Kill switch to jedna z funkcji oferowanych przez dostawców VPN, wirtualnych sieci prywatnych. Wielu użytkowników VPN, zarówno tych darmowych, jak i tych z sektora premium wie, że „Kill switch musi być”. Czy jednak na pewno wiemy jak działa i do czego służy? W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej, czym jest Kill Switch VPN. Stanowi on dodatkowe zabezpieczenie przed zagrożeniami. Dzięki niemu możemy być pewni, że korzystając z wirtualnej sieci prywatnej nie ryzykujemy utraty wrażliwych danych, ani ujawnienia IP, czy naszych pilnie strzeżonych haseł.
Z funkcją Kill Switch od ExpressVPN Twoje dane są bezpieczne. Zachowaj swój adres IP w tajemnicy ze zniżką 49% oraz 30-dniową gwarancją zwrotu.
Aktualizacja: 15 listopad 2024
Kill Switch VPN to wyłącznik bezpieczeństwa, który nieustannie monitoruje nasze połączenie. Często jest on nazywany nie tylko VPN Kill Switch, ale też Network Lock, albo Internet Kill Switch. Jest bowiem funkcją, która pozwala na natychmiastowe i automatyczne odłączenie urządzenia od wirtualnej sieci prywatnej w razie zagrożenia prywatności lub pojawienia się ryzyka wycieku danych.
Gdy tylko pojawia się jakiekolwiek zagrożenie, dane przestają być przesyłane.
Możemy wyróżnić dwa sposoby działania wyłącznika awaryjnego, który przerywa połączenie w razie awarii związanej z usługą VPN: systemowy Kill Switch VPN, oraz Kill Switch działający na poziomie aplikacji. Oba rozwiązania mają swoje zalety.
Systemowy Kill Switch dotyczy całego połączenia z siecią. Innymi słowy, odcina on dostęp do sieci całego komputera i uniemożliwia systemowi i wszystkim aplikacjom połączenie z internetem. Wymaga ponownego nawiązania połączenia z VPN, na przykład ExpressVPN. Ten rodzaj przycisku awaryjnego działa na komputerach stacjonarnych PC i na urządzeniach mobilnych z Androidem czy systemem iOS.
Inaczej rzecz się ma z VPN Kill Switch działającym na poziomie aplikacji. Tutaj mamy możliwość wyboru, które z zainstalowanych programów czy aplikacji korzystają z bezpiecznego połączenia przez VPN. Może się bowiem zdarzyć, że niektóre programy nie są przystosowane do wirtualnych sieci prywatnych. Sytuacja ta może dotyczyć na przykład aplikacji bankowych. Wtedy możemy połączyć z VPN tylko wybrane aplikacje – na przykład korzystające z zagranicznego stramingu, albo służące do obsługi torrentów.
Jeśli macie wątpliwości, do czego służy Kill Switch, musicie rozumieć dobrze, czym jest VPN, czyli wirtualna sieć prywatna. Jeśli chcecie przeczytać więcej na ten temat, zapraszamy do lektury naszego wpisu.W największym skrócie, wirtualna sieć prywatna działa jak bezpieczny tunel prowadzący z twojego komputera bezpośrednio do serwera. A z internetem łączysz się dopiero „za” tym zapewnianym przez dostawcę serwerem. W ten sposób „wychodzisz z tunelu” dopiero za serwerem.
Kiedy korzystasz z wirtualnej sieci prywatnej, takiej jak ExpressVPN, twój adres IP jest odczytywany przez serwis tak, jakbyś był w kraju, w którym znajduje się serwer. Dzięki temu VPN pozwala nam używać bezpiecznego połączenia nawet w kraju stosującym cenzurę. Albo używać internetu tak, jakbyś był za granicą. Ktoś podglądający połączenie może zobaczyć tylko, że łączymy się z serwerem w innym kraju. I tutaj dzięki szyfrowaniu nitka się urywa. Natomiast z drugiej strony wygląda to tak, jakbyśmy byli w kraju, w którym znajduje się ten serwer.
Przejdź na ExpressVPN
Oferta specjalna, tylko do końca listopad 2024
Przyczyn zerwania połączenia z wirtualną siecią prywatną może być wiele. Niekoniecznie dzieje się to z powodu zagrożenia prywatności i tego, że zadziałał Kill Switch VPN! Głównie są to takie same powody, jak te, które sprawiają, że zrywa się zwykłe połączenie internetowe.
Utrata zasięgu może się zdarzyć zarówno w przypadku bezprzewodowej sieci wi-fi, jak i w przypadku korzystania z sieci komórkowej. Jeśli pojawia się problem z siecią VPN, sprawdź najpierw, czy sygnał internetu jest wystarczająco mocny. Problem z transferem może bowiem mieć tak oczywistą przyczynę!
Kolejny problem, jaki może się pojawić to błąd lub awaria routera. Dlatego warto sprawdzić nasz sprzęt, zanim zaczniemy szukać innych przyczyn problemów z VPN. Najpewniej wystarczy reset urządzenia, żeby przekonać się, czy to router jest źródłem problemów z połączeniem sieciowym.
Jeśli masz problem z usługą VPN, sprawdź najpierw dostęp do internetu zapewniany przez twojego dostawcę. Może się bowiem okazać, że nie możesz w ogóle połączyć się z siecią. Jeśli tak się dzieje, najpierw odłącz swoje urządzenie od internetu, a potem połącz ponownie. Jeśli to nie zadziała, sprawdź też router i zasięg. A następnie skontaktuj się z dostawcą usług internetowych.
Jedną z przyczyn problemów z siecią VPN jest niewłaściwe ustawienie Firewalla, czyli zapory ogniowej chroniącej twój komputer lub urządzenie mobilne. Być może będziesz musiał dodać aplikację swojej wirtualnej sieci prywatnej, na przykład ExpressVPN, do wyjątków, aby program antywirusowy nie blokował połączenia.
Kłopot z połączeniem może również wynikać z problemu związanego z protokołem VPN. Połączenie jest bardziej stabilne, gdy sieć używa protokołu TCP. W odróżnieniu od mniej stabilnego, domyślnie używanego UDP. Jeśli więc masz problem z przerywającym się połączeniem z wirtualną siecią prywatną, spróbuj w ustawieniach sieci przełączyć protokół nad TCP.
Najlepiej mieć przez cały czas włączoną funkcję awaryjnego rozłączania Kill Switch VPN z wirtualną siecią prywatną. A już na pewno VPN Kill switch powinno się mieć włączony zawsze wtedy gdy:
Przejdź na ExpressVPN
Oferta specjalna, tylko do końca listopad 2024
Jeśli zastanawiasz się, którego dostawcę VPN wybrać, przyjrzyj się naszemu rankingowi. Uwzględnia on dostawców wirtualnych sieci prywatnych, którzy oferują funkcję VPN Kill Switch. Pamiętaj jednak, że funkcja ta może nazywać się nieco inaczej. W języku polskim jej opis będzie pewnie zawierał słowo „przycisk bezpieczeństwa” lub „wyłącznik bezpieczeństwa”.
Aktywacja VPN Kill Switch będzie wyglądać nieco inaczej w zależności od dostawcy wirtualnej sieci prywatnej. Każda aplikacja jest nieco inna. Jednak zwykle opcja włączenia i wyłączenia VPN Kill Switch znajduje się w zakładce „Ustawienia”.
Przykładowo, jeśli korzystasz z jednej z najczęściej używanych wirtualnych sieci prywatnych, ExpressVPN , Kill Switch nazywa się „Network Lock”. Możesz włączyć ją podczas korzystania z ExpressVPN na swoim urządzeniu z systemem Windows, Mac, Linux i na routerze. Żeby to zrobić, wejdź do ustawień sieci VPN i zaznacz okienko opisane jako „Zatrzymaj ruch internetowy, jeśli VPN niespodziewanie się rozłączy”, lub, jeśli używasz wersji angielskiej: „Stop all internet traffic if the VPN disconnects unexpectedly.
Proste, prawda? Jeśli okienko obok funkcji Network Lock jest zaznaczone, Network Lock jest włączony. Gdy nie jest zaznaczone, nie masz włączonej dodatkowej ochrony w przypadku przerwania połączenia.
W niektórych aplikacjach obsługujących VPN zdarza się nawet, że opcja ta jest zawsze włączona, bez możliwości jej wyłączenia.
Jeśli używasz urządzenia mobilnego z systemem Android 7 lub wyższym, możesz włączyć systemowy Kill Switch. Żeby to zrobić, wejdź do Ustawień, wybierz opcję Sieci bezprzewodowe -> Więcej -> VPN.
Chcesz dodatkowo chronić się przed rozłączeniem z VPN, czyli niebezpieczeństwem utraty prywatności? Możesz użyć do tego celu zewnętrznej aplikacji. Do najbardziej popularnych należą VPNetMon i VPN Watcher.
Ich działanie zwykle ogranicza się do automatycznego wyłączenia wybranych przez ciebie programów i aplikacji, w momecie, gdy tracisz bezpieczne połączenie. Można na przykład wybrać zamknięcie programów służących do pobierania torrentów.
Wielu użytkowników lubi to rozwiązanie, ponieważ nie rozłącza ono zupełnie internetu. Można na przykład równocześnie przeglądać media społecznościowe, które nie wymagają użycia VPN.
VPN Kill Switch to bardzo przydatna funkcja. Warto pamiętać, że nosi ona różne nazwy w zależności od dostawcy wirtualnej sieci prywatnej. Na przykład w naszym VPN numer 1, ExpressVPN VPN Kill Switch nosi nazwę Network Lock.
Zawsze Kill Switch VPN pełni tą samą funkcję. Czyli odłącza urządzenie od sieci w przypadku problemów z bezpieczeństwem. Oraz chroni nas dodatkowo, jeśli prywatne dane mogłyby być zagrożone.