Odblokowanie strony internetowej – jak to zrobić w 2024?

Coraz częściej spotykamy się z problemem blokowanych stron internetowych, do których po prostu nie mamy dostępu. Może się nam wydawać, że w danym momencie strona nie działa, ale przeważnie jest tak, że została zablokowana przez nasze państwo czy dostawcę usług internetowych. W naszym artykule podpowiadamy jak rozwiązać ten problem i jak przeprowadzić odblokowanie strony internetowej.

Sprawdź ofertę
Odblokuj dowolne strony www z ExpressVPN - 49% ZNIŻKI

Omiń blokady i cenzurę i korzystaj ze wszystkich stron w pełnej prędkości z ExpressVPN. Kliknij i obierz 3 miesiące za darmo i 30-dniową gwarancję zwrotu kosztów!

Aktualizacja: 27 maj 2024

Dlaczego strona internetowa jest zablokowana?

Powodów na brak dostępu do konkretnych stron internetowych może być wiele, poniżej prezentujemy najpopularniejsze z nich:

Cenzura i inwigilacja rządowa

W wielu krajach spotykamy się z cenzurą stron internetowych, która jest wprowadzana bezpośrednio przez rząd. Nie tylko są to strony, które mogą być szkodliwe dla użytkowników, ale często jest tak, że blokuje się strony, które są po prostu niewygodne dla danego rządu.

Mogą to być strony, które ujawniają prawdę o odpowiednich działaniach, strony polityczne czy nawet serwisy społecznościowe jak Instagram czy Facebook. Często są to strony w opozycji do obozu władzy.

Rząd blokuje również strony z hazardem, jeśli prawo nie zezwala na hazard w danym kraju, treści naruszające w jakiś sposób prawo, pobieranie torrentów, sieci P2P czy strony, na których znajduje się pornografia. W naszym artykule odpowiadamy na problem: strony dla dorosłych jak odblokować. W dalszej części artykuły odpowiadamy jak wykonać odblokowanie strony internetowej, która została ocenzurowana, czy też zablokowana z innych powodów.

Ograniczenia w pracy lub szkole

Żeby nie marnować czasu, na rzeczy, które nie są związane z naszą pracą czy nauką, często administratorzy sieci wprowadzają blokady na różnego rodzaju strony w miejscach pracy czy nauki.

Ma to za zadanie zadbać żeby przykładowo pracownicy skupiali się wyłącznie na przydzielonych zadaniach, a nie żeby coś ich rozpraszało. Administratorzy przeważnie blokują ręcznie konkretne strony. Mogą to być głównie serwisy społecznościowe, streamingowe czy inne, które mogą przeszkadzać nam w skupieniu na pracy.

odblokowanie stron internetowych

Jeśli chodzi o strony blokowane w szkołach, również może być podobnie jak w przypadku tych, które blokuje się w miejscach pracy. Dodatkowo blokady mogą dotyczyć treści, które nie są przeznaczone dla młodzieży. Pozostawia się jedynie treści, które są odpowiednie dla młodych osób. Samodzielnie nie mamy pojęcia jak odblokować stronę internetową, więc spotykamy się z ograniczeniami z dostępem do treści.

Ograniczenia geograficzne i licencjonowanie treści

W przypadku serwisów streamingowych często spotykamy się z blokadami geograficznymi. Dzieje się tak, ponieważ określone materiały posiadają informacje o prawach do emisji. Określają to twórcy treści, a informacje są zapisywane w umowach pomiędzy twórcami i nadawcami.

Nadawcy są zobowiązani do egzekwowania zapisów umów, dlatego dostęp do niektórych materiałów może być ograniczony. Filmy dostępne w Polsce, niekoniecznie muszą być dostępne za granicą i odwrotnie.

Licencje na kontent mogą dotyczyć różnych materiałów, nie tylko w przypadku filmów, dotyczy to również programów komputerowych czy innego rodzaju plików. Odblokowanie stron internetowych z tej branży jest również możliwe, informacje jak odblokować stronę internetową znajdziemy w dalszej części wpisu.

Jak blokuje się strony internetowe?

Jak się okazuje istnieją różne sposoby na blokowanie stron internetowych, wszystko zależy od tego kto dokonuje blokady i jakie jest na to zapotrzebowanie. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze sposoby blokowania dostępu do stron internetowych.

Blokowanie bazujące na adresie IP

W przypadku blokad, które opierają się na adresie IP, mamy do czynienia z ograniczeniami, które dotyczą IP danego serwera, na którym postawiona jest strona internetowa.

W przypadku serwerów współdzielonych, gdzie użytkownik na jednym serwerze podpina się wiele stron lub wielu użytkowników podpina swoje strony, spotykamy się z sytuacją, że wszystkie strony posiadające dany IP są dla nas niedostępne. Wystarczy, że jedna ze stron zostanie skierowana do blokady.

jak odblokować stronę internetową

Nie jest to do oczywiście uczciwe, ale spotykamy się z takimi praktykami. Kto nakłada blokady, które opierają się o adres IP. Mogą to być zarówno instytucje cenzorskie jak i dostawcy usług internetowych. Odblokowanie stron internetowych również w tym przypadku jest możliwe.

Blokowanie za pomocą DNS

W tym wypadku blokada polega na tym, że dostęp jest niemożliwy do konkretnej domeny za pośrednictwem serwera DNS dostawcy usług internetowych. Po zastosowaniu takiej blokady nie mamy dostępu do konkretnej strony internetowej.

Ta opcja zapewnia bardziej dokładne działanie i sprawia, że „niewinne strony internetowe” nie zostają objęte karami jak w przypadku blokowania przez IP. Za pomocą DNS można w prostu sposób można cenzurować strony internetowe, ale należy również pamiętać o tym, że blokada nie jest bardzo trudna do ominięcia.

Filtrowanie adresów url i contentu

Jeśli ktoś chce zablokować stronę internetową i zrobić to z dużą dokładnością, najlepiej wykorzystać do tego filtrowanie adresów url. W takim wypadku zablokowany zostaje jedynie wyznaczony adres url.

Nie musi być to nawet cała domena, a może być określona podstrona dla strony internetowej. W tego typu blokadach można przykładowo zablokować dostęp do danego artykułu na Wikipedii czy wpisu w serwisie społecznościowym.

Blokowanie działa na zasadzie Deep Packet Inspection, czyli głębokiej penetracji. Jest to bardziej skomplikowana blokada od pozostałych blokad, które prezentujemy, ale i tu można znaleźć rozwiązanie i zatroszczyć się o odblokowanie strony internetowej dotkniętej przez filtrowanie adresów url czy contentu.

Jak odblokować stronę internetową przy takim filtrze? Informacje prezentujemy poniżej.

Jak odblokować stronę internetową z VPN?

Jak się okazuje odblokowanie strony internetowej wcale nie musi być trudne, wystarczy zastosować się do krótkiego poradnika poniżej i będziemy w stanie odblokować dowolną stronę internetową, niezależnie od tego jaką metodą została ona zablokowana.

Poradnik odblokowanie stron internetowych

 1. Wybieramy najlepszy VPN dostępny na rynku – nasi eksperci polecają ExpressVPN
 2. Rejestrujemy konto i wybieramy plan subskrypcji
 3. Pobieramy oprogramowanie VPN na nasze urządzenie
 4. Instalujemy i uruchamiamy VPN
 5. Wybierz:
  1. Dowolny serwer jeśli blokada dotyczy pracy czy szkoły
  2. Serwer za granicą jeśli blokada dotyczy całego kraju
 6. Korzystaj z treści, które do tej poru nie były dla Ciebie dostępne

Odblokowanie strony internetowej – najlepszy VPN w 2024

Przetestowaliśmy wiele dostępnych usług VPN, aby wybrać najlepszy do odblokowania stron internetowych. Oto ranking najlepszych VPN do odblokowywania stron internetowych w 2024 roku.

Najlepszy 1 ExpressVPN
9.7
2 Recenzja CyberGhost VPN 2024
9.6
3 Private Internet Access (PIA) aktualizacja recenzji VPN maj 2024
9.5
4 Recenzja IPVanish VPN (Aktualizacja maj 2024)
9.3
5 NordVPN
9.1

Tworząc zestawienie wykorzystaliśmy poniższe parametry:

 • Dostępność serwerów – jeśli interesuje nas skuteczne odblokowanie stron internetowych musimy wybrać VPN, który posiada bogaty wybór serwerów na całym świecie. Jedynie w taki sposób będziemy mieć pewność, że będziemy mogli odblokować wszystkie strony. Do tego swobodny wybór serwerów może zapewnić nam również opcję odblokowania serwisów streamingowych czy po prostu większą prędkość połączenia.
 • Szybkość serwerów – szybkie połączenie to obecnie podstawa, niezależnie od tego z jakich aktywności w Internecie korzystamy. Tworząc ranking przetestowaliśmy prędkość serwerów w praktyce w momencie, gdy serwer jest bardzo oddalony od naszej fizycznej lokalizacji jak i w przypadku serwerów zlokalizowanych blisko nas.
 • Bezpieczeństwo – VPN powstał po to, żeby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa dla użytkowników. Testując usługi sprawdziliśmy, które z nich cechują się odpowiednim szyfrowaniem, dobrymi protokołami bezpieczeństwa i dodatkowymi zabezpieczeniami, które sprawiają, że nasze urządzenia są w pełni bezpieczne.
 • Stosunek jakości do ceny – jeśli interesuje nas odblokowanie strony internetowej nie musimy przepłacać. Znaleźliśmy wysokiej jakości usługi, które wcale nie muszą kosztować dużo. Podpowiadamy jak wykorzystać promocje i skorzystać z odpowiednich usług ze zniżką.
 • Poziom supportu – odpowiedni support może przydać się w różnych sytuacjach. Nie tylko wówczas, gdy coś nie działa prawidłowo, ale również, gdy mamy jakieś wątpliwości i pytania, przykładowo jak odblokować stronę internetową. Zwróciliśmy uwagę na szybkość i merytoryczność odpowiedzi, a również na dostępność różnych form kontaktu ze wsparciem klienta.

Korzyści ze stosowania VPN

Odblokowanie stron internetowych to bardzo ważna sprawa, ale przyjrzyjmy się również innym korzyściom, które otrzymujemy podczas korzystania z VPN.

Omijanie blokad geograficznych i walka z cenzurą

VPN pozwala na zmianę naszego wirtualnego adresu IP. Wybieramy interesujący nas serwer w kraju lub za granicą i łączymy się z nim. W tym momencie nasze IP zostaje zmienione. Otwiera nam to drogę do wielu korzyści.

Przede wszystkim jest to bardzo popularne podczas korzystania z serwisów stremingowych. Normalnie Netflix czy HBO posiadają ograniczenia geograficznie i różne bazy materiałów dla różnych regionów. Przykładowo inne filmy obejrzymy w Niemczech, a inne w Wielkiej Brytanii czy Polsce.

Za pomocą VPN możemy omijać blokady i odblokować materiały serwisów streamingowych, które wcześniej nie były dla nas dostępne. Niektóre serwisy streamingowe są dostępne jedynie w niektórych lokalizacjach, jak Hulu, które działa tylko w USA. Za pomocą VPN możemy oglądać Hulu z dowolnego miejsca na świecie.

strony dla dorosłych jak odblokować

Kolejna sprawa to cenzura, która może być wprowadzana przez rządu niektórych krajów. Przykładowo w Chinach czy Rosji nie skorzystamy z Facebooka czy innych serwisów społecznościowych. Blokowane są również serwisy rozrywkowe, informacyjne czy cokolwiek innego co nie spodoba się władzy. Odblokowanie stron internetowych w takich miejscach jest możliwe za pośrednictwem sieci VPN.

Bezpieczeństwo i ochrona prywatności

VPN powstał po to, żeby zapewnić użytkownikom bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu. Jest to najlepsza opcja do ochrony naszych urządzeń. Topowe sieci VPN, które były przez nas testowane posiadają szyfrowanie danych w standardzie AES-256. Co to oznacza?

To bardzo silne szyfrowanie, które wykorzystuje się w wojskowości czy w amerykańskich agencjach rządowych. Jeśli hakerzy chcieliby złamać tego rodzaju zabezpieczenia, zajęłoby to im miliony lat, a raczej nikt nie ma tyle czasu. Cała aktywność wychodząca z naszego urządzenia jest w pełni chroniona.

Ukrycie naszego rzeczywistego adresu IP nie tylko pozwala na odblokowanie strony internetowej, ale również na zapewnienie nam dodatkowego bezpieczeństwa i ochrony naszej prywatności. Przez rozpoznawanie IP najczęściej odbywa się śledzenie naszej aktywności i monitorowanie naszego zachowania. Dzięki ukryciu IP jesteśmy dodatkowo zabezpieczeni.

VPN przydaje się również w bezpłatnych sieciach Wi-fi. Ciągle korzystamy z nich w szkołach, hotelach, restauracjach czy na wycieczkach zagranicznych. Okazuje się, że bardzo często są one wykorzystywane przez hakerów do włamań na nasze urządzenia. Jednak z VPN połączenie do takich sieci okazuje się w pełni bezpieczne. Nikt nie wie z jakiej aktywności korzystamy, czy przeprowadzamy odblokowanie stron internetowych, torrentujemy czy po prostu przeglądamy media społecznościowe.

Przejdź na ExpressVPN
Oferta specjalna, tylko do końca maj 2024

Alternatywne metody odblokowania stron

Jeśli zastanawiamy się jak odblokować stronę internetową to warto również wspomnieć o innych sposobach niż VPN. Poniżej prezentujemy dodatkowe opcje:

Serwer proxy

Proxy działa podobnie do VPN, ponieważ możemy za jego pomocą zmienić IP, ominąć blokady geograficzne czy wykonać odblokowanie strony internetowej. Jednak proxy posiada również swoje wady, ponieważ nie szyfruje i nie zabezpiecza naszego połączenia. W związku z tym, nasza aktywność w internecie może być śledzona.

Dodatkowo serwery proxy często spowalniają połączenie, co jest uciążliwe podczas korzystania z Internetu, przeglądania stron internetowych, a szczególnie odblokowania serwisów stremiangowych, które wymagają szybkiego łącza w tym celu, aby obraz był płynny i nie zacinał się.

Sieć Tor

Jak odblokować stronę internetową z Tor? Tor to przeglądarka internetowa, która powstała po to, aby zapewniać anonimowość podczas korzystania z Internetu. Jak sama nazwa wskazuje – The Orion Router, szyfrowanie odbywa się tu warstwowo.

Tor umożliwia nam zmianę IP i pozwala na odblokowanie stron internetowych, ma też swoje wady, ponieważ informacje są przekazywane pomiędzy serwerami Tor, co znacząco spowalnia prędkość naszego połączenia.

O ile jest to dobre do zwykłego przeglądania stron internetowych, o tyle może być bardzo ciężkie jeśli chcemy obejrzeć film online czy skorzystać z torrentów. Odblokowanie strony internetowej może okazać się proste, ale już korzystanie z niej nie do końca wygodne.

Smart DNS

Kolejny sposób na to jak odblokować stronę internetową jest Smart DNS. Jest to specjalny serwer DNS, który służy przede wszystkim do omijania blokad regionalnych. Informacje w Smart DNS są przekierowywane przez specjalne serwery proxy, które znajdują się w kraju, w którym chcemy odblokować daną zawartość.

Główny problem w przypadku Smart DNS jest taki, że maskowane są jedynie zapytania DNS, a adres IP z którego korzystamy nie jest ukrywany. W związku z tym cała nasza aktywność jest widoczna dla osób trzecich i może być śledzona. Tak czy inaczej to kolejny możliwy sposób, aby wykonać odblokowanie stron internetowych.

Jak odblokować stronę internetową – podsumowanie

Strony internetowe mogą być blokowane przez rządy państw, dostawców usług internetowych, szkoły czy pracodawców. Wykorzystuje się do teogo blokowanie za pomocą adresu IP, DNS lub filtrowanie url. Odblokowanie strony internetowej, czy też stron, do których mamy ograniczony dostęp może odbywać się za pomocą sieci VPN, proxy, Smart DNS czy sieci Tor.

Jak odblokować stronę internetową najskuteczniej? Najlepszą usługą okazuję się sieć VPN. Nasi eksperci przetestowali najlepsze sieci VPN, które poradzą sobie z odblokowaniem dowolnych stron internetowych, niezależnie od tego w jaki sposób zostały one zablokowane. Z naszych testów wynika, że najlepsza usługa to ExpressVPN. Za jej pomocą możemy dowolnie odblokowywać strony internetowe niezależnie od tego gdzie się znajdujemy.

Istotne jest to, że ExpressVPN po za tym, że umożliwia nam odblokowanie stron internetowych, zapewnia również wiele innych korzyści jak prywatność i bezpieczeństwo w sieci, walka z cenzurą, bezpieczne torrentowanie i szybkie serwery dostępne na całym świecie. Obecnie możemy skorzystać z ciekawej oferty – 3 miesiące za darmo i 30-dniową gwarancję zwrotu kosztów.

marcin

Marcin, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa z wiedzą w zakresie analizy, oceny i integracji, studiował telekomunikację na Politechnika Wrocławska. Przez lata poświęcił się tworzeniu i publikowaniu treści związanych z cyberbezpieczeństwem. Jego celem jest dostarczanie czytelnikom najwyższej jakości tematów i wskazówek dotyczących cyberbezpieczeństwa, umożliwiając im pozostanie bezpiecznymi i cieszenie się doświadczeniami online. W przypadku jakichkolwiek pytań, śmiało skontaktuj się z nim pod adresem marcin@prywatnoscwsieci.pl.

Skomentuj

Dodaj Odpowiedź

PrywatnośćwSieci.pl