Czym jest Kill Switch VPN?

Kill switch to jedna z funkcji oferowanych przez dostawców VPN, wirtualnych sieci prywatnych. Wielu użytkowników VPN, zarówno tych darmowych, jak i tych z sektora premium wie, że „Kill switch musi być”. Czy jednak na pewno wiemy jak działa i do czego służy? W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej, czym jest Kill Switch VPN. Stanowi on dodatkowe zabezpieczenie przed zagrożeniami. Dzięki niemu możemy być pewni, że korzystając z wirtualnej sieci prywatnej nie ryzykujemy utraty wrażliwych danych, ani ujawnienia IP, czy naszych pilnie strzeżonych haseł.

Sprawdź ofertę!
Chroń swoje IP z ExpressVPN przez 3 miesiące ZA DARMO!

Z funkcją Kill Switch od ExpressVPN Twoje dane są bezpieczne. Zachowaj swój adres IP w tajemnicy ze zniżką 49% oraz 30-dniową gwarancją zwrotu.

Aktualizacja: 19 kwiecień 2024

Czym jest VPN Kill Switch?

Kill Switch VPN to wyłącznik bezpieczeństwa, który nieustannie monitoruje nasze połączenie. Często jest on nazywany nie tylko VPN Kill Switch, ale też Network Lock, albo Internet Kill Switch. Jest bowiem funkcją, która pozwala na natychmiastowe i automatyczne odłączenie urządzenia od wirtualnej sieci prywatnej w razie zagrożenia prywatności lub pojawienia się ryzyka wycieku danych.

kill switch vpn

Gdy tylko pojawia się jakiekolwiek zagrożenie, dane przestają być przesyłane.

Jakie są dwa typy funkcji Kill Switch VPN?

Możemy wyróżnić dwa sposoby działania wyłącznika awaryjnego, który przerywa połączenie w razie awarii związanej z usługą VPN: systemowy Kill Switch VPN, oraz Kill Switch działający na poziomie aplikacji. Oba rozwiązania mają swoje zalety.

Systemowy Kill Switch VPN

Systemowy Kill Switch dotyczy całego połączenia z siecią. Innymi słowy, odcina on dostęp do sieci całego komputera i uniemożliwia systemowi i wszystkim aplikacjom połączenie z internetem. Wymaga ponownego nawiązania połączenia z VPN, na przykład ExpressVPN. Ten rodzaj przycisku awaryjnego działa na komputerach stacjonarnych PC i na urządzeniach mobilnych z Androidem czy systemem iOS.

Kill Switch VPN w aplikacji

Inaczej rzecz się ma z VPN Kill Switch działającym na poziomie aplikacji. Tutaj mamy możliwość wyboru, które z zainstalowanych programów czy aplikacji korzystają z bezpiecznego połączenia przez VPN. Może się bowiem zdarzyć, że niektóre programy nie są przystosowane do wirtualnych sieci prywatnych. Sytuacja ta może dotyczyć na przykład aplikacji bankowych. Wtedy możemy połączyć z VPN tylko wybrane aplikacje – na przykład korzystające z zagranicznego stramingu, albo służące do obsługi torrentów.  

Po co jest wyłącznik awaryjny w sieci VPN?

Jeśli macie wątpliwości, do czego służy Kill Switch, musicie rozumieć dobrze, czym jest VPN, czyli wirtualna sieć prywatna. Jeśli chcecie przeczytać więcej na ten temat, zapraszamy do lektury naszego wpisu.W największym skrócie, wirtualna sieć prywatna działa jak bezpieczny tunel prowadzący z twojego komputera bezpośrednio do serwera. A z internetem łączysz się dopiero „za” tym zapewnianym przez dostawcę serwerem. W ten sposób „wychodzisz z tunelu” dopiero za serwerem.

vpn kill switch

Kiedy korzystasz z wirtualnej sieci prywatnej, takiej jak ExpressVPN, twój adres IP jest odczytywany przez serwis tak, jakbyś był w kraju, w którym znajduje się serwer. Dzięki temu VPN pozwala nam używać bezpiecznego połączenia nawet w kraju stosującym cenzurę. Albo używać internetu tak, jakbyś był za granicą. Ktoś podglądający połączenie może zobaczyć tylko, że łączymy się z serwerem w innym kraju. I tutaj dzięki szyfrowaniu nitka się urywa. Natomiast z drugiej strony wygląda to tak, jakbyśmy byli w kraju, w którym znajduje się ten serwer.

Przejdź na ExpressVPN
Oferta specjalna, tylko do końca kwiecień 2024

Dlaczego połączenie z VPN może zostać zerwane?

Przyczyn zerwania połączenia z wirtualną siecią prywatną może być wiele. Niekoniecznie dzieje się to z powodu zagrożenia prywatności i tego, że zadziałał Kill Switch VPN! Głównie są to takie same powody, jak te, które sprawiają, że zrywa się zwykłe połączenie internetowe.

Brak zasięgu

Utrata zasięgu może się zdarzyć zarówno w przypadku bezprzewodowej sieci wi-fi, jak i w przypadku korzystania z sieci komórkowej. Jeśli pojawia się problem z siecią VPN, sprawdź najpierw, czy sygnał internetu jest wystarczająco mocny. Problem z transferem może bowiem mieć tak oczywistą przyczynę!

Problem z routerem

Kolejny problem, jaki może się pojawić to błąd lub awaria routera.  Dlatego warto sprawdzić nasz sprzęt, zanim zaczniemy szukać innych przyczyn problemów z VPN. Najpewniej wystarczy reset urządzenia, żeby przekonać się, czy to router jest źródłem problemów z połączeniem sieciowym.

Awaria sieci ze strony dostawcy internetu

Jeśli masz problem z usługą VPN, sprawdź najpierw dostęp do internetu zapewniany przez twojego dostawcę. Może się bowiem okazać, że nie możesz w ogóle połączyć się z siecią. Jeśli tak się dzieje, najpierw odłącz swoje urządzenie od internetu, a potem połącz ponownie. Jeśli to nie zadziała, sprawdź też router i zasięg. A następnie skontaktuj się z dostawcą usług internetowych.

Zapora Firewall

Jedną z przyczyn problemów z siecią VPN jest niewłaściwe ustawienie Firewalla, czyli zapory ogniowej chroniącej twój komputer lub urządzenie mobilne. Być może będziesz musiał dodać aplikację swojej wirtualnej sieci prywatnej, na przykład ExpressVPN, do wyjątków, aby program antywirusowy nie blokował połączenia.

Protokół VPN

Kłopot z połączeniem może również wynikać z problemu związanego z protokołem VPN. Połączenie jest bardziej stabilne, gdy sieć używa protokołu TCP. W odróżnieniu od mniej stabilnego, domyślnie używanego UDP. Jeśli więc masz problem z przerywającym się połączeniem z wirtualną siecią prywatną, spróbuj w ustawieniach sieci przełączyć protokół nad TCP.

Kiedy używać VPN Kill Switch?

Najlepiej mieć przez cały czas włączoną funkcję awaryjnego rozłączania Kill Switch VPN z wirtualną siecią prywatną. A już na pewno VPN Kill switch powinno się mieć włączony zawsze wtedy gdy:

    • chcesz bezpiecznie i prywatnie pobierać pliki z torrentów i sieci P2P
    • chcesz chronić swoją prywatność i ukryć adres IP podczas korzystania z sieci
    • mieszkasz w państwie stosującym cenzurę
    • podejrzewasz, że ktoś może podglądać to, co robisz w sieci

Przejdź na ExpressVPN
Oferta specjalna, tylko do końca kwiecień 2024

Najlepsze sieci VPN wyposażone w Kill Switch

Jeśli zastanawiasz się, którego dostawcę VPN wybrać, przyjrzyj się naszemu rankingowi. Uwzględnia on dostawców wirtualnych sieci prywatnych, którzy oferują funkcję VPN Kill Switch. Pamiętaj jednak, że funkcja ta może nazywać się nieco inaczej. W języku polskim jej opis będzie pewnie zawierał słowo „przycisk bezpieczeństwa” lub „wyłącznik bezpieczeństwa”.

Najlepszy 1 ExpressVPN
9.7
2 Recenzja CyberGhost VPN 2024
9.6
3 Private Internet Access (PIA) aktualizacja recenzji VPN kwiecień 2024
9.5
4 Recenzja IPVanish VPN (Aktualizacja kwiecień 2024)
9.3
5 NordVPN
9.1

Jak aktywować Kill Switch VPN?

Aktywacja VPN Kill Switch będzie wyglądać nieco inaczej w zależności od dostawcy wirtualnej sieci prywatnej. Każda aplikacja jest nieco inna. Jednak zwykle opcja włączenia i wyłączenia VPN Kill Switch znajduje się w zakładce „Ustawienia”.

Przykładowo, jeśli korzystasz z jednej z najczęściej używanych wirtualnych sieci prywatnych, ExpressVPN , Kill Switch nazywa się „Network Lock”. Możesz włączyć ją podczas korzystania z ExpressVPN na swoim urządzeniu z systemem Windows, Mac, Linux i na routerze. Żeby to zrobić, wejdź do ustawień sieci VPN i zaznacz okienko opisane jako „Zatrzymaj ruch internetowy, jeśli VPN niespodziewanie się rozłączy”, lub, jeśli używasz wersji angielskiej: „Stop all internet traffic if the VPN disconnects unexpectedly.

Proste, prawda? Jeśli okienko obok funkcji Network Lock jest zaznaczone, Network Lock jest włączony. Gdy nie jest zaznaczone, nie masz włączonej dodatkowej ochrony w przypadku przerwania połączenia.

W niektórych aplikacjach obsługujących VPN zdarza się nawet, że opcja ta jest zawsze włączona, bez możliwości jej wyłączenia.

Jeśli używasz urządzenia mobilnego z systemem Android 7 lub wyższym, możesz włączyć systemowy Kill Switch. Żeby to zrobić, wejdź do Ustawień, wybierz opcję Sieci bezprzewodowe -> Więcej -> VPN.

Jak jeszcze chronić się przed rozłączeniem z siecią VPN?

Chcesz dodatkowo chronić się przed rozłączeniem z VPN, czyli niebezpieczeństwem utraty prywatności? Możesz użyć do tego celu zewnętrznej aplikacji. Do najbardziej popularnych należą VPNetMon i VPN Watcher.

kill switch vpn

Ich działanie zwykle ogranicza się do automatycznego wyłączenia wybranych przez ciebie programów i aplikacji, w momecie, gdy tracisz bezpieczne połączenie. Można na przykład wybrać zamknięcie programów służących do pobierania torrentów.

Wielu użytkowników lubi to rozwiązanie, ponieważ nie rozłącza ono zupełnie internetu. Można na przykład równocześnie przeglądać media społecznościowe, które nie wymagają użycia VPN.

Podsumowanie

VPN Kill Switch to bardzo przydatna funkcja. Warto pamiętać, że nosi ona różne nazwy w zależności od dostawcy wirtualnej sieci prywatnej. Na przykład w naszym VPN numer 1, ExpressVPN VPN Kill Switch nosi nazwę Network Lock.

Zawsze Kill Switch VPN pełni tą samą funkcję. Czyli odłącza urządzenie od sieci w przypadku problemów z bezpieczeństwem. Oraz chroni nas dodatkowo, jeśli prywatne dane mogłyby być zagrożone.

Marysia

Marysia to utalentowana pisarka, wyróżniająca się w tematach związanych z bezpieczeństwem online i sieciami VPN. Studiowała przetwarzanie informacji elektronicznej na Uniwersytet Jagiellońskii pracuje jako Analityk Reagowania na Zagrożenia, co wzmocniło jej ekspertyzę. Marysia czerpie przyjemność z dzielenia się swoją wiedzą z zakresu cyberbezpieczeństwa, udzielania porad i pomagania innym. W razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy do kontaktu z nią pod adresem marysia@prywatnoscwsieci.pl.

Skomentuj

Dodaj Odpowiedź

PrywatnośćwSieci.pl