Najlepszy darmowy antywirus 2024

Korzystanie z programu antywirusowego jest zalecane dla wszystkich urządzeń, szczególnie jeśli są podłączone do Internetu. Na rynku mamy szeroki wybór darmowych programów antywirusowych. W artykule sprawdzamy, jaki jest najlepszy darmowy antywirus, jakie funkcje oferują bezpłatne rozwiązania i czy warto z nich korzystać.

Przetestuj teraz
Sprawdź Malwarebytes - najlepszy darmowy program antywirusowy

Zabezpiecz komputer i inne urządzenia z Malwarebytes za darmo, Specjalna dla naszych czytelników - kliknij i przejdź!

Aktualizacja: 24 maj 2024

Antywirus darmowy vs płatny

Wiele osób decyduje się na skorzystanie z darmowego programu antywirusowego z racji na brak jakichkolwiek opłat. Jest to oczywiście rozsądne, ale musimy mieć to na uwadze, że nawet najlepsze darmowe antywirusy nie są w stanie dorównać płatnym rozwiązaniom. Przeważnie programy bez płatności mają różnego rodzaju ograniczenia, które mogą wpływać na mniejszą wygodę użytkowania czy też słabszą ochronę przed wirusami.

najlepsze darmowe antywirusy

Dodatkowo nawet najlepsze darmowe programy antywirusowe są przeznaczone jedynie do użytku prywatnego, więc nie mamy możliwości korzystania z nich w przypadku firm. Ogólnie jest tak, że aby utrzymać odpowiedni poziom usług i ochronę przed wirusami niezbędne są nakłady finansowe, więc tylko płatne antywirusy są w stanie dobrze poradzić sobie z opracowaniem technologii, która chroni przed nowymi zagrożeniami.

Płatne programy antywirusowe przeważnie nie są drogie, subskrypcję możemy wykupić już od kilkudziesięciu złotych za rok, a zapewniają znacznie więcej udogodnień niż nawet najlepszy darmowy antywirus.

Ranking antywirusów darmowych

Jeśli korzystasz z komputera jedynie w podstawowym zakresie i praktycznie nie korzystasz z nieznanych stron internetowych, nie pobierasz plików na komputer czy nie otwierasz nieznanych linków możliwe, że podstawowa ochrona będzie w stanie zapewnić ci bezpieczeństwo. Porównaliśmy najlepsze darmowe antywirusy pod kątem ochrony, funkcjonalności i wielu innych aspektów. Stworzyliśmy ranking antywirusów darmowych, który prezentujemy poniżej.

Wybór najlepszej ochrony przeciwko malware

Tworząc powyższy ranking antywirusów darmowych wzięliśmy pod uwagę wiele istotnych parametrów, które przekładają się na bezpieczeństwo naszych urządzeń i wygodę użytkowania. Są to przede wszystkim.

Poziom ochrony

Oceniliśmy jak najlepsze darmowe programy antywirusowe radzą sobie z ochroną przed różnego rodzaju zagrożeniami. Istotne jest przede wszystkim to jaki rodzaj zagrożeń może być wykrywany przez dany program antywirusowy. Często darmowe rozwiązania mają ograniczoną możliwość co do rozpoznawania i reagowania na zagrożenia, dlatego warto zwrócić na to szczególną uwagę.

Nie może być tak, że stosowane przez nas oprogramowanie nie radzi sobie z niektórymi odmianami wirusów. Musimy zadbać o kompleksowa ochronę, którą zapewnią nam najlepsze darmowe antywirusy.

Skuteczność wykrywania zagrożeń

Postanowiliśmy w praktyce przetestować jak najlepsze darmowe programy antywirusowe, tak żeby sprawdzić jaka jest skuteczność działania w przypadku reagowania na zagrożenia. Nasi eksperci celowo przypuścili ataki na urządzenia z zainstalowanymi programami antywirusowymi, żeby sprawdzić jak antywirusy radzą sobie w praktyce i jakie zagrożenia są w stanie wychwycić.

ranking antywirusów darmowych

Nie chodzi tu jedynie o skuteczne wykrywanie znanych zagrożeń. Najlepszy antywirus za darmo powinien działać w ten sposób, że potrafi wykryć zagrożenie, którego nie ma w bazie wirusów. Każdego dnia powstaje wiele nowych zagrożeń, na które należy odpowiednio reagować. Dobry darmowy program antywirusowy powinien reagować zanim pliki dostaną się na nasze urządzenia i wyrządzą na nich szkody.

Wpływ na działanie systemu

Nasz ranking darmowych antywirusów zawiera informacje o tym, jak dany program antywirusowy wpływa na działanie całego systemu operacyjnego, a co za tym idzie na płynne działanie naszego urządzenia. Nawet najlepszy darmowy antywirus, który wykrywa wszystkie możliwe zagrożenia będzie dla nas nieatrakcyjny, jeśli będzie widocznie wpływał na pracę naszego sprzętu.

Ogólnie najlepszy darmowy antywirus powinien być niezauważalny i powiadać nas jedynie w momencie wykrycia zagrożenia czy kiedy potrzebna jest nasza decyzja w sprawie przesłania pliku do kwarantanny. W innych wypadkach, antywirus powinien być lekki i nie przeszkadzać nam w pracy na naszym sprzęcie. Wyjątkiem jest zastosowanie pełnego skanowania urządzenia, które w większości przypadków zużywa większą ilość zasobów i zalecane jest żeby było wykonywane w momencie, gdy nie korzystamy z urządzenia.

Przejdź na Malwarebytes
Sprawdź go sam bez ryzyka!

Funkcje dodatkowe

Obecnie chcemy żeby najlepszy antywirus darmowy cechował się także różnego rodzaju dodatkowymi funkcjami, które przydadzą się nam podczas korzystania z naszego urządzenia. Nasz ranking antywirusów darmowych uwzględnia również funkcje dodatkowe w procesie wyboru najlepszego antywirusa w wersji bezpłatnej. Przydatne funkcje, które powinien posiadać najlepszy darmowy antywirus prezentujemy poniżej:

 • Kopia zapasowa w chmurze – pozwala na tworzenie kopii zapasowej istotnych plików w chmurze, dzięki czemu mamy do nich dostęp z każdego miejsca i nie musimy obawiać się o utratę danych. Dobry darmowy antywirus nie posiada wiele dostępnej powierzchni, ale przynajmniej mamy dostęp do kopii zapasowej dla najważniejszych plików
 • Menedżer haseł – narzędzie, które służy do generowania, zarządzania i zabezpieczenia haseł do logowania na naszych urządzeniach. Dostęp do autouzupełniania haseł uzyskujemy po wprowadzeniu hasła głównego lub weryfikacji dwuetapowej.
 • Kontrola rodzicielska – jeśli chcemy ograniczyć dostęp do nieodpowiednich treści dla naszych pociech, bardzo przydatna okazuje się funkcja kontroli rodzicielskiej. Możemy za pomocą tego narzędzia zablokować wyszukiwania niektórych haseł, pobieranie aplikacji, oglądanie filmów czy odwiedzanie witryn.
 • VPN – wirtualna sieć prywatna zapewnia nam bezpieczeństwo i anonimowość podczas korzystania z Internetu. Wszystkie dane przechodzą przez swego rodzaju tunel, w którym są szyfrowane i zabezpieczone. Możemy łączyć się z różnymi serwerami i zmieniać nasze IP, dzięki czemu mamy możliwość omijania geo-blokad i walki z cenzurą. Najlepsze darmowe programy antywirusowe mogą posiadać taką funkcję.
 • Dark web monitoring – funkcja odpowiada za monitorowanie i wyszukiwanie wycieków danych. Jeśli gdzieś w Internecie pojawi się nasz adres e-mail, hasła, otrzymamy powiadomienie, dzięki czemu będziemy mogli zareagować i uniknąć różnego rodzaju kłopotów.

Wygoda użytkowania

Testując najlepsze darmowe antywirusy wzięliśmy pod uwagę również wygodę podczas korzystania z nich. Chodzi przede wszystkim o to, żeby użytkownik nie musiał posiadać fachowej wiedzy do instalacji czy obsługi programu. Oprogramowanie powinno być intuicyjne i łatwe w obsłudze. Najlepsze darmowe programy antywirusowe z naszego rankingu spełniają te wymagania.

Ograniczenia dla darmowej wersji

Tak jak wspominaliśmy, nawet najlepszy darmowy antywirus musi posiadać pewne ograniczenia, utrzymanie rozbudowanych usług na wysokim poziomie musi kosztować. Postaraliśmy się, żeby testowane przez nas oprogramowanie posiadało jak najmniej tego rodzaju ograniczeń.

najlepsze darmowe programy antywirusowe

Tworząc ranking antywirusów darmowych postawiliśmy na pełną ochronę naszych urządzeń, możliwość dowolnego skanowania naszego sprzętu i przede wszystkim skuteczne reagowanie i wykrywanie zagrożeń – jeszcze przed zainfekowaniem naszego urządzenia.

Obsługa klienta

Jeśli chodzi o najlepsze darmowe antywirusy to przeważnie posiadają one mniejszy priorytet w przypadku kontaktu z supportem lub po prostu mamy do czynienia z dostępnością mniejszej liczby kanałów kontaktu z obsługą techniczną. W naszym teście sprawdziliśmy także na jakim poziomie jest support dla konkretnych antywirusów.

Wysłaliśmy testowe zgłoszenia i oceniliśmy jakość odpowiedzi, czas oczekiwania na odpowiedź i poziom obsługi klienta. Nasz ranking antywirusów darmowych zawiera jedynie propozycje z supportem na wysokim poziomie.

Przejdź na Malwarebytes
Sprawdź go sam bez ryzyka!

Kiedy lepiej wybrać płatny antywirus?

Z płatnego antywirusa lepiej skorzystać jeśli aktywnie korzystamy z naszego komputera czy innych urządzeń elektronicznych. Podczas logowania do bankowości elektronicznej, korzystania z poczty czy serwisów społeczościowych jesteśmy narażeni na wyciek danych i próby wyłudzeń. Płatne wersje antywirusów są w stanie zapewnić nam wyższy poziom ochrony.

Płatne programy antywirusowe nie są drogie, a zapewniają dodatkowe udogodnienia jak VPN, kontrola rodzicielska czy dark web monitoring. Mamy również pewność, że zabezpieczenia są w stanie poradzić sobie nawet z najbardziej wyszukanymi próbami ataków. Bezpieczny komputer to bezpieczne dane, pieniądze i nasza prywatność. Nie warto na tym oszczędzać!

Jak zainstalować najlepsze darmowe antywirusy na Twoim urządzeniu.

 1. Wybierz najlepszy darmowy antywirus – polecamy Top1 z naszego rankingu Malwarebytes
 2. Kliknij darmowy plan subskrypcji
 3. Odbierz pocztę i kliknij link aktywacyjny
 4. Pobierz oprogramowanie dedykowane dla Twojego urządzenia
 5. Zainstaluj program antywirusowy.
 6. Uruchom program.

Przejdź na Malwarebytes
Sprawdź go sam bez ryzyka!

Ranking antywirusów darmowych – podsumowanie

W naszym artykule porównaliśmy najlepsze darmowe programy antywirusowe. Okazuje się, że czołowe miejsca zajmują ciekawe propozycje z bardzo dobrym poziomem ochrony i skuteczną reakcją podczas prób ataków przez różnego typu wirusy.  Wytypowaliśmy najlepszy bezpłatny antywirus, który sprawdzi się na różnych urządzeniach – przejdź i dowiedz się więcej na Malwarebytes.

Najlepsze darmowe antywirusy dobrze sprawdzają się tam, gdzie nie korzystamy zbyt intensywnie z niepewnych „zakątków” Internetu. Jeśli szukamy dodatkowych funkcji i wyższego poziomu bezpieczeństwa, najlepsze darmowe programy antywirusowe mogą okazać się niewystarczające. Warto jednak zwrócić uwagę na ich płatne wersje i odblokować dodatkowe funkcjonalności oraz wyższy poziom ochrony.

marcin

Marcin, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa z wiedzą w zakresie analizy, oceny i integracji, studiował telekomunikację na Politechnika Wrocławska. Przez lata poświęcił się tworzeniu i publikowaniu treści związanych z cyberbezpieczeństwem. Jego celem jest dostarczanie czytelnikom najwyższej jakości tematów i wskazówek dotyczących cyberbezpieczeństwa, umożliwiając im pozostanie bezpiecznymi i cieszenie się doświadczeniami online. W przypadku jakichkolwiek pytań, śmiało skontaktuj się z nim pod adresem marcin@prywatnoscwsieci.pl.

Skomentuj

Dodaj Odpowiedź

PrywatnośćwSieci.pl