Linux jest bardzo popularnym systemem operacyjnym i korzysta z niego coraz więcej osób. Jak się jednak okazuje nie wszystkie aplikacje są kompatybilne z tym systemem. Linux wymaga dodatkowych zabezpieczeń, tak żeby w pełni bezpiecznie korzystać z Internetu. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie VPN, ale którą sieć VPN wybrać?. W naszym artykule sprawdzamy jaki VPN Linux jest godny zaufania. Przeczytaj tekst przed wybraniem usługi dla siebie.
Korzystaj z Internetu bezpiecznie i w pełnej prędkości, omijaj blokady z VPN na Linux od ExpressVPN. Odbierz 3 miesiące za darmo i 30-dniową gwarancję zwrotu kosztów!
Aktualizacja: 3 grudzień 2024
Najlepszy VPN na Linux w 2024
Przetestowaliśmy wszystkie dostępne VPN dla Linuxa, żeby wybrać najlepszą usługę. Porównaliśmy parametry usług i stworzyliśmy ranking, który podsumowuje nasze testy.
Jak wybraliśmy najlepszy VPN Linux
Nasi eksperci przetestowali dostępne usługi pod różnymi kątami. Wybierając najlepszy VPN wzięliśmy pod uwagę poniższe kwestie.
- Kompatybilność – najważniejsze, aby usługa była kompatybilna z Linuxem. Nie zapominajmy jednak, że wiele VPN-ów oferuje obsługę wielu urządzeń w ramach jednego abonamentu, więc najlepiej aby VPN działał również na systemach Windows, Mac, iOS czy Android. W takim wypadku zabezpieczymy wszystkie posiadane urządzenia bez dodatkowych kosztów.
- Globalny dostęp do serwerów – jeśli chcemy swobodnie korzystać z sieci VPN warto zwrócić uwagę ile dostępnych serwerów i w jakich lokalizacjach oferuje usługodawca. Im więcej serwerów i im lepiej rozlokowane, tym wygodniej omijamy cenzurę czy odblokowujemy interesujące nas treści.
- Koszt usługi – w przypadku VPN na Linux polecamy wyłącznie płatne usługi, bo tylko one są na odpowiednim poziomie i zapewniają bezpieczeństwo. Jednak nie muszą być one bardzo drogie, a do tego wiele z nich oferuje ciekawe promocje i rabaty przy rozliczeniu na dłuższy okres. Wybraliśmy usługi z najlepszych stosunkiem jakości do ceny.
- Prędkość łącza – w związku z szyfrowaniem danych, w niektórych sieciach VPN prędkość połączenia może być zmniejszona. Przeprowadziliśmy testy i sprawdziliśmy, które sieci oferują szybkie połączenie, bez utraty naszej standardowej prędkości. Najlepsze sieci VPN dla Linuxa z naszego zestawienia pomagają unikać dławienia szybkości połączenia przez dostawców usług internetowych.
- Prywatność – niezależnie od tego w jakim celu używamy VPN, czy będzie to korzystanie z torrentów, omijanie cenzury czy chcemy postawić serwer VPN Linux, najważniejszym elementem jest nasza prywatność i bezpieczeństwo. Wyszukaliśmy usługi, które cechują się dobrym poziomem szyfrowania i sprawdzonymi protokołami zabezpieczeń.
- Wsparcie klienta – od czasu do czasu przydaje się również support, zbadaliśmy gdzie i na jakim poziomie możemy skorzystać z pomocy w nurtujących nas kwestiach. Wzięliśmy pod uwagę dostępność obsługi klienta, a również jakość i czas odpowiedzi supportu.
Przejdź na ExpressVPN
Oferta specjalna, tylko do końca grudzień 2024
Dlaczego lepiej unikać darmowych sieci VPN?
Darmowy VPN Linux nie jest rozwiązaniem dla każdego. Jest to po pierwsze ryzykowne rozwiązanie, a po drugie posiada wiele ograniczeń. Ryzyko jest związane z tym, że każdy VPN do odpowiedniego działania wymaga znacznych nakładów finansowych na utrzymanie serwerów, zabezpieczenia, obsługę sieci.
W takim wypadku dane użytkowników często mogą być sprzedawane, co nie jest dla nas bezpieczne. Dodatkowo darmowe VPN na Linux przeważnie są mocno ograniczone, przez co nie otrzymujemy tego poziomy zabezpieczeń co w przypadku płatnych VPN.
Znacznie lepiej jest skorzystać z płatnych VPN, które posiadają darmowe wersje próbne lub gwarancję zwrotu kosztów. W takim wypadku możemy sprawdzić bezpłatnie możliwości usług, a w razie potrzeby możemy zrezygnować i odzyskać nasze środki. Usługi testujemy ze wszystkimi ich funkcjami bez żadnych ograniczeń.
Najlepszy darmowy VPN dla Linuxa
Przygotowaliśmy ranking bezpiecznych sieci VPN, które posiadają oprócz płatnych planów darmowe wersje usług lub oferują testowanie usług przez określony czas bezpłatnie. Gwarantujemy, że w przypadku tych usług VPN wszystko działa bez żadnego zarzutu.
Zwycięzcą tego zestawienie jest ExpressVPN, który oferuje wysokiej jakości VPN na Linux. W przypadku tej usługi otrzymujemy możliwość testowania VPN przez 30 dni z gwarancją zwrotu kosztów. Oznacza to, że na początku płacimy normalnie za abonament, ale mamy 30 dni na to żeby zrezygnować z usługi i uzyskać zwrot kosztów. Zwrot jest całkowity, otrzymujemy tyle i ile wydaliśmy.
Jak używać VPN Linux
Żeby korzystać z VPN dla Linuxa możemy ustanowić połączenie manualne, ale nie polecamy tego rozwiązania. Znacznie prościej i wygodniej skorzystać z dedykowanej aplikacji VPN.
- Wybieramy najlepszy VPN na Linux – nasi eksperci polecają ExpressVPN
- Rejestrujemy konto i wybieramy plan subskrypcji
- Pobieramy oprogramowanie na nasze urządzenie
- Instalujemy i uruchamiamy VPN
- Łączymy się z dowolnym serwerem
- Serfujemy bezpiecznie na naszych urządzeniach z systemem Linux.
Jak widać, nie potrzeba żadnej fachowej wiedzy, kilka prostych kroków dzieli nas od pełnego zabezpieczenia naszego urządzenia z systemem Linux.
Korzyści ze stosowania VPN
VPN zapewnia nam wiele przydatnych opcji, które sprawiaj, że codzienne korzystanie z Internetu jest nie tylko bezpieczne, ale również bardzo wygodne. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Rozszerzony dostęp i walka z cenzurą
W związku z tym, że VPN dla Linuxa umożliwia nam zmianę adresu IP przez połączenie się z wybranym serwerem, możemy skutecznie walczyć z blokadami geograficznymi. Są one powszechne w różnego rodzaju serwisach streamingowych jak Hulu, Disney+ czy Netflix.
Większość z takich serwisów posiada różne bazy materiałów, w zależności od tego z jakiego kraju się logujemy. Aby oglądać więcej materiałów, wystarczy, że połączymy się z serwerem z interesującego nas kraju i gotowe.
Jeśli chodzi o cenzurę to jest ona wprowadzana przez rządy krajów czy też dostawców usług internetowych. Blokuje się różne rzeczy – strony dla dorosłych, portale polityczne, strony informacyjne, czy nawet dobrze znane portale społecznościowe jak Facebook czy Instagram. Jeśli znajdujemy się w kraju, z wysokim stopniem cenzury internetowej, wystarczy, że za pomocą VPN połączymy się z serwerem poza naszym krajem i skutecznie ominiemy cenzurę. Co najważniejsze VPN dba o naszą anonimowość, przez co nikt nie dowie się, że omijamy cenzurę.
Bezpieczeństwo i ochrona prywatności
W momencie, gdy łączymy się z interesem za pośrednictwem VPN, tworzy się coś w rodzaju tunelu, który chroni wszystkie przechodzące przez niego dane przed osobami nieupoważnionymi. Wszystkie dane są szyfrowane, a wykorzystuje się do tego bardzo zaawansowane metody.
Topowe sieci VPN Linux używają szyfrowanie AES-256, które jest również wykorzystywane przez wojsko czy agencje rządowe. Złamanie takich zabezpieczeń zajęłoby najlepszym hakerom tysiące lat!
Dodatkowo dzięki temu, że uzyskujemy adres IP serwera, z którym się łączymy, nasz rzeczywisty adres IP pozostaje ukryty i nikt nie jest w stanie go sprawdzić. Dzięki temu unikamy śledzenia naszej aktywności i wielu innych informacji o naszym urządzeniu, jak przykładowo nasza lokalizacja.
VPN na Linux przydaje się również w bezpłatnych sieciach Wi-fi. W taki wypadku jesteśmy narażeni na ataki hakerów, którzy wykorzystują publiczne Wi-fi do tego, aby włamać się na urządzenia, które są do niej podłączone. Jednak z VPN nasze połączenie jest bezpieczne i nikt nie jest w stanie włamać się na nasze urządzenie.
Przejdź na ExpressVPN
Oferta specjalna, tylko do końca grudzień 2024
VPN dla Linuxa – podsumowanie
VPN na Linux to najlepsza opcja do zabezpieczenia naszego urządzenia. W naszym artykule wytypowaliśmy najlepszą usługę VPN dedykowaną dla systemu Linux. Nasi eksperci przetestowali dostępne usługi VPN sprawdzając dostęp do serwerów, ich lokalizacje na świecie, prędkość połączenia, poziom zabezpieczeń, cenę oraz wsparcie klienta. Wyniki testów są jednoznaczne:
Przypominamy również, że nie warto korzystać z darmowych VPN, ponieważ mogą przysporzyć nam wielu kłopotów oraz posiadają liczne ograniczenia, przez co jakość usług jest bardzo niska. Lepiej skorzystać z darmowych wersji próbnych czy polecanej przez naszych ekspertów usługi od ExpressVPN. Obecnie mamy tu bardzo ciekawą ofertę z 30 – dniową gwarancją zwrotu kosztów.
Dzięki niej testujemy wszystkie możliwości usługi, a jeśli uznamy, że coś nam nie odpowiada, możemy uzyskać pełny zwrot kosztów.