VPN kontra TOR – która opcja gwarantuje bezpieczeństwo w sieci?

Przeglądając sieć w celu zwiększenia swojej prywatności i bezpieczeństwa w niej, na pewno natknąłeś się na porównania VPN vs Tor. Co oferują te usługi i jak mogą one zwiększyć twoje bezpieczeństwo w internecie? Obie, tor vpn, spełniają te same funkcje, ale robią to w inny sposób. W największym skrócie – szyfrują one twój adres IP oraz ruchy w sieci tak, by te były ciężkie do namierzenia i zidentyfikowania. Pozwalają także na obejście różnych blokad regionalnych, dlatego tor vpn są dosyć skutecznymi usługami dla wielu internautów. Co jest jednak lepsze, vpn czy tor? Na to pytanie z chęcią odpowiemy, najpierw przybliżając lepiej oba systemy, vpn tor.

Sprawdź ofertę!
ExpressVPN jest lepszy, niż TOR - sprawdź i weź 49% ZNIŻKI!

ExpressVPN zapewnia więcej serwerów, ochrony i anonimowości na całym świecie. Wszystko sprawdzisz ZA DARMO przez 3 miesiące z 30-dniową gwarancją zwrotu.

Aktualizacja: 19 kwiecień 2024

VPN czy Tor – czym jest każde z nich?

By łatwiej porównać tor vs vpn, przygotowaliśmy specjalną tabelkę, która pozwoli na zrozumienie, dlaczego każdy z systemów różni się od siebie.

Tor VPN
Darmowa przeglądarka szyfrująca nasz adres IP Może być użyty z naszą przeglądarką codzienną
Pozwala na obejście cenzury oraz innych blokad regionalnych Maskuje nasz adres IP
Umożliwia anonimowe przeglądanie internetu Świetnie sprawdza się podczas korzystania z publicznych sieci WiFi, chroniąc nasze hasła czy wrażliwe dane osobowe
Chroni przed niechcianymi reklamami Pozwala na dostęp do wielu różnych stron, które normalnie są w naszym kraju zablokowane, w tym oglądanie filmów w serwisach streamingowych

Czym jest Tor

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że Tor jest przeglądarką internetowądziała więc podobnie jak inne dostępne na rynku przeglądarki. Jego różnicą natomiast jest fakt, że stworzony został początkowo na potrzeby wojskowe. Pełna nazwa tej przeglądarki to The Onion Router, co w pewien sposób tłumaczy jej zadanie. Tak jak cebula ma wiele warstw, tak ta przeglądarka korzysta z wielu różnych warstw ochrony, które mają na celu zabezpieczenie twojego adresu IP, miejsca, z którego przeglądasz internet jak i więcej. Jedynie strona końcowa, tak zwany moduły wyjściowy widzi oryginalne dane, pozwalając na połączenie.

Czym jest VPN

Jest specjalnym programem, rozszerzeniem, które łączy się z twoją klasyczną przeglądarką internetową (może także łączyć się z tor vpn, o czym więcej później) i koduje twoje połączenie z siecią. W ten sposób ukrywa twój adres IP i pozwala na obejście różnych blokad regionalnych, poprzez łączenie cię z serwerem w innym punkcie świata. Najlepsze z tych usług pozwalają na dowolne łączenie się z serwerami wielu krajów, dzięki czemu zawsze możesz mieć pewność, że dostaniesz się na swoje ulubione strony.

VPN vs Tor, jakie są różnice

By szybko podsumować oba te zabezpieczenia, przejdźmy jeszcze raz przez ich największe różnice. Tor to przeglądarka internetowa tak jak na przykład Google Chrome. Jej przewagą nad takimi standardowymi przeglądarkami jest jej wbudowany system bezpieczeństwa, ukrywający twój adres IP. Tak samo jak na innych przeglądarkach możesz się tutaj logować na ulubione strony czy do internetowej poczty.

VPN to z kolei osobny program, najczęściej występujący jako rozszerzenie do twojej przeglądarki internetowej. Korzystając z niego, możesz łączyć się z różnymi serwisami w sieci, a kryjąc swój adres IP oraz dane o sobie, unikniesz celujących w ciebie reklam na serwisach społecznościowych i w innych miejscach. Czy zatem powinieneś wybrać vpn czy tor? Dużo zależy tutaj od twoich własnych preferencji, tor vpn to świetne usługi, które zawsze dobrze wpłyną na twój czas spędzony w sieci.

vpn vs tor

Tor VPN – zalety oraz wady obu systemów

Jak wszystko inne, także te dobre usługi mają pewne minusy. Mimo nich, Tor VPN warto jest mieć na swoim komputerze, by korzystać z sieci w maksymalnie bezpieczny sposób.

Przejdźmy najpierw przez zalety i wady systemu tego pierwszego, byś mógł później porównać vpn vs tor i ułatwić sobie podjęcie decyzji.

Mocne i słabe strony Tor

Porównanie vpn vs tor zacznijmy od tego drugiego. Jego mocną stroną jest to, że kompletnie szyfruje on nasze dane dla wszystkich zewnętrznych stron. W ten sposób, prawdziwe dane o połączeniu widoczne są wyłącznie dla nas oraz dla wspomnianego wcześniej modułu wyjściowego. Sprawia to, że co prawda nie będziemy mogli obchodzić blokad regionalnych korzystając z tor vpn, ale z łatwością ominiemy nachalne reklamy czy stworzymy dodatkową barierę zabezpieczającą podczas internetowych zakupów. Przeglądarka Tor jest całkowicie darmowa, co jest jej kolejnym plusem.

Minusem tego systemu jest fakt, że zawodowy haker może przejąć moduł wyjściowy i przejąć informacje o naszym początkowym adresie. To jednak wymaga ogromnej wprawy i zdarza się stosunkowo rzadko – zwykły użytkownik nie powinien obawiać się takiego ataku. Dodatkowo przeglądarka tor vpn jest dosyć wolna, więc jeżeli chcesz oglądać filmy czy streamy, lepiej wybierz inną formę ochrony twojej sieci. Ostatnim minusem jest fakt, że tor blokuje wszystkie torrenty, więc pobieranie czegoś z przeglądarki także będzie utrudnione.

VPN czy Tor – zalety systemu VPN

Przejdźmy teraz do usługi VPN. Tak jak wspominaliśmy, jej największym plusem jest fakt, że korzystać z niej można na ulubionej przeglądarce internetowej. Porównując więc vpn vs tor nie musisz rezygnować z zapisanych haseł czy swoich folderów na przeglądarce korzystając z VPN.

Kolejnym plusem porównując vpn vs tor jest to, że VPN pozwala na obejście różnych blokad na stronach internetowych, pozwalając nam na oglądanie zablokowanych treści czy czytanie niedostępnych inaczej artykułów.

Minusem tego systemu może być to, że dostawcy VPN wymagają za niego opłat. Na rynku co prawda dostępne są darmowe VPNy, ale nie polecamy z nich korzystać – mogą one częściej wyrządzić więcej szkód niż dobrych rzeczy, a oprócz tego mogą one wykradać nasze dane. Nic w końcu nie jest darmowe i nie inaczej jest z tymi usługami. Oczywiście bardzo łatwo jest zapewnić sobie bezpieczeństwo korzystając z płatnych wersji, które często nie są zbyt drogie, a dodatkowo oferują 30-dniowy okres próbny, po którym możemy liczyć na zwrot pieniędzy, jeżeli uważamy, że źle wybraliśmy między vpn vs tor.

Przejdź na ExpressVPN
Oferta specjalna, tylko do końca kwiecień 2024

VPN czy Tor – kiedy korzystać z tych usług?

Porównując do siebie vpn vs tor można zacząć zastanawiać się, kiedy korzystać z tych usług. Czy jedna z nich jest lepsza od drugiej i warto z korzystać właśnie z tej jednej? Według nas nie, a vpn czy tor przydają się w różnych sytuacjach, dlatego dobrze jest mieć je obie pod ręką.

Do czego przydaje się Tor?

Tor przede wszystkim sprawdzi się, jako system pozwalający nam obejść blokady związane z cenzurą w różnych krajach. Ułatwi także dostęp do stron zablokowany przez nasze położenie geograficzne. Dodatkowo Tor vpn ochroni nas przed wycelowanymi w nas reklamami – maskując nas przed śledzeniem naszej aktywności w sieci, usługa skutecznie ograniczy ilość reklam, które będziemy musieli oglądać.

Co więcej, przeglądarka umożliwi też dostęp do tak zwanego dark webu – to część sieci, która ukryta jest z normalnych wyszukiwań google. Niektórzy ludzie lubią ją przeglądać, jednak jest ona nielegalna w wielu krajach. Właśnie dlatego przed próbą połączenia się z nią, warto się zastanowić, czy jest to tego warte.

vpn czy tor

Kiedy korzystać z vpn?

VPN sprawdzi się przede wszystkim wtedy, gdy chcesz ukryć swoje wyszukiwania i zabezpieczyć swoje połączenie. Wiele osób decyduje się na korzystanie z tego zabezpieczenia podczas przeglądania internetu na publicznych łączach Wi-Fi.

Oprócz tego VPN przyda się podczas oglądania filmików w internecie, czy oglądania treści na serwisach streamingowych, które normalnie nie są dostępne w kraju. Dlatego właśnie porównanie vpn vs tor w takich sytuacjach wypada lepiej na korzyść VPN.

Przejdź na ExpressVPN
Oferta specjalna, tylko do końca kwiecień 2024

VPN + Tor – najlepsze połączenie możliwe

VPN czy tor nie zawsze musi być jedynym wyborem. Dobrym pomysłem jest połączenie obu tych systemów, gwarantując sobie jeszcze lepszą ochronę danych. Pierwszą kombinacją jest połączenie się z VPNem w pierwszej kolejności, następnie z przeglądarką Tor

Tor VPN – szybkie i proste połączenie

Ten sposób polega na wcześniejszym uruchomieniu programu VPN, a dopiero później na odpaleniu przeglądarki internetowej, w tym przypadku Tor. W ten sposób, strony internetowe w systemie Tor nie będą widziały twojego pierwotnego adresu IP, jedynie adres, z którym się połączysz. Nie zmieni to jednak tego, że moduły wyjściowe dalej będą mogły przesyłać do ciebie uszkodzone czy zawirusowane pliku.

Ten sposób połączenia jest dobry, jeżeli chcesz ukryć swój adres IP przed dostawcą internetu i organami nadzorującymi sieć. Dodatkowo możesz także ukryć swoje wyszukiwania przed właścicielem oprogramowania VPN.

VPN vs Tor – połączenie w drugi sposób

Druga metoda jest bardziej złożona od tej pierwszej, gdyż wymaga połączenia się z siecią, a dopiero później ustawieniem VPN. Dzięki temu, wszystkie dane, które do ciebie trafią, będą przesyłane na sztuczny adres IP. W ten sposób ograniczając możliwość przesyłu czy hakowania danych w module wyjściowym.

Korzystając z tej metody o wiele łatwiej jest omijać blokady regionalne czy uzyskiwać dostęp do treści ocenzurowanych. Dodatkowo, dostawca internetu będzie widział jedynie twoje połączenie z Tor.

Ten sposób pozwala także na maksymalne bezpieczeństwo i zabezpieczenie danych takich jak numery kont bankowych, hasła czy inne wrażliwe dane.

Najlepsze Tor VPN, które polecamy

Jeżeli zdecydowałeś się na używanie obu tych systemów, ale nie wiesz, na jaki płatny VPN się zdecydować, żaden problem. Skorzystaj z naszego rankingu, który zagwarantuje ci bezpieczeństwo w internecie i zakończy rozmyślania vpn czy tor – dzięki niemu będziesz mógł korzystać z obu jednocześnie!

Najlepszy 1 ExpressVPN
9.7
2 Recenzja CyberGhost VPN 2024
9.6
3 Private Internet Access (PIA) aktualizacja recenzji VPN kwiecień 2024
9.5
4 Recenzja IPVanish VPN (Aktualizacja kwiecień 2024)
9.3
5 NordVPN
9.1

VPN czy Tor – z czego lepiej korzystać?

Jeżeli podejmując decyzję vpn czy tor miałbyś zdecydować się na wyłącznie jedną z tych usług, naszym zdaniem o wiele lepszym wyborem będzie VPN. Tor to świetna przeglądarka, jednak ma ona swoje minusy i wady, które nie zawsze gwarantują 100% bezpieczeństwa.

Zupełnie inaczej jest w przypadku VPNu, który za każdym razem łączy się z innym serwerem na świecie. Maskuje w pełni nasze dane, adres IP i pozwalając nam omijać blokady regionalne. Właśnie dlatego decydując się w wyborze vpn czy tor, powinieneś skorzystać z tego pierwszego.

Co więcej, vpn vs tor to także możliwość przetestowania najlepszego według nas dostępnego VPN  na rynku – ExpressVPN – który gwarantuje 30-dni na zwrot pieniędzy. Ze względu na to właśnie zachęcamy cię, byś zwiększył swoje bezpieczeństwo w internecie korzystając z ExpressVPN!

ryszard

Ryszard, Analityk Oceny Kontroli Bezpieczeństwa, od wielu lat wnosi swój wkład w artykuły i recenzje na stronie, zdobywając wiedzę w dziedzinie zagadnień związanych z Internetem i technologią. Dzięki wykształceniu z dziedziny Inżynierii Danych na Politechnika Gdańska, świetnie orientuje się w tematyce związanej z cyberbezpieczeństwem i różnymi zagadnieniami związanymi z Internetem. Jego mottem jest upraszczanie skomplikowanych tematów, aby czytelnicy mogli lepiej je zrozumieć. W przypadku jakichkolwiek pytań, skontaktuj się z nim pod adresem ryszard@prywatnoscwsieci.pl.

Skomentuj

Dodaj Odpowiedź

PrywatnośćwSieci.pl