Czym jest menedżer haseł i czy warto z niego korzystać?

Na pewno nie raz spotkałeś się z hasłem „menedżer haseł”, czasami występujący także ze słowem „internetowych” lub komputerowych. Co dokładnie jednak oznacza to pojęcie? Czy jest to program, strona internetowa, a może coś zupełnie innego? No i najważniejsze – czy w 2024 warto z takiego manager haseł w ogóle korzystać? W tym tekście dowiesz się, menedżer haseł co to, a także, na co zwrócić wybierając go i wiele więcej!

Sprawdź ofertę
Uporządkuj hasła profesjonalnie, dzięki 1Password!

Działa na wszysztkich systemach i nie ma limitu haseł! 1Password to idealna opcja dla początkujących, którą sprawdzisz za darmo przez 14 dni!

Aktualizacja: 12 czerwiec 2024

Menedżer haseł co to – garść przydatnych informacji

By rozmawiać o typach manadżer hasła i ważnych informacjach na ich temat, warto w ogóle omówić, czym manager haseł jest. To specjalne oprogramowanie lub strona, która ma za zadanie zbierać nasze hasła, katalogować je i zabezpieczać je. Jeżeli korzystasz z menadżer hasła, nie musisz martwić się o zapominanie ważnych haseł, czy o to, że są one mało skuteczne.

Co więcej, oprócz katalogowania twoich haseł, menadżer hasła jest w stanie także tworzyć bardzo bezpieczne i trudne do rozszyfrowania hasła. Właśnie dlatego jest to bardzo przydatny program.

Ostatnim ważnym aspektem każdego manager haseł jest fakt, że do działania wystarczy ci jedno hasło – tak zwane hasło główne. Korzystając z niego uzyskasz dostęp do wszystkich swoich innych haseł. Ten fakt sprawia, że korzystanie z menadżer hasła jest bardzo wskazane dla wszystkich użytkowników internetu!

Przejdź na 1Password
Sprawdź go sam bez ryzyka!

Manager haseł – różne rodzaje

Wybierając menedzer hasel warto mieć na uwadze, że istnieje kilka różnych rodzajów takiego oprogramowania. Wskazanie definitywnie najlepszego menadżer hasła nie jest możliwe, gdyż wszystkie mają swoje mocne oraz słabe strony. Dlatego właśnie ostateczny wybór należy do ciebie!

Aplikacje

Skoro już wiesz, menedżer haseł co to, pierwszym i najpopularniejszym typem, jaki chcemy omówić, są manager haseł w formie aplikacji. Te dostępne są na komputery stacjonarne, jaki i na urządzenia przenośne – na nich także możesz o swoje bezpieczeństwo.

Pobierając je będziesz zwykle musiał mieć już gotowe konto lub założyć je w aplikacji. By otrzymać do nich dostęp niezbędne będzie także posiadanie hasła głównego, o którym już wspominaliśmy. Plusem takich aplikacji jest fakt, że można je jeszcze dodatkowo zabezpieczyć, a trzymanie ich na twoim komputerze sprawia, że ciężej jest się do nich wkraść.

Manager haseł taki jednak ma pewną wadę – nie możesz z niego korzystać wszędzie. Jeżeli masz go zainstalowanego wyłącznie na swoim komputerze, nie skorzystasz z haseł w pracy czy u rodziny.

Menedżer haseł w przeglądarce

Podobnym sposobem na przechowywanie haseł są menadżer hasła w przeglądarkach. Działają one jako rozszerzenia tych i zwykle dostępne są na wszystkie popularne przeglądarki internetowe. Przypadną one do gustu tym, którzy nie mają zbyt dużo miejsca na dysku na instalowanie dodatkowego oprogramowania, albo planują korzystać z manager haseł wyłącznie do stron internetowych.

menedżer haseł

Wada? Nieodpowiednio zabezpieczona przeglądarka internetowa może narazić nas na utratę haseł z managera – chociaż jest to niezwykła rzadkość, gdyż te najlepsze są odpowiednio chronione i szyfrowane.

Managery haseł oparte na technologii cloud

Cloud i menedżer haseł co to? Są to programy, które twoje hasła oraz inne dane przechowują w chmurze. Dzięki temu możesz mieć do nich dostęp gdziekolwiek jesteś – bez względu na jakim urządzeniu czy w jakim miejscu łączysz się ze swoim menedżer haseł. To ogromna zaleta i wygoda, która znacznie ułatwia korzystanie z takich programów.

Niestety, obecność haseł w chmurze to też pewne ryzyko. Oczywiście, dobry menedżer haseł nie pozwoli na wyciek twoich danych. Warto jednak mieć na uwadze to, że chmura może pewnego dnia przestać istnieć, czy mieć problemy z połączeniem. Dlatego według niektórych lepszym rozwiązaniem są aplikacje na komputery czy rozszerzenia do przeglądarek.

 SSO czyli pojedyncze logowanie

Ostatnim z popularnych rodzajów managerów są tak zwane SSO. To specjalny system, który zamiast tworzyć różne hasła i ich kombinacje, przygotowuje jeden zestaw loginu oraz hasła – odpowiednio zabezpieczonego – za pomocą którego zalogujesz się na różne strony czy do różnych aplikacji.

To bardzo bezpieczny sposób, gdyż hasło ma też swoją określoną długość działania. Zwykle z SSO można spotkać się w firmach. Jest to jednak dosyć drogi manager haseł, dlatego prywatni użytkownicy raczej się na niego nie decydują.

Przejdź na 1Password
Sprawdź go sam bez ryzyka!

Jak działa menadżer hasła?

Skoro już wiesz menedżer haseł co to, możemy przejść do tego, jak dokładnie działają takie programy. Przyjmijmy, że korzystasz z aplikacji komputerowej – te należą do najpopularniejszych.

Po zainstalowaniu programu będziesz poproszony o zalogowanie się do swojego konta. Warto jest więc przygotować je wcześniej i pomyśleć o odpowiednio silnym haśle głównym. To właśnie ono sprawi, że twój manager będzie bezpieczny.

Następnie będziesz mógł dodać do aplikacji swoje hasła. Niektóre programy pozwalają na zaimportowanie plików z innych programów tego typu, ale jeżeli pierwszy raz korzystasz z managera będziesz musiał zrobić to ręcznie. Może to być długi proces, ale jest on zdecydowanie warty czasu.

manager haseł

Gdy dodasz już hasła, będziesz mógł je też pogrupować specjalnymi tagami czy kategoriami. Wchodząc na stronę, do której hasło masz zapisane, możesz szybko przekopiować je z managera i wpisać w odpowiednie pole. Menedżer haseł co to to także programy, które są w stanie zachowywać dodatkowe informacje, takie jak numery kart kredytowych do szybszych płatności.

Wiele programów tego typu posiada też opcję auto uzupełniania, dzięki czemu nie będziesz musiał nawet kopiować swoich haseł!

Czy menedżer haseł to bezpieczna aplikacja?

To może być pierwsze pytanie, jakie nasuwa się użytkownikom takich programów. By odpowiedzieć szybko – tak, takie programy są bardzo bezpieczne. Przede wszystkim, dzięki odpowiedniemu szyfrowaniu, są bardzo trudne do zhakowania. Przez to twoje hasła są o wiele bezpieczniejsze, niż gdy masz je zapisane w pliku tekstowym na komputerze, czy bezpośrednio na stronach.

Oprócz tego, firmy, które produkują takie aplikacje nie mają dostępu do twoich haseł. Dosłownie – pracownicy czy właściciele firmy nie są w stanie odczytać twoich haseł. Jedyną osobą, która ma do nich dostęp, jesteś ty. Nie musisz więc obawiać się, że hasła wykradnie ktoś z wewnątrz.

Dzięki temu, że wiele managerów haseł posiada też wyszukiwarki wycieków danych i informacji na temat potencjalnie przejętych haseł, możesz szybko reagować i zmieniać je, zachowując w ten sposób prywatność i bezpieczeństwo.

Przejdź na 1Password
Sprawdź go sam bez ryzyka!

Najlepszy menadżer hasła na rynku

Tak jak wspominaliśmy na początku, ciężko określić, która forma menadżer hasła jest bezsprzecznie najlepszy. O wiele łatwiej jest za to powiedzieć, która firma przygotowuje najlepsze rozwiązania. Prezentujemy je poniżej w naszym rankingu.

Jeżeli chcesz zacząć korzystać z takich programów, zdecydowanie sprawdź właśnie te aplikacje w pierwszej kolejności. Sami korzystamy z nich na co dzień, więc jesteśmy pewni, że są to programy o wysokiej jakości, świetnych zabezpieczeniach i wspaniałych funkcjach dodatkowych.

Dlaczego warto wybrać menedżer haseł?

Masz już pojęcie na temat tego, menedżer haseł co to, jakie są jego rodzaje i w jaki sposób programy te dbają o bezpieczeństwo. Ale czy tak właściwie musisz z nich korzystać?

Oczywiście, że nie. Ale rozsądny użytkownik internetu zainstaluje taki program w pierwszej kolejności na nowym sprzęcie czy komputerze. Przede wszystkim, dobry menedzer haseł zadba o nasze bezpieczeństwo, o czym już mówiliśmy.

Dodatkowo programy takie zapamiętają wszystkie nasze hasła za nas. Nie będziesz musiał zapisywać już ich na kartkach w notesach, czy notatnikach na telefonie. Przestaniesz się także przejmować tym, że o jakimś haśle zapomnisz. O wszystko zadba manager haseł!

menadżer hasła

Co więcej, można powiedzieć o menadżer hasła? To także idealne programy dla tych, którzy korzystają z różnych sprzętów i mają ogromną ilość kont. Wiele programów tego typu udostępnia możliwość korzystania z jednego konta na kilku urządzeniach – na przykład telefonie, komputerze i innych jednostkach. W ten sposób będziesz miał pewność, że wszystkie twoje hasła są w jednym miejscu.

Możliwość ich katalogowania to także spora zaleta, a dla wielu liczy się także fakt, że programy tego typu poinformują cię, gdy twoje hasła zostaną wykradzione. Zadbają też o to, byś regularnie je zmieniał. Do tego dochodzi także fakt, że tworząc konta na nowych stronach, menadżer hasła podsunie ci przygotowane odpowiednio bezpieczne hasło.

Przejdź na 1Password
Sprawdź go sam bez ryzyka!

Menadżer hasła – program dla każdego?

Zapoznałeś się już ze wszystkimi informacjami, które powinien znać każdy użytkownik sieci i komputerów. Wiesz nie tylko menedżer haseł co to, ale masz także pojęcie o ich dodatkowych zaletach, których nie idzie wywnioskować z samej nazwy.

Pamiętaj, by przed wyborem takiego programu zapoznać się z naszym rankingiem, a w szczególności z najlepszym programem tego typu. Nordpass to program o ogromnej jakości i bezpieczeństwie, który zadba o twoje hasła. Oprócz tego, posiada on świetny model subskrypcji oraz 30 dni na zwrot pieniędzy, więc nawet jeżeli stwierdzisz, że nie jest to program dla ciebie, będziesz mógł bez problemu odzyskać zainwestowane pieniądze. Jesteśmy natomiast przekonani, że już po chwili korzystania z niego zdasz sobie sprawę z tego, jak przydatna jest to aplikacja! 

ryszard

Ryszard, Analityk Oceny Kontroli Bezpieczeństwa, od wielu lat wnosi swój wkład w artykuły i recenzje na stronie, zdobywając wiedzę w dziedzinie zagadnień związanych z Internetem i technologią. Dzięki wykształceniu z dziedziny Inżynierii Danych na Politechnika Gdańska, świetnie orientuje się w tematyce związanej z cyberbezpieczeństwem i różnymi zagadnieniami związanymi z Internetem. Jego mottem jest upraszczanie skomplikowanych tematów, aby czytelnicy mogli lepiej je zrozumieć. W przypadku jakichkolwiek pytań, skontaktuj się z nim pod adresem ryszard@prywatnoscwsieci.pl.

Skomentuj

Dodaj Odpowiedź

PrywatnośćwSieci.pl