwycenia danych, dzięki szyfrowaniu i wielu innym funkcjom, dodatkowo zabezpieczającymi działania w sieci.

Czego należy doszukiwać się w dobrej jakości wirtualnej sieci prywatnej?

Internet jest pełen różnych usług tego typu. Dlatego należy bardzo ostrożnie podejść do tego tematu i przed decyzją o zakupie, rozważyć swoje wymagania.

jak działa VPN

Pomyśl, co jest dla Ciebie najważniejsze. Chcesz anonimowo poruszać się po sieci, ukrywając swój adres IP? A może obawiasz się o swoje dane osobowe, które mogą zostać skradzione przez osoby trzecie? W końcu może chcesz do woli oglądać swoje ulubione seriale i filmy w czasie podróży?

Co to VPN i jak działa VPN dobrej jakości? Z pewnością poradzi sobie z powyższymi problemami, ale istnieją także inne – istotne punkty, o których nie należy zapominać.

Jak wybrać najlepszą usługę typu wirtualna sieć prywatna?

VPN to najmądrzejszy wybór dla kogoś, kto chce być bezpieczny podczas korzystania z publicznej sieci Wi-FI. W jaki sposób wybrać najlepszy VPN? Oto kilka podstawowych pytań, które należy sobie zadać przy wybieraniu idealnej usługi.

  1. Czy zapewnia prywatność?
  2. Czy działa w oparciu o najnowsze protokoły?
  3. Gdzie ulokowany jest serwer VPN?
  4. Czy istnieją jakieś limity danych?
  5. Czy istnieje możliwość jednoczesnego uruchomienia VPN na kilku urządzeniach w tym samym czasie?
  6. Ile kosztuje?

Co to jest VPN dobrej jakości? To trudne pytanie, na które odpowiedź jest niejednoznaczna, Z pewnością pomoże odpowiedzenie sobie ta powyższe pytania. To tylko kilka punktów, które należy rozważyć. Wiele innych z pewnością pojawi się w głowie każdej zainteresowanej osoby, ale to są główne aspekty działania VPN, które trzeba sprawdzić bezwzględnie. To właśnie one determinują, czy dana usługa jest dobra, czy nie.

Dostawcy usług służących do zmiany IP

Dzisiejszy wybór wirtualnych sieci prywatnych jest ogromny i dla kogoś niezaznajomionego z tematem, niezwykle trudno jest wybrać dobrze. Wiele serwisów zapewnia całkowicie darmowe usługi, inne każą sobie na nie płacić. Wszystko ma swoją cenę. Darmowe VPN nie zapewniają takich zabezpieczeń i swobody, jak ich płatne odpowiedniki, dlatego wybór powinien być dobrze przemyślany. Oto ranking z aktualnie najlepszymi usługami tego typu na rynku.

Uruchomienie usługi wirtualnej sieci prywatnej

Proces uruchomienia usługi tego typu na swoim urządzeniu jest niezwykle prosty. Niekiedy wystarczy uruchomić aplikację i wpisać swoje dane logowania. Bardziej zaawansowane aplikacje pozwalają na konfiguracje, aby dostosować VPN do swoich wymagań. Mimo wszystko twórcy zawsze dokładają wszelkich starań, aby programy były czytelne i łatwe w użytkowaniu.

Podsumowanie

Wirtualne sieci prywatne stają się standardem u coraz większej grupy użytkowników Internetu. W czasach, kiedy praktycznie wszystko da się załatwić bez wychodzenia z domu, bezpieczeństwo i prywatność w sieci odgrywa kluczową rolę. Każdy, kto wypróbuje odpowiedni VPN, z pewnością przy nim zostanie. Po zapoznaniu się z powyższymi informacjami już nikt nie będzie musiał zadawać pytań typu „Połączenie VPN co to jest?” i „Co to jest VPN?”.

Szymon

Jako specjalista IT jestem na bieżąco nie tylko w tematach sprzętu i oprogramowania, ale także ze światem i zagadnieniami sieciowymi. Niestety nie mam możliwości czasowych, by pisać codziennie. Jestem jednak na bieżąco z nowinkami technicznymi. Lubię także przeprowadzać testy. Moim celem jest odkrycie najlepszej technologii, pozwalającej na bezpieczne i anonimowe przeglądanie sieci. Kiedy odkryję coś dobrego staram przekazywać informację o tym w przystępny sposób.

Skomentuj

Dodaj Odpowiedź

PrywatnośćwSieci.pl