Bezpiecznie zarządzaj hasłami – poradnik 2024

Nasze hasła mogą spotkać się z różnego rodzaju atakami hakerów, które najczęściej prowadzą do wyłudzenia naszych danych. Aby tego uniknąć bezpiecznie zarządzaj hasłami. Nie wiesz jak to zrobić? Przygotowaliśmy porady, które zapewnią ochronę haseł i zabezpieczą wszystkie miejsca logowania, tak żeby były w pełni bezpieczne.

Sprawdź ofertę
Zabezpiecz swoje hasła z 1Password - ekskluzywnej oferty

Chroń siebie i swoje hasła z 1Password. Przetestuj już dziś, kliknij i wypróbuj za darmo przez 14 dni. Odbierz 30 dniową gwarancję zwrotu kosztów!

Aktualizacja: 11 październik 2024

Twoje hasło może być w niebezpieczeństwie!

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze hasła mogą być zagrożone. Dzieje się tak z różnych powodów. Z pewnością nie poprawiamy sytuacji w momencie, gdy tworzymy proste, słabe hasła, które są łatwe do odgadnięcia. Dodatkowym problemem okazuje się wykorzystanie tego samego hasła w wielu miejscach.

bezpiecznie zarządzaj hasłami

Okazuje się, że w Internecie bardzo często dochodzi do różnego rodzaju ataków i wycieków danych. Hakerzy posiadają wiele rozwiązań, które pozwalają im na łamanie naszych haseł. Wykorzystuje się w tym celu takie metody jak:

  • phishing – metoda, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia informacji lub wprowadzenia szkodliwego oprogramowania. Często tą formę ataku przeprowadza się za pomocą poczty elektronicznej, wiadomości sms czy też serwisów społecznościowych.
  • Inżynieria społeczna – sposób, który polega na podszywaniu się hakerów pod różne instytucje, przykładowo pomoc techniczną w celu wyjawienia danych do logowania.
  • złośliwe oprogramowanie – są to różnego rodzaju zawirusowane pliki, które po pobraniu na nasze urządzenie mają za zadanie umożliwić hakerom wykonanie różnego rodzaju czynności. Pliki mogą być pobierane podczas klikania w linki, pobierania nieznanych plików czy innych tego typu czynności.

Czy to duży problem, gdy nasze hasło zostanie przejęte przez hakera? Przeważnie tak, ponieważ niepowołane osoby uzyskują dostęp do naszych danych, stron, poczty czy bankowości elektronicznej. Możemy nie tylko narazić się na nieprzyjemności, ale również stracić nasze pieniądze. Często kradzież danych czy tożsamości to jedynie początek, który może przerodzić się w poważniejsze problemy.

Przejdź na 1Password
Sprawdź go sam bez ryzyka!

Bezpiecznie zarządzaj hasłami z menedżerem haseł

Menedżer haseł to zaawansowane oprogramowanie, które umożliwia ochronę, zarządzanie i tworzenie mocnych haseł. Manedżery działają jak sejfy, które przechowują nasze hasła. Zapisujemy w nich wszystkie hasła, z których korzystamy i po uwierzytelnianiu możemy z nich korzystać.

Najczęściej ustanawia się hasło główne, które pozwala nam na dostęp do naszych danych. Jednak dobre menedżery haseł posiadają jeszcze drugi czynnik uwierzytelniający, po to żeby chronić nasze dane w przypadku, gdyby ktoś poznał nasze hasło główne. Może to być weryfikacja sms, za pomocą aplikacji czy też sprawdzenie za pomocą znaków biometrycznych.

Soft pozwala również na tworzenie długich, skomplikowanych i mocnych haseł i zarządzanie nimi. Korzystając z takiego rozwiązania, mamy pewność, że nasze dane są w pełni bezpieczne. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w naszym artykule – czym jest menedżer haseł.

Plusami wykorzystania menadżera haseł:

  • generowanie silnych haseł
  • wykorzystanie unikalnych haseł w każdym miejscu
  • monitorowanie wycieków danych
  • proste i szybkie uzupełnianie zapisanych haseł i loginów
  • ciekawe funkcje dodatkowe jak bezpieczne notatki czy uzupełnianie danych adresowych czy finansowych

Jeśli chodzi natomiast o minusy:

  • wszystkie hasła znajdują się w jednym miejscu
  • hakerzy próbują rozpracować algorytmy generowania haseł

Jeśli interesuje nas taki temat jak bezpiecznie zarządzaj hasłami, przygotowaliśmy specjalny ranking, w którym prezentujemy najlepsze menedżery haseł na rynku.

Urządzenia do uwierzytelniania logowania

Alternatywą dla zapamiętywania wielu trudnych haseł czy wykorzystania takiego menadżera haseł może być takie rozwiązanie jak klucz sprzętowy. Przeważnie jest to niewielkich rozmiarów urządzenie, które podłącza się do portu USB. Logowanie do danej usługi jest możliwe po podłączeniu klucza – urządzenia. Oprócz klucza dostarczane jest specjalne oprogramowanie, które odpowiada za zabezpieczenie danej czynności.

Takie rozwiązanie wykorzystuje się nie tylko w przypadku zabezpieczenia logowania do istotnych dla nas miejsc, ale również w ochronie praw autorskich, gdzie za pomocą klucza sprzętowego ogranicza się korzystanie z licencji do odpowiedniej liczby stanowisk.

Plusy kluczy sprzętowych

  • Dodatkowa forma zabezpieczenia
  • Logowanie jest dostępne jedynie dla osób posiadających urządzenie
  • Skuteczna ochrona przed atakami typu phishing

Minusy kluczy sprzętowych

  • Musimy posiadać urządzenie zawsze przy sobie
  • Urządzenie łatwo zgubić
  • Hakerzy mają sposoby na omijanie tego rodzaju zabezpieczeń

Menadżer haseł wbudowany w przeglądarkę

W większości przeglądarek jak Chrome, Firefox, Edge czy Safari mamy dostęp do wbudowanego menedżera haseł. Podczas rejestracji konta czy logowania otrzymujemy komunikat odnośnie możliwości zapisania danych logowania. Często automatycznie klikamy na komunikaty, które się nam wyświetlają i nie zastanawiam się czy jest to bezpieczne czy nie.

Z pewnością ochrona nie jest na tak dobrym poziomie jak w przypadku zwykłych menadżerów haseł, ale jakie są kolejne wady i zalety tego rozwiązania?

zarządzaj hasłami

Plusy

  • Rozwiązanie jest darmowe
  • Proste w użyciu, nie wymaga instalowania dodatków
  • Pomaga uporządkować hasła
  • Nie musimy pamiętać skomplikowanych haseł
  • Wygodnie i szybko uzupełniamy hasła

Minusy

  • Rozwiązanie jest podatne na ataki hakerów
  • Słabsze zabezpieczenia w porównaniu do tradycyjnych menedżerów haseł
  • Brak dodatkowych zabezpieczeń w postaci dodatkowego uwierzytelniania
  • Brak skanowania wycieków danych

Zarządzanie hasłami w Excel-u?

Z badań wynika, że wiele osób zapisuje swoje hasła na urządzeniu korzystając z oprogramowania typu Excel. W wielu miejscach wymagane są bardziej skomplikowane hasła, które zawierają znaki specjalne, małe oraz duże litery czy cyfry, przez co trudno je zapamiętać. Możemy stworzyć plik, w którym zapiszemy wszystkie nasze hasła, ale czy to dobre rozwiązanie? Bezpiecznie zarządzaj hasłami i zapisuj je w pliku na komputerze?

Zalety rozwiązania

  • Rozwiązanie darmowe
  • Zapisuje ważne dane logowania
  • Możemy tworzyć skomplikowane hasła i kopiować je podczas logowania
  • Możemy przechowywać plik na zabezpieczonym urządzeniu przenośnym

Minusy rozwiązania

  • Brak ochrony, może doprowadzić do łatwego wycieku danych
  • Plik może zostać przypadkowo skasowany lub uszkodzony
  • Nie mamy dostępu do pliku z dowolnego miejsca
  • Jeśli zapisujemy wiele haseł, podczas ataku wszystkie zostaną przejęte

Zarządzaj hasłami na kartce papieru

Czasami proste rozwiązania są najlepsze, a co jeśli możemy zarządzać hasłami wykorzystując do tego kartkę papieru i długopis? Jest to chyba najprostsze z rozwiązań, które pomaga nam w zapamiętaniu nawet trudnych haseł. Może wydawać się nam, że jest to dosyć starodawne, ale czy nie zdarzyło się nam posiadać ważnych danych właśnie na kartce papieru?

jak zarządzać hasłami

Przydaje się dobry charakter pisma, tak żebyśmy byli w stanie odczytać hasła, które zapiszemy w ten sposób. Chyba, że specjalnie zapiszemy je mniej wyraźnie, tak żeby inne osoby nie były w stanie odczytać zapisu. Możemy również pomyśleć o zaszyfrowaniu informacji, przez dodanie na początku lub końcu hasła dodatkowych znaków.

Plusy ręcznego zapisywania haseł

  • Brak kosztów
  • Kartka zajmuje mało miejsca, możemy ją przenosić przykładowo w portfelu
  • Hakerzy nie mają możliwości dokonania zdalnego ataku

Minusy ręcznego zapisywania haseł

  • Łatwo zgubić notes czy pojedynczą kartkę
  • Możliwość uzyskania dostępu do haseł przez niepowołaną osobę
  • Niewygodne uzupełnianie haseł

Bezpiecznie zarządzaj hasłami – kilka przydatnych trików

Jeśli zastanawiasz się jak zarządzać hasłami i jak je chronić, przygotowaliśmy porady, które pomogą robić to w odpowiedni sposób. Często spieszymy się czy po prostu nie myślimy o za

Wykorzystaj uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Nawet najmocniejsze hasło może stać się ofiarą ataku hackerskiego i zostać złamane. Jeśli chcemy dodatkowo zabezpieczyć logowanie, warto wykorzystać dodatkową formę uwierzytelniania – w miejscach, które na to pozwalają. Może to być oprócz podania hasła logowanie w aplikacji, skanowanie twarzy czy podłączenia klucza uwierzytelniającego. Tego rodzaju rozwiązanie zapewni nam bardzo dobre zabezpieczenie dostępu do ważnych dla nas miejsc.

Twórz silne hasła

Jakie powinno być hasło, żeby było silne? Przede wszystkim musi być jak najdłuższe i jak najbardziej skomplikowane. Najlepiej stworzyć mieszankę przypadkowych małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Unikajmy stosowania znanych nam dat, imion czy często wykorzystywanych ciągów znaków, jak na przykład liter na klawiaturze, które są zlokalizowane obok siebie. Przykładem jest qwert czy 456.

Pamiętaj o unikalności

Bezpiecznie zarządzaj hasłami i twórz unikalne hasła do każdego miejsca, w którym się logujesz. Nie możemy korzystać z jednego hasła w wielu miejscach. Jest to bardzo częsty problem – posiadamy jedno hasło i wykorzystujemy je wszędzie tam, gdzie się logujemy. Jest to dla nas wygodne, bo nie musimy zapamiętywać wielu haseł, ale jest to również bardzo pomocne dla hakerów, którzy zdobywając jedno hasło posiadają dostęp do wszystkich miejsc, z których korzystamy.

Zadbaj o systematyczne zmiany haseł

W związku z różnego rodzaju atakami hakerskimi, wyciekami danych czy innego rodzaju problemami warto co jakiś czas zmieniać nasze hasła. Uchroni nas to przed konsekwencjami wycieku danych. Nawet jeśli ktoś będzie w stanie złamać nasze hasło, to nic z tym nie zrobi, bo po zmianie utraci dostęp do miejsc, w których się logujemy. Często nie chce się nam po prostu zmieniać haseł, ale eksperci od bezpieczeństwa zalecają takie działanie.

Określ czy potrzebujesz wsparcia

W przypadku, gdy potrzebujemy pełnego zabezpieczenia logowania do celów prywatnych czy służbowych warto zastanowić się nad oprogramowanie, które pomoże nam chronić hasła, generować mocne hasła, które będą trudne do złamania oraz wygodnie zarządzać hasłami. Samodzielnie nie jesteśmy w stanie zapamiętać skomplikowanych haseł i swobodnie z nich korzystać.

Przejdź na 1Password
Sprawdź go sam bez ryzyka!

Bezpiecznie zarządzaj hasłami – podsumowanie

Codziennie logujemy się do poczty elektronicznej, na różnego rodzaju portale czy do bankowości elektronicznej. Przeważnie nie zdajemy sobie sprawy z ilości zagrożeń, które mogą nas spotkać podczas logowania. Nie zwlekajmy z zabezpieczeniem naszych haseł do momentu, gdy będzie już za późno i wpadną w niepowołane ręce.

Obecnie najlepszym rozwiązaniem, aby zabezpieczyć nasze hasła, a zarazem wygodnie z nich korzystać są menedżery haseł. Za ich pomocą tworzymy długie i silne hasła, które są trudne do złamania. Oprogramowanie zapisuje i chroni hasła, więc możemy tworzyć unikalne hasła do każdego z miejsc, do których się logujemy. Dodatkowo korzystanie z haseł jest szybkie, ale i bezpieczne. Testując różne menedżery haseł wyłoniliśmy najlepszy soft – 1Password, który zapewnia ochronę haseł na najwyższym poziomie i wygodę użytkowania. Bezpiecznie zarządzaj hasłami i przetestuj najlepszy menedżer haseł.

marcin

Marcin, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa z wiedzą w zakresie analizy, oceny i integracji, studiował telekomunikację na Politechnika Wrocławska. Przez lata poświęcił się tworzeniu i publikowaniu treści związanych z cyberbezpieczeństwem. Jego celem jest dostarczanie czytelnikom najwyższej jakości tematów i wskazówek dotyczących cyberbezpieczeństwa, umożliwiając im pozostanie bezpiecznymi i cieszenie się doświadczeniami online. W przypadku jakichkolwiek pytań, śmiało skontaktuj się z nim pod adresem marcin@prywatnoscwsieci.pl.

Skomentuj

Dodaj Odpowiedź

PrywatnośćwSieci.pl