Jak działa VPN i czy jest mi potrzebny w 2024?

Coraz częściej słyszymy o zagadnieniach związanych z cyberbezpieczeństwem  i zagrożeniami, które spotykają nas podczas korzystania z Internetu. W większości przypadków pojawia się sprawa VPN, ale jak się okazuje nie każdy wie co to znaczy i do czego służy. Odpowiadamy na pytanie – VPN co to jest? Czytaj do końca i dowiedz się więcej.

Sprawdź ofertę!
Wybróbuj ExpressVPN, najlepszy VPN przez 3 miesiące ZA DARMO

Z ExpressVPN zyskujesz największą ochronę, anonimowość oraz szybkie połączenie. Satysfakcja gwarantowana z 30-dniowym okresem zwrotu i ZNIŻKĄ 49%.

Aktualizacja: 19 lipiec 2024

VPN co to jest?

Coraz częściej o tym słyszymy, ale czy wiemy co to jest VPN? Skrót VPN, czyli z ang. Virtual Private Network to wirtualna sieć prywatna. Z definicji jest to usługa, która pozwala użytkownikom łączyć się z Internetem za pomocą szyfrowanego tunelu. Dzięki temu korzystamy z anonimowego i bezpiecznego przesyłania i pobierania danych.

Podczas połączenia ukrywany jest nasz rzeczywisty adres IP i lokalizacja naszego komputera. Z VPN mogą korzystać zarówno komputery, routery, konsole do gier, telewizory,  jak i urządzenia mobilne – telefony, tablety.

Dlaczego potrzebujesz VPN?

Lepiej zrozumiemy co to jest VPN przeglądając najbardziej pomocne korzyści tej usługi:

Chroń swoje prywatne dane

Nasze dane są narażone na różnego rodzaju ataki czy wyłudzenia, niezależnie od tego w jaki sposób korzystamy z Internetu i co przechowujemy na naszych komputerach. Praktycznie każdy z nas korzysta obecnie z bankowości elektronicznej czy różnego rodzaju serwisów społecznościowych, poczty e-mail, gdzie bardzo łatwo paść ofiarą oszustw.

vpn co to jest

Przez nasz adres IP, który jest przypisany do naszego komputera jesteśmy śledzeni, a informacje są zapisywane u naszego dostawcy Internetu. Dodatkowo hakerzy są w stanie przechwytywać tego rodzaju dane i wykorzystywać je do własnych celów. Jeśli korzystamy z dobrego usługodawcy VPN, mamy pewność, że nasza aktywność nie jest zapisywana, a firmy z polityką zero-log nie zapisują ani nie przechowują żadnych informacji o swoich użytkownikach, dowiemy się tego wszystkiego czytając VPN co to jest.

Zmień swój adres IP

Korzystając z VPN możemy wybrać z jakim serwerem chcemy się połączyć. VPN definicja mówi, że podczas takiego połączenia nasze prywatne IP jest chronione i niewidoczne dla nikogo. Nasz komputer przybiera wybrany adres IP oraz lokalizację, która nas interesuje. Oprócz ochrony naszej prywatności, korzystając ze zmiany adresu IP mamy możliwość omijać cenzurę, odblokowywać materiały internetowe, które nie są dostępne w naszej fizycznej lokalizacji i wiele więcej. Jaka jest VPN definicja? Pod kątem adresu IP jest to ochrona naszego prywatnego IP i korzystanie z IP serwera VPN.

Przeglądaj anonimowo / unikaj inwigilacji

Jeśli łączysz się z Internetem bezpośrednio, bez wykorzystania sieci VPN twoja aktywność może być łatwo sprawdzona. Zarówno strony Internetowe jak i dostawcy usług internetowych mogą gromadzić i przechowywać informacje o naszej aktywności. Wykorzystuje się to zarówno w celu kierowania spersonalizowanych reklam do użytkowników, ale również oszuści mogą wykorzystywać informacje do prób wyłudzeń.

Odblokuj serwisy VOD i strony internetowe

Nadal zastanawiasz się VPN co to jest? Za pomocą tej usługi bez problemu zmienisz swoją wirtualną lokalizację, co pozwoli ci uzyskać dostęp do zasobów dotychczas niedostępnych zasobów. Dla przykładu wiele potrzebuje takiej usługi do odblokowania bibliotek Netflixa. Dlaczego Netflix oferuje różne treści w zależności od kraju, z którego się logujemy? Dotyczy to praw autorskich, tantiem i prawa panującego w danym kraju.

Czytając artykuł odpowiadające co to jest VPN widzimy, że w wielu miejscach na świecie panuje cenzura, przez co nie mamy dostępu do serwisów informacyjnych, portali społecznościowych czy innego rodzaju serwisów. Wykorzystując VPN, korzystamy z dowolnego serwera z lokalizacją w odpowiednim regionie na świecie, co pozwala na skuteczne ominięcie cenzury, potwierdza to VPN definicja.

Chroń przed atakami DDos i hakerami

Sprawdzając co to VPN, warto wspomnieć, że pomaga chronić przed atakami DDos z racji na możliwość ukrywania naszego adresu IP, dzięki temu hakerzy nie są w stanie zidentyfikować z jakiego adresu się logujemy i nie mogą przeprowadzić na nas takiego ataku. DDos jest atakiem na system komputerowy przez wiele komputerów jednocześnie, co ma na celu zająć wszystkie zasoby naszego komputera i uniemożliwić nam podjęcie jakichkolwiek działań.

Jeśli wiemy już co to jest VPN, zdajemy sobie również sprawę, że sieć pozwala nam uchronić się przed wyłudzaniem danych przez hakerów, przez szyfrowane połączenie i ochronę naszych danych. Nasza aktywność w sieci nie jest monitorowana ani nigdzie zapisywana, więc osoby trzecie nie mają możliwości pozyskać takich danych ani ich wykorzystać.

Korzystanie z torrentów

Korzystanie z torrentów bez wykorzystania sieci VPN może być bardzo ryzykowne. Wystarczy, że pobierzemy lub udostępnimy jakiś plik z prawami autorskimi, a łatwo zostaniemy namierzeni i możemy ponieść surowe konsekwencje prawne. Dowiadując się VPN co to jest, wiemy, że  połączenie jest całkowicie anonimowe i nasza aktywność nie pozostawia żadnego śladu. Możemy korzystać z torrentów bez problemu, a programy VPN posiadają specjalne funkcje, które chronią przed utratą bezpiecznego połączenia z VPN.

Jak działa VPN?

Jeśli chcemy dowiedzieć się co to jest VPN, warto również bliżej poznać jego działanie. Zacznijmy od tego, że musimy mieć urządzenie z dostępem do Internetu – laptop, tablet czy telefon komórkowy. Następnie pobieramy program, tak zwany klient VPN, który będzie łączył się z odpowiednimi serwerami. VPN jak działa? Uruchamiamy program i wybieramy odpowiedni serwer, następnie możemy korzystać z bezpiecznego połączenia, nasz artykuł dokładnie opisuje VPN co to jest. Jeśli chodzi o serwery, to ich rola polega na pośredniczeniu w ruchu między naszym urządzeniem a Internetem.

vpn co to

Jeśli szukamy odpowiedzi na pytanie – VPN co to jest, często spotykamy się z pojęciem tunelu VPN. To właśnie przy pomocy swojego rodzaju tunelu dane są przesyłane i szyfrowane. Takie rozwiązanie zapewnia całkowite bezpieczeństwo danych, które nie są dostępne dla osób trzecich, które mogłyby je wykorzystać w różnych celach.

Klasyfikacja sieci VPN

VPN definicja dzieli je w  następujący sposób:

  • Remote access – co to jest VPN Remote access? Jest to rozwiązanie wykorzystywane w połączeniach między siecią firmową a urządzeniami wykorzystywanymi przez pracowników zdalnych. Pracownicy mają dostęp do wszystkich zasobów sieci, tak jakby pracowali w biurze, a dane są przesyłane przez tunel VPN, dzięki czemu są szyfrowane i chronione przed atakami i wyciekami danych, taka jest VPN definicja.
  • Site to site – VPN definicja mówi, że jest on stosowany przede wszystkim w korporacjach do łączenia sieci z różnych miejsc i połączenia ich z Internetem. Wszystko opiera się o zabezpieczoną, prywatną komunikację. Wykorzystuje się to przykładowo w celu podłączenia do głównej sieci wielu lokalnych sieci z różnych biur firmy. Co to jest VPN i jakie protokoły wykorzystuje? Czytaj poniżej.

Protokoły

Różne firmy wykorzystują różne protokoły do szyfrowania danych. Sprawdzając VPN co to jest, często jest tak, że szybszy protokół, zapewniający szybsze połączenie może być mniej bezpieczny, a wolniejszy bardziej, dlatego ważne jest z jakich protokołów korzysta dany VPN.

  • WireGuard – to protokół komunikacyjny, a także oprogramowanie typu open source, zaprojektowane do szyfrowania wirtualnych sieci prywatnych. Ma spełniać warunki łatwości użytkowania, wysokiej wydajności i odporności na ataki.
  • OpenVPN – w odróżnieniu od innych protokołów nie bazuje on na IPsec. OpenVPN implementuje techniki tworzenia bezpiecznych połączeń punkt-punkt lub strona-strona w sieciach mostkowanych lub routowanych.
  • IKEv2 – co to jest VPN z IKEv2? – Internet Key Exchange Version 2. Jeden z nowszych protokołów, który odznacza się dużą prędkością i dobrą kompatybilnością z urządzeniami mobilnymi.
  • L2TP / IPSec – Layer 2 Tunneling / Internet Protocol security. Protokoły są najczęściej używane razem w celu zwiększenie bezpieczeństwa.
  • PPTP – Point Tunneling Protocol, służy do tworzenia wirtualnych sieci prywatnych przy pomocy technologii tunelowania.

Najlepszy płatny VPN

Nadal zadajesz sobie pytanie VPN co to jest? Porównaliśmy oferty najlepszych płatnych sieci VPN. Wzięliśmy pod uwagę poziom zabezpieczeń, łatwość obsługi, szybkość działania, support i wiele innych czynników. Poniżej przedstawiamy wyniki naszego testu.

Najlepszy 1 ExpressVPN
9.7
2 Recenzja CyberGhost VPN 2024
9.6
3 Private Internet Access (PIA) aktualizacja recenzji VPN lipiec 2024
9.5
4 Recenzja IPVanish VPN (Aktualizacja lipiec 2024)
9.3
5 NordVPN
9.1

Jak wybrać VPN?

Jeśli VPN definicja jest nam już znana możemy omówić kwestię tego na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru najlepszej sieci VPN. Nie zawsze sprawdza się, że droższy VPN będzie dla nas lepszy. Na co w takim razie zwrócić uwagę podczas zakupu?

Ilość i lokalizacje serwerów

Poza kwestią -VPN co to jest, warto zwrócić uwagę na to, jak wygląda sytuacja z serwerami u konkretnych dostawców usług VPN. Oczywiście najkorzystniej dla nas będzie jeśli dany dostawca usług będzie posiadał jak najwięcej serwerów i jak najwięcej ich lokalizacji. Nie tylko zapewni nam to możliwość skorzystania z dowolnego adresu IP, który będzie nam w danej chwili potrzebny, ale także nie będziemy musieli spotykać się z przeciążeniem sieci.

Szybkość połączenia

Wybierając sieć VPN głównym aspektem jest nasze bezpieczeństwo, ale nie zapominajmy również o potrzebie szybkiego połączenia. Top1 z naszego porównania sieci VPN odznacza się praktycznie niezauważalnym spadkiem prędkości łącza przy wykorzystaniu szyfrowanego połączenia. Istotne jest również to, z jakim serwerem się łączymy. VPN definicja mówi, że jeśli serwer znajduje się dalej od naszej fizycznej lokalizacji, to szybkość połączenia może spadać. Warto wybierać zatem punkty jak najbliżej nas.

co to jest vpn

Po za tym warto zwrócić uwagę również na stabilność VPN. Jeśli w czasie korzystania z Internetu zostaniemy rozłączeni z VPN, nasza aktywność będzie widoczna. Połączenie VPN u najlepszych dostawców jest przeważnie zabezpieczone przez funkcję Kill Switch, która odcina cały ruch internetowy w razie wykrycia jakichkolwiek problemów. Więcej o tej funkcji przeczytacie w artykule: Kill Switch.

Polityka prywatności

Każdy dostawca usług VPN posiada odrobinę inną politykę prywatności, co jest związane z lokalizacją siedziby firmy i przepisami prawnymi, które obowiązują w danej lokalizacji. Sprawdzimy to czytając VPN co to jest. Najkorzystniej dla użytkowników jest korzystanie z usług firmy, która ma politykę zero-log. Oznacza to, że żadne dane nie są ani gromadzone, ani przechowywane, co uniemożliwia powstawanie jakichkolwiek wycieków danych. Według nas VPN definicja powinna opierać się właśnie na takich zasadach.

Najlepsi dostawcy posiadają serwery, których dane są przetwarzane wyłącznie w pamięci RAM, a nie na dyskach. Jak wiadomo, RAM służy do obsługi bieżących zadań, a dane nie są trwale zapisywane. VPN definicja, mówi, że w przypadku zapisu danych na dyskach twardych, również istnieje ryzyko wycieku danych.

Obsługa klienta

Dobra obsługa klienta wyjaśni nam co to jest VPN, a także zadba o szybkie rozwiązanie potencjalnych problemów. Ważne jest, żeby support zapewniał możliwość kontaktu na kilka sposobów – przez czat, zgłoszenie czy e-mail. Przydatne okazują się również informacje i samouczki, które opisują możliwości ustawień programu czy najczęściej spotykane problemy.

Cena

Jak w przypadku każdej usługi, tak i przy VPN cena jest ważna, ale nie powinna być głównym wyznacznikiem przy wyborze najlepszego dostawcy. Przeważnie jest tak, że jeśli zamawiamy plan na dłuższy okres, możemy skorzystać z niższej ceny. Wiedząc co to jest VPN, mamy pewność, że w przypadku bezpłatnych rozwiązań nie jest to zalecana opcja, ponieważ spotykamy się jedynie z podstawową ochroną i wieloma ograniczeniami funkcji.

Alternatywa dla VPN

Jeśli VPN definicja, jest już nam znana, warto również przyjrzeć się jak wyglądają inne opcje, które mogą działać podobnie.

  • Proxy
  • Smart DNS
  • Tor

Comparisons

VPN vs proxy

Wyjaśnijmy czym jest proxy, to serwer, który tworzy swojego rodzaju most między użytkownikiem a Internetem. Ruch kieruje się przez serwer proxy, adres IP jest przypisany do proxy. Różnica pomiędzy VPN a proxy jest zdecydowanie na korzyść VPN, ponieważ proxy nie wykorzystuje szyfrowania danych, połączenie jest przeważnie wolne i posiada wiele innych ograniczeń.

VPN vs Smart DNS

Funkcja Smart DNS działa na zasadzie serwerAa, który pośredniczy w ruchu internetowym. Jednak w tym przypadku nasz adres IP pozostaje bez zmiany, nie ma tu żadnego szyfrowania danych czy ochrony naszej prywatności. Za pomocą Smart DNS możemy zmienić rozpoznawanie naszej lokalizacji, co pozwala na korzystanie z serwisów streamingowych. VPN posiada znacznie bardziej rozbudowane funkcję, szybkie połączenie i ochronę naszej prywatności.

VPN vs Tor

Tor – The Onion Router jest jedną z wielu dostępnych na rynku przeglądarek internetowych, ale wyróżnia ją fakt, że została stworzona na potrzeby wojskowe. Jak możemy się domyślać przeglądarka posiada wiele zabezpieczeń, które pomagają chronić naszą prywatność w sieci, w tym również zabezpieczenia adresu IP. Czy Tor jest dobrą alternatywą dla VPN? W artykule odpowiedzieliśmy VPN co to znaczy. Ogólnie VPN posiada znacznie więcej zabezpieczeń, funkcji i co najważniejsze działa na wszystkich posiadanych przez nas przeglądarkach czy urządzeniach. Tor może być uzupełnieniem VPN, ale nie może konkurować z tą usługą. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule: VPN vs Tor.

FAQ

Czy korzystanie z VPN jest legalne?

Tak, polskie prawo jasno określa, że nie ma żadnych przeciwwskazań do korzystania z sieci VPN. Niezależnie od tego czy sieci VPN są wykorzystywane w firmach, gdzie chroni się dane czy do prywatnego użytku, korzystanie jest legalne. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy w naszym artykule: Czy VPN jest legalny w Polsce?

Jaki jest najlepszy VPN do użytku w Polsce?

Z naszych testów wynika, że najlepszy VPN do korzystania w Polsce to ExpressVPN. Posiada rozbudowane funkcje, gwarantuje szybkie połączenie i co najważniejsze silne szyfrowanie. Więcej informacji na ten temat przeczytamy w artykule: Najlepszy polski VPN w 2024.

Czy powinienem używać darmowego VPN?

Sprawdzając VPN co to, z całą pewnością stwierdzamy, że darmowe VPN nie dobrym rozwiązaniem. Posiadają bardzo ograniczone funkcje i nie chronią nas w pełni, tak jak w przypadku płatnych planów. Możemy także przetestować niektóre VPN za darmo jak w przypadku ExpressVPN, który oferuje gwarancję zwrotu środków do 30 dni w razie niezadowolenia z usług.

Podsumowanie

W naszym artykule odpowiedzieliśmy na pytanie co to jest VPN i przedstawiliśmy funkcje, z których możemy korzystać. VPN definicja potwierdza, że rozwiązanie jest przydatne dla każdego, kto dba o swoje bezpieczeństwo i anonimowość w Internecie, a dodatkowo chce korzystać ze 100% zasobów Internetu bez jakiejkolwiek cenzury czy blokad treści. Niezależnie od tego w jaki sposób korzystamy z Internetu, VPN zapewnia nam wiele korzyści i to w atrakcyjnej cenie.

kate

Klaudia, radca ds. Prywatności i Cyberbezpieczeństwa, to pasjonatka pisania, eksplorująca nowe technologie, ze szczególnym zainteresowaniem bezpieczeństwem cybernetycznym. Jej odkrycie stron VPN i blogów o bezpieczeństwie online poszerzyło jej wiedzę w tej dziedzinie. Posiadając wykształcenie z zakresu Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki na Uniwersytet Warszawski, wykorzystuje swoją wiedzę do tworzenia artykułów na stronę internetową, co pozwala jej pomagać wielu ludziom. W razie jakichkolwiek pytań, możesz skontaktować się z nią pod adresem klaudia@prywatnoscwsieci.pl.

Skomentuj

Dodaj Odpowiedź

PrywatnośćwSieci.pl