Najlepszy VPN dla Kodi w 2024. Omiń wszystkie blokady geograficzne!

Zapewne słyszeliście już o świetnym playerze, jakim jest Kodi. Jeśli jednak ktoś z czytelników nie miał jeszcze z nim styczności, oto krótkie wprowadzenie co to jest Kodi. Otóż Kodi to darmowe centrum rozrywki z otwartym kodem, które zgrabnie integruje media cyfrowe. Najpopularniejszym medium jest na Kodi telewizja, ale można także oglądać filmy, słuchać muzyki, podcastów i korzystać z innych multimediów, zarówno z dysku lokalnego, jak i z sieci. Świetnie nadaje się do oglądania video streamowanego na żywo. Niestety, z uwagi na prawa autorskie, trzeba liczyć się z geograficznymi blokadami treści. Jest jednak rozwiązanie. Korzystając z dobrego VPN na Kodi telewizja i inne media staną się dla Ciebie dostępne bez względu na lokalizację!

Sprawdź ofertę
Odblokuj Kodi z ExpressVPN - 3 MIESIĄCE ZA DARMO

Oglądaj Kodi z dowolnego miejsca z ExpressVPN! Oferta ograniczona czasowo - ZNIŻKĄ 49% na subskrypcję ExpressVPN i 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy.

Aktualizacja: 24 maj 2024

Najlepszy VPN dla Kodi w 2024 roku

Wybór rozwiązania nigdy nie jest sprawą prostą zwłaszcza, gdy do porównania są setki VPNów. I oczywiście wszystkie roszczą sobie prawo do bycia najlepszym VPN na Kodi.

Przygotowałem listę VPNów dzięki którym zadziała na Kodi polska TV, a także większość innych treści z geoblokadą. Jeżeli masz także bardziej specyficzne potrzeby, np. dostęp do amerykańskiego Netflixa, upewnij się, że te VPN będą w stanie im sprostać.

Budując listę skupiłem się na trzech najważniejszych kryteriach. Oczywiście każde z narzędzi musi oferować co najmniej jeden serwer w Polsce. Inaczej nie odblokujesz zawartości. Są to także jedne z najszybszych dostępnych VPNów, z wydajnymi połączeniami i serwerami. To ważne kryterium – nie chcemy przecież, żeby na Kodi telewizja się zacinała. Wysoka jakość nagrania wymaga szybkiego i stabilnego łącza. Wreszcie, są to programy łatwe w instalacji i obsłudze, także dla osób niespecjalnie zaawansowanych technicznie.

Najlepszy 1 ExpressVPN
9.7
2 Recenzja CyberGhost VPN 2024
9.6
3 Private Internet Access (PIA) aktualizacja recenzji VPN maj 2024
9.5
4 Recenzja IPVanish VPN (Aktualizacja maj 2024)
9.3
5 NordVPN
9.1

Jeżeli korzystasz z Kodi bez VPN, możesz napytać sobie biedy streamując treści obwarowane prawami autorskimi. Będziesz także ograniczony geoblokadami, czyli na Kodi polskie kanały będą działać tylko w Polsce. Z tego powodu sugeruję używać VPN dla Kodi.

A co z dodatkami VPN dla Kodi?

Dodatki pozwalają na rozszerzenie możliwości Kobi, ale ich nie polecam. Po pierwsze ich wybór jest mocno ograniczony. Po drugie instalacja dodatku do Kodi jest bardziej skomplikowana, niż uruchomienie zwykłego klienta VPN. Wreszcie, dodatek chroni wyłącznie transfer danych z centrum rozrywki, podczas gdy cała reszta danych nie jest chroniona wcale.

Jaki jest najlepszy darmowy VPN na Kodi?

Jeżeli nie chcesz lub nie możesz płacić za komercyjny VPN, wybór rozwiązań jest ograniczony. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach nic nie jest całkiem za darmo. Znalazłem jednak wiarygodne i warte uwagi narzędzie: nazywa się TunnelBear. Jego producent nie sprzeda Twoich danych, nie ukradnie ich ani nie będzie wykorzystywał komercyjnie Twojego łącza.

Z tym narzędziem na Kodi filmy powinny odtwarzać się sprawnie i bez przerw na buforowanie. Miliony użytkowników na całym świecie zaufało temu narzędziu.

A zatem gdzie jest haczyk? Wielkość transferu jest ograniczona i wynosi 500 MB miesięcznie. To niewiele: około godzina nagrania video w 320p… Możesz jednak co miesiąc otrzymać dodatkowy 1 GB… tweetując @theTunnelBear z prośbą o dodatkowy transfer!

Moja sztuczka pozwalająca na darmowe korzystanie z ExpressVPN

Na Kodi telewizja działa najlepiej z ExpressVPN. Do dyspozycji jest darmowy 30 dniowy okres próbny. Wystarczy zarejestrować się przy użyciu tego linku, a przed upływem 30 dni poprosić o zwrot środków przez live chat. W ciągu 5 dni pieniądze wracają na konto. Bez żadnych pytań. To naprawdę działa, co potwierdzają doświadczenia moich czytelników.

Czy naprawdę potrzebuję VPN?

Mimo, iż nie zamierzam Cię tutaj przekonywać do korzystania z VPN, powtórzę moje motto: VPN należy używać zawsze i na wszystkich urządzeniach podłączonych do sieci. Inaczej narażasz się na niebezpieczeństwo. Po pierwsze dostawca połączenia będzie wiedziała o wszystkim, co robisz w sieci. Poza tym zostawiasz po sobie ślady wszędzie tam, gdzie się pojawisz, na każdej stronie, którą odwiedzasz. Wszystkie te strzępki informacji pozwalają Cię śledzić. Oraz zidentyfikować Twoją tożsamość.

Korzystanie z VPN to jedyny sposób na ochronę swojej prywatności i poprawę bezpieczeństwa. Sieć VPN opiera się o szyfrowane tunele pomiędzy użytkownikiem a serwerem. Dzięki temu dane są zabezpieczone przed podsłuchem. Dodatkowo adres IP użytkownika jest ukryty za IP serwera VPN. Dzięki temu można anonimowo surfować w sieci. Oznacza to, że jeżeli będziesz korzystał z serwisów streamingowych nikt się o tym nie dowie. Ani operator połączenia, ani boty pilnujące praw autorskich, ani rząd.

Dodatkową zaletą VPN jest odblokowanie treści zastrzeżonych geograficznie. Załóżmy, że jesteś w podróży zagranicznej. Telewizja polska Kodi nie zadziała chyba, że użyjesz VPN. Połączenie z polskim serwerem VPN pozwoli Ci obejrzeć ulubione kanały. Uzyskasz dostęp do treści z każdego kraju, w którym istnieje serwer Twojego VPN.

Przejdź na ExpressVPN
Oferta specjalna, tylko do końca maj 2024

Konfiguracja VPN na Kodi

Istnieje kilka możliwości instalacji VPN na Twoim urządzeniu. Bez względu na wybór metody, na Kodi telewizja powinna działać tak samo.

Instalacja klienta właściwego dla systemu operacyjnego

To najłatwiejsze rozwiązanie, które zazwyczaj polecam. Większość producentów oferuje już aplikacje na różne platformy, np. Windows Mac czy Android TV. Wystarczy po zarejestrowaniu się np. w ExpressVPN pobrać wersję programu na system, z którego korzystasz.

Potem wystarczy ją zainstalować i uruchomić, przy okazji włączając dwie funkcje:

  • ochrona przed wyciekiem DNS: zapewwnia, że całość ruchu sieciowego przechodzi przez sieć VPN
  • Kill Switch: odetnie ruch sieciowy jeżeli połączenie w VPN zostanie zerwane, w ten sposób chroniąc Cię przed ujawnieniem IP

Wreszcie, możesz zmienić protokół VPN, jeżeli masz problemy ze streamingiem. Co to jest Kodi? Centrum rozrywki, służące między innymi do oglądania video, a zatem wymagające dobrej transmisji danych. Rekomenduję OpenVPN, który jest szybki, stabilny i bezpieczny, może być warto wypróbować PPTP lub L2TP, które może nie są aż tak bezpieczne, ale za to umożliwiają lepszy transfer. Dzięki temu na Kodi telewizja będzie działać płynniej.

Manualna konfiguracja VPN na urządzeniu

Manualna konfiguracja może nie być łatwa a proces różni się w zależności od systemu operacyjnego oraz używanego VPN.

Instalacja VPN na routerze

Niestety nie zawsze instalacja VPN na urządzeniu jest możliwa. Wtedy trzeba szukać innych rozwiązań. Zamiast na komputerze możesz zainstalować oprogramowanie na routerze. Musisz jednak wziąć pod uwagę kilka kwestii.

  • router musi umożliwiać taką opcję
  • urządzenia korzystające z routera używają
    • tego samego połączenia z VPN, spowalniając je
    • tego samego serwera VPN, odblokowującego tylko jeden kraj

Korzystanie z Kodi poprzez VPN

Po instalacji VPN musisz połączyć się z serwerem. Powinieneś wybrać lokalizację w kraju, którego restrykcje chcesz obejść, np. w USA jeśli chcesz obejrzeć programy z amerykańskiej biblioteki Netflix.

Jednorazowo możesz być połączony tylko do jednego serwera. Jeżeli chcesz nawiązać połączenie z innym krajem, musisz rozłączyć się z aktualnym serwerem i połączyć z nowym.

Z reguły im bliżej serwera jesteś, tym szybsze będzie połączenie.

W przypadku problemów z odblokowaniem określonej lokalizacji sugeruję kontakt z działem wsparcia poprzez live chat. Powinieneś uzyskać informację który serwer będzie działał.

Podsumowanie

Większość platform używa obecnie blokad geograficznych, aby uniemożliwić dostęp do zawartości poza obszarem ich działania. Możesz je obejść używając VPN, a na Kodi telewizja działa najlepiej z ExpressVPN.

Streaming to mocna strona Kodi. Możesz z niej korzystać instalując odpowiednie dodatki, ale czasami może to być niedozwolone. Dla własnego bezpieczeństwa warto zatem korzystać z VPN.

VPN dla Kodi dodatkowo zabezpiecza Twoje połączenie internetowe i chroni Twoją prywatność. Ruch sieciowy przechodzący przez VPN jest szyfrowany i anonimizowany. Dzięki temu operator połączenia, hakerzy ani nawet rząd nie są w stanie Cię śledzić.

Chcesz wiedzieć więcej o Kodi? Odwiedź ich stronę internetową: Kodi telewizja filmy i muzyka w Twoim domu.

piotr

Piotr, były menedżer marketingu online, kontynuował studia z zakresu analiza danych na Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, zdobywając wszechstronną wiedzę i doświadczenie w dziedzinie cyfrowej. Z przyjemnością dzieli się swoją wiedzą na tym blogu, szczególnie skupiając się na fascynujących i ryzykownych aspektach Internetu, w tym kwestiach prywatności. Mottem Piotra jest podkreślenie ważności ochrony danych osobowych zarówno w świecie offline, jak i online. W przypadku jakichkolwiek pytań, śmiało wyślij wiadomość na adres piotr@prywatnoscwsieci.pl.

Skomentuj

Dodaj Odpowiedź

PrywatnośćwSieci.pl