VPN vs Proxy jaka jest różnica?

Jeśli zastanawiasz się co lepiej sprawdza się do ochrony danych podczas przeglądania Internetu i odblokowania ciekawych funkcji, w naszym artykule porównujemy oba rozwiązania – vpn proxy. Dowiesz się tu jakie są zalety i wady obu usług, jak działają usługi i co warto wybrać.

Sprawdź ofertę
Zwycięzca porównania VPN i proxy - ExpressVPN – BEZPŁATNE 3 MIESIĄCE

VPN zapewnia lepszą ochronę. Wybierz najlepszy VPN na rynku, prywatność i bezpieczeństwo w Internecie. Rabat i 30 dniowa gwarancja zwrotu środków dla naszych czytelników.

Aktualizacja: 19 lipiec 2024

Co to jest VPN?

VPN to wirtualna sieć prywatna, czyli w skrócie technologia, która zapewnia prywatne i bezpieczne korzystanie z Internetu. Nie łączymy się bezpośrednio z Internetem a z serwerem VPN, co zapewnia nam szyfrowanie danych i ochronę naszej prywatności. Ukrywamy nasz rzeczywisty adres IP i korzystamy z IP wybranego przez nasz serwer, dlatego nasza aktywność w sieci nie jest śledzona, możemy bezpiecznie korzystać ze stron internetowych, omijać cenzurę nakładaną przez niektóre kraje czy bezpiecznie pobierać pliki z Internetu.

W przypadku VPN możemy korzystać z usługi na różnych urządzeniach z różnymi systemami operacyjnymi jak komputery, smartfony, konsole do gier czy routery. Jeśli interesujesz się VPN i proxy przeczytaj cały artykuł co to jest VPN, aby dowiedzieć się więcej.

Jakie korzyści zapewnia VPN?

Żeby zrozumieć co wypadnie lepiej w zestawieniu vpn vs proxy, musimy poznać korzyści płynące z obu rozwiązań. W przypadku VPN, możemy skorzystać z takich funkcji jak:

Szyfrowanie danych

W momencie podłączenia urządzenia elektronicznego do VPN utworzony jest zaszyfrowany tunel. Dane użytkownika są szyfrowane, dzięki czemu w razie ataku hakerów nie mają oni dostępu do żadnych informacji o użytkowniku. Jeśli informacje zostałyby przejęte nie ma tam żadnych danych, jedynie specjalny szyfr, którego odkodowanie zajęłoby wiele lat.

Istotne jest również to, że w przypadku zastosowania VPN najlepsze firmy zapewniają politykę zoro-logów. Dzięki temu, że dane nie są zapisywane ani przechowywane, nie są narażone na ataki hakerów. W dalszej części porównamy vpn proxy pod kątem szyfrowania danych.

vpn proxy

Anonimowość podczas przeglądania Internetu

W przypadku zwykłego połączenia z Internetem, gdy nie używamy VPN i proxy nasza aktywność jest łatwo sprawdzona. Informacje o tym co robimy, gdzie się znajdujemy, jak korzystamy z Internetu są gromadzone i przechowywane przez dostawców usług internetowych oraz właścicieli stron www.

Takie dane są wykorzystywane w celach reklamowych, ale jeśli osoba niepowołana uzyska do nich dostęp, może dojść do próby wyłudzeń. Wykorzystując VPN nasza aktywność nie jest śledzona, informacje o nas nie są nigdzie zapisywane, korzystamy z Internetu anonimowo. VPN proxy, które zapewnia większą anonimowość, z pewnością pierwsza z usług.

Omijanie geo-blokady i cenzury

VPN zapewnia możliwość odblokowania przydatnych funkcji jak omijanie cenzury nałożonej na użytkowników w takich krajach jak Chiny czy też korzystanie z treści na stronach internetowych, które nie są dostępne w naszej rzeczywistej lokalizacji. Jest to związane z tym, że łącząc się przez VPN wybieramy interesujący nas serwer z adresem IP innego kraju i zmieniamy naszą wirtualną lokalizację.

Możemy w ten sposób odblokować biblioteki Netflix czy korzystać z polskiej telewizji przebywając za granicą. Ważne, żeby pobrać i uruchomić aplikację do obsługi VPN przed przyjazdem do kraju, który nakłada cenzurę, ponieważ możemy mieć problem z ich pobraniem, w związku z blokowaniem stron VPN przez kraje nakładające cenzurę. Sprawa VPN vs proxy przesądza za VPN.

Kiedy korzystać z VPN?

W naszym porównaniu VPN vs proxy podpowiadamy w jakich momentach korzystać z VPN. Ogólnie jeśli interesuje nas anonimowość i bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu, warto używać VPN na co dzień i nie tylko na naszym komputerze, ale również na smartfonie czy konsoli do gier. Nawet jeśli nie pobieramy plików z torrentów czy nie interesuje nas odblokowanie dodatkowych funkcji i ominięcie cenzury, należy pamiętać, że dzięki VPN zwiększamy nasze bezpieczeństwo i chronimy się przed cyber-atakami hakerów.

vpn vs proxy

Zwykle posiadamy w domu wiele urządzeń podłączonych do internetu, dzięki usłudze VPN możemy chronić wszystkie nasze urządzenia. Nie warto czekać na ataki hakerów, lepiej przewidzieć wszystko i zapobiegać.

Przyjrzyjmy się teraz jak w zestawieniu VPN i proxy wypada usługa proxy.

Co to jest proxy?

Proxy natomiast jest serwerem lub oprogramowaniem pośredniczącym w połączeniu między użytkownikiem a Interetem. Porównując vpn proxy mamy do czynienia z podobnym maskowaniem naszego adresu IP, ale okazuje się, że w przypadku korzystania z proxy, nie mamy tu szyfrowanego połączenia, dlatego nasza aktywność może być śledzona. Głównie wykorzystuje się tą usługę do omijania blokad geograficznych, czy uzyskania dostępu do konkretnych stron internetowych. Jeśli chcesz się dowiedzieć, kto wygrywa w walce proxy vs VPN, czytaj artykuł do końca.

Jakie korzyści zapewnia proxy?

W naszym teście VPN proxy testujemy oba rozwiązania, poniżej przedstawiamy jakie korzyści zapewnia wykorzystanie usługi proxy.

Omijanie zapór sieciowych

W wielu miejscach jak biblioteki, szkoła czy biuro, możemy spotkać się ze specjalnymi zaporami sieciowymi, które mają za zadanie blokowanie stron z grami, portali społecznościowych czy innej rozrywki. Wykorzystując proxy możemy poradzić sobie z takimi blokadami i uzyskać dostęp do stron, które nas interesują (opcja dostępna w VPN i proxy).

Oczywiście nie polecamy stosowania takich praktyk, bo nie są one przeważnie zgodne z regulaminem miejsc, w których przebywamy, ale patrząc na VPN i proxy, oba rozwiązania są nam w stanie zapewnić omijanie blokad. Przez korzystanie wielu osób jednocześnie z tych samych serwerów nie tylko możemy spotkać się z obniżeniem prędkości połączenia, ale również z flagowaniem proxy przez różne strony internetowe. Czy wybrać Vpn proxy, czy inne rozwiązanie? W tej kategorii wygrywa VPN.

Omijanie geo-blokady i cenzury

Ogólnie VPN jak i proxy pozwalają zmieniać adres IP, dzięki czemu uzyskujemy możliwość zmiany naszej wirtualnej lokalizacji. Proxy pozwala połączyć się z wybranym serwerem przez co unikamy geo-blokad i możemy odblokować interesujące nas treści, które wcześniej nie były dostępne dla naszej lokalizacji. Jeśli chodzi o VPN i proxy to zdecydowanie lepiej sprawdza się tu pierwsza z usług, z racji na to, że proxy nie zawsze pomaga nam ominąć wszystkie geo-blokady.

Ustawienia proxy zmieniamy w przeglądarce, dlatego nie możemy korzystać z usługi wszędzie tam, gdzie jest nam potrzebna. Dodatkowo vpn proxy są przeważnie płatne, jeśli spotykam darmowe wersje, mają one wiele ograniczeń, co oczywiście wpływa na bezpieczeństwo i wygodę użytkowania.

Kiedy korzystać z proxy?

Proxy sprawdza się w tych sytuacjach, gdzie nie zależy nam do końca na szyfrowaniu danych. Można wykorzystać usługę tam, gdzie możemy sobie na to pozwolić. Rozwiązanie sprawdza się w przypadku infrastruktury zewnętrznej danej firmy, w celu zabezpieczenia połączeń zewnętrznych czy przyspieszenia działania stron internetowych z racji na wykorzystanie pamięci cache.

vpn i proxy

Niestety nie możemy korzystać z proxy na wszystkich urządzeniach czy przeglądarkach, a w większości przypadków połączenia za pomocą serwera proxy spowalnia nasze łącze internetowe.  Jeśli chodzi o porównanie VPN vs proxy, pierwsza z usług jest znacznie bardziej stabilna i zapewnia nam znacznie wygodniejszą i bezpieczniejszą obsługę.

Funkcja VPN Proxy
Ukrycie adresu IP Tak Tak
Szyfrowanie danych Tak Nie
Pełna prędkość połączenia Tak Nie
Uwierzytelnianie danych Tak Nie
Omijanie geo-blokady Tak Nie zawsze
Kompatybilność z wieloma urządzeniami Tak Nie

Podsumowanie

Nasze porównanie proxy vpn przedstawia możliwości jakie zapewniają wymienione usługi. Jeśli zależy nam tylko na zmianie adresu IP, możemy wybrać proxy, ale znacznie więcej korzyści zapewni nam wykorzystanie usługi VPN. Wykorzystując dobry serwer VPN mamy nie tylko dostęp do odblokowania nowych funkcji na stronach internetowych czy serwisach streamingowych, ale również korzystamy z szybkiego połączenia, które posiada silne szyfrowanie, tak, że utrata naszych danych jest praktycznie niemożliwa.

Usługa VPN nie kosztuje dużo, w przypadku skorzystania z dłuższego planu subskrypcji, możemy skorzystać z lepszej ceny usługi, a do tego w dobrych sieciach VPN mamy możliwość korzystania z bezpiecznego połączenia na różnych urządzeniach jednocześnie.

Zwycięzcą testu vpn vs proxy jest zdecydowanie VPN, dlatego przygotowaliśmy ranking najlepszych sieci VPN, sprawdź poniżej z jakich usług warto korzystać:

Najlepszy 1 ExpressVPN
9.7
2 Recenzja CyberGhost VPN 2024
9.6
3 Private Internet Access (PIA) aktualizacja recenzji VPN lipiec 2024
9.5
4 Recenzja IPVanish VPN (Aktualizacja lipiec 2024)
9.3
5 NordVPN
9.1
marcin

Marcin, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa z wiedzą w zakresie analizy, oceny i integracji, studiował telekomunikację na Politechnika Wrocławska. Przez lata poświęcił się tworzeniu i publikowaniu treści związanych z cyberbezpieczeństwem. Jego celem jest dostarczanie czytelnikom najwyższej jakości tematów i wskazówek dotyczących cyberbezpieczeństwa, umożliwiając im pozostanie bezpiecznymi i cieszenie się doświadczeniami online. W przypadku jakichkolwiek pytań, śmiało skontaktuj się z nim pod adresem marcin@prywatnoscwsieci.pl.

Skomentuj

Dodaj Odpowiedź

PrywatnośćwSieci.pl