Najlepszy antywirus Linux w 2024

Linux jest coraz bardziej popularnym systemem komputerowym. Jednak jego podstawowe zabezpieczenia mogą okazać się niewystarczające do bezpiecznego korzystania z Internetu. Postanowiliśmy sprawdzić jaki jest najlepszy antywirus Linux w 2024. Testujemy najlepsze programy antywirusowe i przedstawiamy zwycięzcę.

Sprawdź ofertę
Wybierz Malwarebytes - najlepszy program antywirusowy dla Linux

Chroń swoje urządzenia z systemem Linux z najlepszym programem antywirusowym który oferuje 60 dni na zwrot pieniędzy. Oferta specjalna dla naszych czytelników.

Aktualizacja: 7 czerwiec 2024

Najlepszy antywirus na Linuxa

Przygotowaliśmy ranking, aby lepiej porównań najlepsze programy antywirusowe dla systemu Linux. Nasi eksperci przetestowali programy w praktyce, tak żeby dane były jak najbardziej wiarygodne. Podczas testu skupiliśmy się na najważniejszych parametrach, które przekładają się na skuteczność, które posiadają programy antywirusowe Linux.

Podstawą jest to, żeby program antywirusowy był dedykowany dla urządzeń z systemem Linux, w takim wypadku będziemy mieć pewność, że wszystko będzie działało bez zarzutu, a nasze urządzenie będzie odpowiednio chronione.

Wybór najlepszej ochrony przeciw wirusom

Najlepszy antywirus dla Linuxa powinien odznaczać się skutecznym blokowaniem wszelkiego rodzaju wirusów, ale nie zapominajmy również o innych przydatnych funkcjach.

Ochrona przed wirusami

Poziom ochrony powinien być na jak najwyższym poziomie. Najlepiej jeśli antywirus Linux będzie w stanie wykryć, rozpoznać i zablokować działanie różnego typu wirusów komputerowych i prób ataku. Podstawowa ochrona nie będzie nas tu interesowała. Nie chcemy również instalować kilku programów antywirusowych, jeśli każdy z nich jest pomocny w innych zagrożeniach. Wybierając najlepszy antywirus na Linuxa szukaliśmy wszechstronnego oprogramowania.

Efektywność w wykrywaniu zagrożeń

Nawet jeśli dany antywirus na Linuxa reklamuje się jako taki, który wykrywa wszystkie możliwe zagrożenia, nie zawsze efektywność jest stu-procentowa. Nasi eksperci sprawdzili w praktyce jak wygląda wykrywanie i reagowanie na zagrożenia. Przygotowaliśmy próby ataków na urządzenia, na których zainstalowaliśmy testowane programy antywirusowe. Okazuje się, że topowe antywirusy na Linuxa z naszego rankingu radzą sobie praktycznie ze wszystkimi zagrożeniami.

antywirus dla linuxa

Istotne jest posiadanie aktualnej bazy wirusów komputerowych, ale nie możemy zapominać również o tym, że dobry antywirus dla Linuxa powinien wykrywać i blokować nowe zagrożenia, które nie są jeszcze w bazie. Jest to możliwe, dzięki zastosowaniu systemów uczenia się i rozpoznawania podejrzanych plików i aktywności.

Wpływ na wydajność komputera

Nawet najlepszy Linux antywirus powinien działać niezauważalnie. Chodzi o to, żeby nie zużywał zbyt dużej ilości zasobów systemowych i nie spowalniał działania naszego urządzenia. Często Linux jest instalowany właśnie po to, żeby przyspieszyć działanie starszych komputerów.

Topowe programy antywirusowe na Linuxa z naszego rankingu są praktycznie niezauważalne. Nie spowalniają systemu operacyjnego. Jeśli natomiast antywirus Linux wykryje odpowiednie zagrożenie, otrzymujemy komunikat z informacją i ewentualną decyzją, co chcemy zrobić. Wyjątkiem odnośnie spowolnienia komputera może być zastosowanie pełnego, zaawansowanego skanowania, które analizuje najgłębsze warstwy naszego urządzenia.

Funkcje dodatkowe

Okazuje się, że jako użytkownicy programów antywirusowych, wymagamy od nich coraz więcej. Z tego powodu uwzględniliśmy również przydatne funkcje dodatkowe, które powinien posiadać najlepszy antywirus dla Linuxa. Oprócz ochrony na najwyższym poziomie przydatne okazują się:

 • VPN – wirtualna sieć prywatna, która zapewnia prywatność i bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu. Dane są szyfrowane w swojego rodzaju tunelu, dzięki czemu nikt nie jest w stanie sprawdzić naszej aktywności. Uzyskujemy również możliwość zmiany i ukrycia naszego IP, co pozwala nam na walkę z cenzurą i omijanie blokad geograficznych.
 • zróżnicowane opcje skanowania – przydają się w momencie, gdy chcemy przeskanować pojedynczy plik, folder czy zewnętrzne urządzenia podłączone do naszego komputera.
 • menedżer haseł – oprogramowanie, które zapewnia nam generowanie, zabezpieczenie i łatwe uzupełnianie naszych haseł do różnych stron internetowych i programów. Jeśli chcemy, żeby nasze hasła były bezpieczne, powinniśmy w każdym miejscu posiadać inny login i hasła, właśnie taką opcje gwarantuje nam menedżer haseł.
 • kontrola rodzicielska – opcja przydatna w momencie, gdy z komputera korzystają również dzieci. Za jej pomocą możemy blokować treści, które mają być niedostępne dla najmłodszych.
 • opcja nauki szkolnej – ciekawe rozwiązanie w momencie, gdy dziecko korzysta z nauki zdalnej. Pozwala skupić się na konkretnych rzeczach i zablokować rozpraszające zasoby.
 • monitoring sieci dark web – opcja, która monitoruje dark web pod kątem wycieków naszych haseł czy danych i w razie wykrycia zagrożenia informuje nas jakie działania należy podjąć. Mogą to być nasze hasła, loginy czy inne dane, które w niepowołanych rękach mogą przysporzyć nam wielu problemów.
 • kopia zapasowa w chmurze – pozwala chronić najważniejsze pliki przed atakami hakerów czy awariami naszego sprzętu. Zapisane w przestrzeni chmury pliki możemy w dowolnej chwili przeglądać czy odzyskać w razie problemów na naszym urządzeniu.

Wygoda użytkowania

Dobre programy antywirusowe Linux powinny nie tylko chronić nas na najwyższym możliwym poziomie, ale również być proste w obsłudze. Interfejs programu powinien być przejrzysty i łatwy w obsłudze. Podstawowe funkcje powinny być łatwo dostępne.

Ogólnie konfiguracja powinna być tak ustawiona, żeby po instalacji można było bez problemu korzystać z oprogramowania. Nasza aktywność powinna się ograniczać głównie do tego, żeby podejmować decyzje w istotnych kwestiach, na przykład w przypadku wykrycia odpowiednich zagrożeń.

Stosunek jakości do ceny

Nawet najlepszy program antywirusowy dla Linuxa nie musi być drogi. Wysoka cena nie jest wyznacznikiem jakości usług. Staraliśmy się, żeby programy antywirusowe, które znalazły się w naszym rankingu były zarówno najlepsze pod względem ochrony jak i przystępne cenowo. W większości przypadków skorzystanie z dłuższego planu subskrypcji zapewnia możliwość uzyskania znacznie niższej ceny.

Pamiętajmy, że programy antywirusowe Linux, które posiadają w cenie VPN czy menedżer haseł pozwalają nam na oszczędności – w jednej cenie mam dostęp do kilku bardzo istotnych programów, które znacząco wpływaj na poziom bezpieczeństwa naszych urządzeń.

antywirus na linuxa

Wsparcie klienta

Jeśli chcemy wybrać sprawdzony program antywirusowy na Linuxa, nie zapominajmy również o sprawdzeniu, jak wygląda support. Staraliśmy się wybrać usługi, które posiadają rozbudowaną bazę wiedzy. W takim wypadku możemy przeczytać jak poprawnie ustawić antywirus na Linuxa, jak radzić sobie z najpopularniejszymi problemami i tak dalej.

Istotne jest również to ja wygląda kontakt z supportem. Najlepiej jeśli mamy przynajmniej kilka możliwości jak kontakt e-mail, czat lub kontakt telefoniczny. Testując najlepsze programy antywirusowe Linux sprawdziliśmy również czas oczekiwania na odpowiedź supportu i jakość odpowiedzi.

Dlaczego warto zainstalować antywirus dla Linuxa?

W czasach, gdy spędzamy tak wiele czasu na korzystanie z różnych aktywności w Internecie, dobry antywirus Linux to podstawa. Na co dzień spotykamy się z wieloma zagrożeniami podczas korzystania z poczty elektronicznej, bankowości internetowej czy logowania na strony serwisów społecznościowych. Często jedno kliknięcie w nieznany link może nam przysporzyć wielu kłopotów.

Dobrej jakości antywirus na linuksa rozwiązuje wszystkie problemy i sprawia, że możemy bezpiecznie korzystać z naszego komputera. Uzyskujemy ochronę podczas korzystania z Internetu, dzięki czemu nie musimy martwić się o bezpieczeństwo naszych danych, haseł czy pieniędzy. Nie zapominajmy, że z naszych urządzeń korzystają również nasi bliscy. Antywirus na Linuxa pozwala nam chronić również ich dane, aktywność i sprawiać, że zewnętrzne zagrożenia zostaną skutecznie wyeliminowane.

Programy antywirusowe Linux zapewniają nam również wiele interesujących funkcji dodatkowych jak VPN, menedżer haseł czy kopia w chmurze. Dzięki temu nasze bezpieczeństwo wkracza na jeszcze wyższy poziom, a my możemy korzystać z komputera bardziej efektywnie i wygodnie. Wszystkie dodatkowe funkcje dostajemy w cenie naszej subskrypcji, więc antywirus dla Linuxa pozwala nam na odpowiednią oszczędność.

Przejdź na Malwarebytes
Sprawdź go sam bez ryzyka!

Czy warto zainstalować bezpłatny antywirus Linux?

Przeglądając różnego rodzaju oferty na antywirus na Linuxa dostrzegamy również opcje, które są bezpłatne. Czy warto skorzystać z takiej propozycji i zdecydować się na bezpłatny antywirus dla Linuxa? Nasi eksperci przetestowali darmowe rozwiązania i zgodnie stwierdzili, że darmowe oprogramowanie zapewnia jedynie podstawową ochronę. Wiele funkcji jest ograniczonych, a antywirusy nie są w stanie zagwarantować wykrywania i reagowania na wszystkie rodzaje zagrożeń.

programy antywirusowe linux

Wystarczy podejść do tego ze zdrowym rozsądkiem – darmowe programy antywirusowe nie przynoszą dla ich właścicieli dochodu, więc nie mają oni środków na opracowanie nowych technologii i skuteczną walkę z ciągłym rozwojem różnego rodzaju wirusów. Jeśli mamy jakieś wątpliwości możemy przykładowo skorzystać z okresów próbnych w programach antywirusowych i sprawdzić co okaże się dla nas najlepsze.

Żeby w pełni chronić nasz komputer potrzebujemy oprogramowania, które jest ciągle rozwijane i ochroni nas w każdej sytuacji. Płatne programy antywirusowe Linux wcale nie są kosztowne, a w momencie, gdy zdecydujemy się na dłuższą subskrypcję, będziemy w stanie uzyskać odpowiednie zniżki. Zdecydowanie korzystniej jest wybrać płatny, ale skuteczny i sprawdzony antywirus Linux.

Przejdź na Malwarebytes
Sprawdź go sam bez ryzyka!

Jak ustawić antywirus dla Linuxa na naszym urządzeniu?

Instalacja programu antywirusowego na Linux nie jest niczym trudnym, wystarczy wykonać poniższe kroki z naszego poradnika:

 1. Wybieramy najlepszy antywirus Linux, nasi eksperci polecają Malwarebytes
 2. Rejestrujemy się i wybieramy interesujący plan subskrypcji
 3. Pobieramy oprogramowanie i instalujemy na naszym urządzeniu
 4. Włączamy antywirus na Linuxa i cieszymy się z całkowitej ochrony.

Jeśli wybieramy programy antywirusowe Linux z naszego rankingu, mamy pewność, że wszystko będzie działać bez żadnego zarzutu. Oprogramowanie, które testowaliśmy jest całkowicie zgodne z systemem operacyjnym Linux. Po zainstalowaniu programu antywirusowego nie musimy nic więcej konfigurować.

Po instalacji zaleca się przeprowadzenie pełnego skanowania systemu, w celu sprawdzenia czy na naszym urządzeniu nie ma żadnych podejrzanych plików.

Podstawowe ustawienia są dopasowane do użytkowników i nie ma potrzeby ich edytowania. Jeśli posiadamy zaawansowaną wiedzę, możemy zmieniać poziom ochrony i przestawiać istotne elementy.

Programy antywirusowe Linux – podsumowanie

Żeby wybrać najlepszy antywirus Linux musimy się dużo napracować. Na rynku mamy wiele programów antywirusowych, z których ciężko samodzielnie wybrać najlepsze oprogramowanie. W naszym artykule przedstawiamy ranking najlepszych programów antywirusowych dedykowanych dla komputerów z systemem operacyjnym Linux. Dokładnie przetestowaliśmy najlepsze występujące na rynku programy antywirusowe.

Biorąc pod uwagę poziom bezpieczeństwa, funkcje dodatkowe, cenę, support i wygodę użytkowania, najlepiej wypada Malwarebytes. Wybierając najlepszy antywirus na Linuxa możemy mieć pewność, że zarówno nasze dane jak i aktywność będzie w pełni zabezpieczona przed wirusami i atakami hakerów, niezależnie od tego do jakich celów wykorzystujemy nasze komputery.

marcin

Marcin, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa z wiedzą w zakresie analizy, oceny i integracji, studiował telekomunikację na Politechnika Wrocławska. Przez lata poświęcił się tworzeniu i publikowaniu treści związanych z cyberbezpieczeństwem. Jego celem jest dostarczanie czytelnikom najwyższej jakości tematów i wskazówek dotyczących cyberbezpieczeństwa, umożliwiając im pozostanie bezpiecznymi i cieszenie się doświadczeniami online. W przypadku jakichkolwiek pytań, śmiało skontaktuj się z nim pod adresem marcin@prywatnoscwsieci.pl.

Skomentuj

Dodaj Odpowiedź

PrywatnośćwSieci.pl