Recenzja Opera VPN – czy warto korzystać w 2024?

opera vpn

Dobry VPN powinien być podstawowym narzędziem, jakie znajduje się na naszym komputerze. Powinien on nam gwarantować bezpieczeństwo w sieci, a także oferować dodatkowe możliwości, takie jak dostęp na zablokowane strony, czy powiększenie bibliotek serwisów streamingowych poprzez obchodzenie blokad regionalnych. Czy Opera VPN jest nam to w stanie zagwarantować? A może lepszą decyzją jest skorzystanie z innego VPNa? Wszystkiego dowiesz się z naszego tekstu!

Aktualizacja: 24 maj 2024

VPN Opera – dobry zamiennik dla płatnych VPNów?

Opera zapewne jest znana wielu osobom. To w końcu przeglądarka internetowa, na rynku dostępna od roku 1995! Od pewnego czasu posiada ona także wbudowaną funkcję VPN, która umożliwi nam bezpieczne, a także anonimowe przeglądanie internetu.

Na rynku jest bardzo wiele darmowych serwisów tego typu – większość  z nich wymaga jednak pobrania dodatkowego oprogramowania, instalowania go, dodawania do przeglądarki… dla niektóry zwyczajnie jest to zbyt dużo robot. Opera VPN wychodzi takim osobom naprzeciw i umożliwia im szybkie i proste korzystanie z funkcji VPN bezpośrednio przez przeglądarkę.

Czy jest to jednak lepsza alternatywa dla płatnych programów tego typu? Nawet przeglądając listę funkcji łatwo jest stwierdzić, że Opera VPN nie oferuje zbyt wiele – brak tutaj kill switcha, użytkownik nie otrzymuje też wielu serwerów do wyboru.

Opera VPN – darmowy dostęp to jedyny plus?

Lista negatywów ciągnie się dalej. Z oczywistych powodów, VPN ten dostępny jest wyłącznie na przeglądarce Opera. Nie możesz więc skorzystać z niego w połączeniu z żadną inną przeglądarką. Co więcej, nie możesz też uruchomić jej na pewnych sprzętach – jeżeli twój telefon czy telewizor nie oferują możliwości pobrania przeglądarki Opera, nie będziesz miał dostępu do tego VPNa.

opera vpn za darmo

Wspominaliśmy też o małej ilości serwerów – przez to funkcjonalność VPN Opera jest dosyć mała. O wiele ciężej będzie ci uzyskać dostęp do większych katalogów w serwisach streamingowych, czy obejść blokady regionalne na różnych zagranicznych stronach. Obecnie do wyboru są raptem 4 różne kraje – gdzie najlepsze płatne VPNy, takie jak ExpressVPN oferują ich prawie 100!

Co więcej, Opera aktywnie zbiera dane o nas, więc nawet korzystając z VPNa nie możesz być w 100% anonimowy. Oznacza to, że rzeczy takie jak śledzące cię reklamy dalej będą mogły nadzorować twoje ruchy w internecie.

Co więcej, Opera może nawet handlować twoimi danymi z potencjalnymi reklamodawcami. Dlatego właśnie korzystanie z tego VPNa nie jest zbyt dobrym pomysłem.

Lepsze alternatywy?

Jeżeli nie przekonuje cię do siebie VPN Opera i chcesz skorzystać z czegoś lepszego, zerknij na poniższy ranking. Prezentujemy w nim kilka najlepszych dostępnych na rynku VPNów, które mogą zaoferować ci więcej niż ten darmowy VPN.

Sami też je testujemy i korzystamy z nich na co dzień, więc mamy pewność, że są to jedne z najlepszych dostępnych na rynku VPNów. Możesz być zatem pewny, że nasz ranking jest aktualny!

Najlepszy 1 ExpressVPN
9.7
2 Recenzja CyberGhost VPN 2024
9.6
3 Private Internet Access (PIA) aktualizacja recenzji VPN maj 2024
9.5
4 Recenzja IPVanish VPN (Aktualizacja maj 2024)
9.3
5 NordVPN
9.1

Dostępność

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, VPN ten jest całkowicie darmowy. Brak tutaj dodatkowych planów, które mogłyby np. odblokować dodatkowe kraje czy serwery. Ciężko się nie zgodzić, że fakt, iż jest to darmowy VPN może być kusząca. Porównując jednak możliwości Opera VPN z innymi, płatnymi odpowiednikami, ciężko nie dojść do wniosku, że korzystanie z niego po prostu nie jest warte twojego czasu. A on jest znacznie cenniejszy niż pieniądze!

Lepiej skorzystać z czegoś innego?

Podsumowując wszystko, co powiedzieliśmy do tej pory – VPN Opera może zadowolić naprawdę niewymagających użytkowników, którzy nigdy nie mieli do czynienia z innymi VPNem. Jeżeli jednak masz już wybrany swój ulubiony, nie rezygnuj z niego na rzecz Opera VPN.

CECHA WARTOŚĆ
Zero logów?
Działa z torrentami?
Netflix N/A
Wielokrotne logowanie
Kraje objęte N/A
Obsługiwany system operacyjny
Gwarancja zwrotu pieniędzy N/A
Protokoły
Dane o ruchu Nieograniczony
Szyfrowanie Mocny: wojskowy AES 256 bitów
Adresy IP Nieujawnione
Serwery Nieujawnione

Do czego możesz wykorzystać VPN Opera?

Każdy VPN ma gwarantować bezpieczeństwo w internecie, ale wielu użytkowników sprawdza też, czy wybrany przez nich program umożliwi im kilka różnych rzeczy dodatkowo. Na co można sobie pozwolić, korzystając z tego darmowego VPN?

Oglądanie Netflixa

Tak jak już wspominaliśmy, ten VPN posiada tylko 4 serwer. Co prawda niektóre z nich znajdują się w USA, to biblioteka Netlifxa, którą można odblokować przy użyciu VPN Opera jest niewielka. Co więcej, VPN jest dosyć wolny, więc oglądanie seriali czy filmów może nie należeć do najprzyjemniejszych.

darmowy vpn opera

Torrentowanie z użyciem Opera VPN

Niestety, korzystając z tego VPN nie będziesz w stanie pobierać plików z torrentów. Dlaczego? Gdyż VPN ten nie zabezpiecza całego twojego czasu spędzonego na komputerze, a jedynie sesje przeglądarki – torrenty w końcu pobierasz za pomocą programów trzecich, które nie są objęte ochroną VPNa.

Dlatego właśnie nie polecamy tego darmowego programu, jeżeli planujesz pobierać różne pliki z internetu.

Dostęp do Chińskiego internetu

Przez brak serwerów w Chinach, a jedynie w Singapurze, dostęp do Chińskiego internetu przez VPN Opera nie jest możliwe. Połączenie się z siecią w jakiś sposób może też skutkować problemami ze śledzeniem naszych ruchów przez władze Chińskie. Opera nie posiada aż tak dobrych zabezpieczeń, jak inne VPNy.

Gry online

Tak jak wspominaliśmy, VPN Opera nie oferuje zbyt szybkiego łącza internetowego. To sprawia, że granie w gry online jest bardzo trudne. Oczywiście mówimy tutaj o grach wyłącznie przeglądarkowych – tak jak i w przypadku torrentów, Opera VPN nie będzie udostępniała swoich usług w aplikacjach trzecich, gdyż jest bezpośrednio połączona z przeglądarką i tylko w niej działa.

Funkcje dodatkowe VPN

VPN dostępny w przeglądarce Opera nie oferuje zbyt wielu dodatkowych funkcji czy usprawnień, przez co jest to kiepski wybór spośród tylu obecnie dostępnych na rynku.

Nieograniczona liczba połączeń

Dzięki temu, że VPN ten jest podłączony bezpośrednio z przeglądarką, może z niego korzystać bardzo duża liczba użytkowników jednocześnie. To niestety może się negatywnie przekładać na prędkość połączenia, o czym już pisaliśmy.

Zaletą VPNa na pewno jest fakt, że nie trzeba go pobierać, czy zakładać konta. Zaraz po zainstalowaniu przeglądarki Opera będzie on dostępny podczas przeglądania internetu.

Aplikacja w systemie Windows

By korzystać z VPNa wystarczy wyposażyć się w przeglądarkę Opera – tak jak pisaliśmy, użytkownik nie musi pobierać dodatkowych programów, by korzystać z tego darmowego VPNa.

Opera VPN – interfejs

Jeżeli jesteś aktywnym użytkownikiem przeglądarki Opera, bez problemu poradzisz sobie z korzystaniem z tego VPNa. Co więcej, nawet jeżeli dopiero zaczynasz używać Opery, opanowanie VPNa nie będzie dla ciebie wyzwaniem. Przez to, że program nie posiada zbyt wielu funkcji, nie zgubisz się w nawigowaniu po VPNie.

Sam interfejs jest też dosyć przyjemny w użytkowaniu, ale jednocześnie nieco przestarzały i niezbyt dobrze wyglądający.

Ustawienia VPNa

Przez to, że brak tutaj możliwości manualnego wybrania konkretnego serwera, z którym chcemy się połączyć, a jedynie kraj, Opera VPN nie posiada też zbyt wielu ustawień. Właściwie jedynym z nich jest wybranie miejsca, z którym chcesz się połączyć.

Inne urządzenia, które obsługują ten VPN

Jeżeli masz inne urządzenia, takie jak telefony czy tablety, możesz na nich korzystać z VPN Opera pod warunkiem, że pobierzesz tę przeglądarkę. Może to nie być wygodne dla wielu użytkowników, ale niestety jest to jedyny sposób na korzystanie z tego darmowego VPNa.

Wyniki testów

By upewnić się co do działania tego VPNa na różnych płaszczyznach, przetestowaliśmy go w dwóch kategoriach, które powinny mieć duże znaczenie dla użytkowników.

Prędkość działania

Pisaliśmy o tym już trochę wcześniej. Opera VPN niestety nie radzi sobie najlepiej z prędkością działania internetu. Łącząc się nawet z Europejskimi serwerami, spadek prędkości działania naszego połączenia jest mocno zauważalny.

Jeżeli wybierzesz serwer w Stanach Zjednoczonych, możesz pożegnać się z komfortowym przeglądaniem internetu, nawet jeżeli nikt w tym czasie nie korzysta z tego połączenia.

Oczywiście, ostateczna prędkość jest zależna od wielu czynników, jednak jeżeli zależy ci na dobrym i szybkim połączeniu, zdecydowanie lepiej jest skorzystać z ExpressVPN, który oferuje 30-dni na zwrot pieniędzy i jest zdecydowanie najszybszy na rynku!

Wycieki DNS

Tutaj nastąpiło pozytywne zaskoczenie – mimo niewielkiej ilości serwerów i takiego sobie działania do tej pory, VPN Opera gwarantuje dobre zabezpieczenie przed wyciekiem danych czy naszego oryginalnego adresu IP. Oznacza to, że przynajmniej w tej kwestii możesz nie przejmować się podczas korzystania z tej funkcji przeglądarki.

opera vpn darmowy

Jeżeli jednak zależy ci na totalnej anonimowości – której VPN Opera ci nie gwarantuje – lepiej skorzystać z ExpressVPN. To świetny VPN, który będzie cię odpowiednio chronić podczas przeglądania sieci.

Kontakt z obsługą klienta

Jeżeli masz jakieś pytania na temat działania programu, czy jego funkcji, niestety Opera nie będzie ci w stanie pomóc. Brak tutaj jakiejkolwiek obsługi klienta.

Jedyne, na co możesz liczyć, to sekcja pytań i odpowiedzi, którą znajdziesz tutaj. To niestety dosyć mało, a w przypadku rzadszych problemów możesz nie znaleźć tutaj odpowiedzi na swoje problemy, czy pytania.

Na zakończenie

Nie pozostało nam nic innego, jak podsumować nasze przemyślenia na temat VPN Opera. Jeżeli przeczytałeś całą naszą recenzję, na pewno nie będziesz zaskoczony tym, że nie polecamy tego programu.

Fakt jest on darmowy, jest także wbudowany w przeglądarkę internetową. Jeżeli akurat korzystasz z Opery, to możesz skorzystać z tego VPN podczas przeglądania internetu. Jeżeli jednak chcesz zadbać o swoje bezpieczeństwo w internecie, móc przeglądać go szybko i wygodnie, o wiele lepiej jest skorzystać z ExpressVPN, który jest najlepszy na rynku. Oprócz tego oferuje on aż 30 dni na zwrot pieniędzy, więc będziesz mógł go bez problemu przetestować i podjąć decyzję, czy chcesz wrócić do Opera VPN, czy dalej korzystać z niego!

5 Wynik
Opera VPN - bycie za darmo to jej największa zaleta

VPN Opera nas rozczarował. Fakt jest to darmowy VPN, w którego automatycznie wyposażona jest przeglądarka... i to właściwie jego jedyny plus.

Prywatność i zabezpieczenia
4
Funkcje dodatkowe
2
Obsługa klienta
1
Cena
10
Łatwość w użyciu
6
PLUSY
  • Za darmo
  • Dołączony do każdej przeglądarki Opera
MINUSY
  • Można z niego korzystać tylko w przeglądarkach Opera
  • Tylko 4 serwery dostępne
  • Kiepska prędkość
  • Brak funkcji dodatkowych
  • Brak obsługi klienta
ryszard

Ryszard, Analityk Oceny Kontroli Bezpieczeństwa, od wielu lat wnosi swój wkład w artykuły i recenzje na stronie, zdobywając wiedzę w dziedzinie zagadnień związanych z Internetem i technologią. Dzięki wykształceniu z dziedziny Inżynierii Danych na Politechnika Gdańska, świetnie orientuje się w tematyce związanej z cyberbezpieczeństwem i różnymi zagadnieniami związanymi z Internetem. Jego mottem jest upraszczanie skomplikowanych tematów, aby czytelnicy mogli lepiej je zrozumieć. W przypadku jakichkolwiek pytań, skontaktuj się z nim pod adresem ryszard@prywatnoscwsieci.pl.

Skomentuj

Dodaj Odpowiedź

PrywatnośćwSieci.pl