VPN na Windows – jak wybrać najlepiej

System operacyjny firmy Microsoft, nadal jest najpopularniejszy na komputerach osobistych. Dzięki rozwojowi technologii urządzeń przenośnych w ostatnich latach już nie możemy mówić o monopolu, jak to miało miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Mimo wszystko system od firmy Microsoft jest niezwykle popularny i warto przyjrzeć się, jak wybrać najlepszy VPN dla Windows.

Sprawdź ofertę
Wypróbuj ExpressVPN - najlepszy VPN dla Windows - 49% ZNIŻKI

ExpressVPN chroni Twoje urządzenie Windows z szybkim i bezpiecznym połączeniem. Kliknij aby otrzymać BEZPŁATNE 3 MIESIĄCE i gwarancję zwrotu kosztów w ciągu 30 dni.

Aktualizacja: 19 lipiec 2024

Czym charakteryzuje się najlepszy VPN Windows 10?

Okazuje się, że wybór nie jest taki prosty, ponieważ na rynku nieustannie wzrasta zapotrzebowanie na usługi tego typu. Im większa świadomość społeczeństwa, tym więcej osób skłania się ku możliwościom, które zapewnia połączenie VPN Windows 10. Szacuje się, że na rynku działa już kilkaset różnych usług, z czego większa część stara się żerować na swoich użytkownikach.

Co to jest VPN Windows i czym powinien się charakteryzować? Odpowiedź na to pytanie z pewnością samo się wyklaruje, po przeczytaniu dalszej części artykułu.

VPN, czyli wirtualna prywatna sieć, to przede wszystkim bezpieczeństwo podczas przeglądania Internetu i prywatność. Niestety nie wszystkie usługi zapewniają te 2 podstawowe i niezwykle ważne w dzisiejszym świecie cechy. Połączenie VPN Windows 10 powinno sprawiać, że użytkownik, jego adres IP, a co za tym idzie lokalizacja, są niewidoczne dla każdej osoby trzeciej. Dzięki tym cechom można poczuć się bezpiecznie w niebezpiecznym dzisiaj świecie Internetu.

vpn windows

Standardowa sieć Wi Fi, udostępniona dla każdej osoby odwiedzającej centrum handlowe lub przydrożną kawiarnię, stanowi ogromne zagrożenie. Cyberprzestępca podłączony do tej samej sieci, w łatwy sposób może przechwycić nasze dane, a nawet włamać się na nasze urządzenie. Połączenie VPN Windows 10 skutecznie temu przeciwdziała, poprzez skuteczne zaszyfrowanie całego ruchu w Internecie. Dlatego zawsze należy zachować ostrożność, kiedy połączenie internetowe odbywa się poprzez sieć Wi-Fi.

Dobry VPN na Windows powinien zapewniać także podstawową ochronę danych – niestety wielu dostawców usług sprzedaje informacje o swoich klientach stronom trzecim. Nazywa się to zachowywaniem logów użytkowników, które gromadzą dane o całym ruchu w Internecie użytkowników połączonych z siecią VPN. Warto zwrócić uwagę na to, że sieci VPN prawie zawsze informują swoich klientów o zapisywaniu danych o ich ruchu w sieci i sami się (najczęściej bezwiednie) na to zgadzają. Dlatego zaleca się, aby każdy zawsze dokładnie czytał wszystkie umowy zawierane w Internecie – czas, kiedy przeklikuje się każdą umowę z dostawcą usługi VPN i nie tylko – dawno minęły.

Niezwykle istotne może być także liczba dostępnych serwerów i krajów, z których zapewniają dostęp – im więcej, tym lepiej. Przykładowo, dostęp do serwera VPN na Windows ze Stanów Zjednoczonych, odblokowuje wszystkie serwisy i strony internetowe z tego kraju.

Najlepszy 1 ExpressVPN
9.7
2 Recenzja CyberGhost VPN 2024
9.6
3 Private Internet Access (PIA) aktualizacja recenzji VPN lipiec 2024
9.5
4 Recenzja IPVanish VPN (Aktualizacja lipiec 2024)
9.3
5 NordVPN
9.1

Jaki może być koszt dla VPN na Windows?

Okazuje się, że koszt takiej usługi wbrew pozorom wcale nie musi być duży. Dostawca sieci VPN stara się o to, aby jak najwięcej ludzi mogło korzystać z jego usług. Dlatego najczęściej dostępne są one w kilku wariantach cenowych, które będą wpisywały się w wymagania każdego klienta. Plany subskrypcji na stronie internetowej dostawcy są najczęściej podzielone na kilka typów. Dla średniozaawansowanego użytkownika, który planuje jedynie przeglądać Internet, dla zaawansowanego użytkownika, który będzie miał większe wymagania, a także dla firm zrzeszających więcej osób.

Najtańszy rodzaj usługi może być darmowy i zapewniać pełen dostęp to wszystkich funkcji, z jednym haczykiem – dostęp jest ograniczony albo czasowo, albo dla przesłania konkretnej ilości danych. Niestety nie ma dzisiaj nic za darmo i twórcy oprogramowania muszą w jakiś sposób utrzymywać swoją działalność.

vpn windows 10

Połączenie z serwerem VPN na Windows w wersji płatnej oscyluje w granicach 12 $ za miesiąc lub około 5 $ na miesiąc dla planu 12-miesięcznego i dłuższego. Dlatego niezwykle istotne jest, aby każdy dokładnie przemyślał to, czy wirtualna sieć prywatna dla systemu Windows jest mu w ogóle potrzebna i dlaczego. Najczęściej okazuje się, że chcemy skorzystać z usług tego typu z pobudek, skłaniających do ciągłego używania VPN, dlatego zaleca się optymalne plany 12-miesięczne i dłuższe.

Przejdź na ExpressVPN
Oferta specjalna, tylko do końca lipiec 2024

Czy można korzystać z VPN Windows 10 za darmo?

Tak. W Internecie można natknąć się na dziesiątki, jeśli nie setki firm udostępniających połączenie VPN Windows 10 całkowicie za darmo. Dostępne z poziomu aplikacji VPN, ale także jako dodatek do przeglądarki.

vpn na widnows

Niestety korzystanie z tego typu wirtualnej sieci prywatnej bardzo często przeczy jej założeniom – czyli prywatności i bezpieczeństwu. Z oczywistych względów można założyć, że nie mogą one zapewniać wszystkich funkcji płatnych odpowiedników. Mało tego, okazuje się, że większość z nich zbiera informacje o swoich użytkownikach i sprzedaje je stronom trzecim. Oprócz tego zapewniają zaledwie kilka serwerów o bardzo niskiej przepustowości danych, co pozwala jedynie na przeglądanie stron internetowych, bez możliwości wygodnego obejrzenia żadnego pliku wideo.

Jeśli dodamy do tego słabe zabezpieczenia i szyfrowanie, okazuje się, że połączenie VPN Windows 10 w wersji darmowej może bardziej zaszkodzić, niż pomów. Jeśli jednak ktoś potrzebuje jednorazowego użytku usług tego typu, śmiało może z nich korzystać. Warto także rozejrzeć się za wersją próbną wysokiej jakości płatnego VPN.

Jak ustawić VPN dla Windows na moim urządzeniu?

Pytania: „Co to jest VPN Windows?” i „Jak uruchomić VPN na moim urządzeniu?” – to jedne z pierwszych myśli osób niezaznajomionych z tym tematem. Okazuje się, że uruchomienie usługi tego typu dla komputera z systemem Windows jest niezwykle proste. Bardzo często Windows wbudowane ma różne zabezpieczenia, które uniemożliwiają włamanie się do sieci, jednak w dzisiejszych czasach mogą one nie wystarczać.

połączenie VPN windows 10

Proces aktywacji standardowej wirtualnej sieci prywatnej najczęściej przebiega bardzo podobnie bez względu na to, kto stoi za nazwą połączenia VPN. Po pobraniu i uruchomieniu aplikacji użytkownik może kliknąć po prostu przycisk start i usługa aktywuje się, z wybranymi przez twórców parametrami. Jeśli ktoś ma większe wymagania może kliknąć lewym lub prawym przyciskiem myszy na wybrane opcje jak, VPN wybierz lub dodaj połączenie VPN i skonfigurować je według własnego uznania. Dostawcy dokładają wszelkich starań, aby wszystko było możliwie jak najprostsze.

Przejdź na ExpressVPN
Oferta specjalna, tylko do końca lipiec 2024

Jakie są korzyści z VPN na Windows?

Korzyści z korzystania z VPN dla Windows są bardzo duże. Oto krótkie zestawienie podstawowych funkcji standardowej, płatnej usługi VPN.

  • Szyfrowanie danych
  • Duża liczba serwerów rozlokowanych po całym świecie
  • Możliwość podłączenia kilku urządzeń naraz
  • Funkcja kill switch
  • Wspiera pobieranie z torrentów
  • Umożliwia oglądanie Netflixa i innych popularnych serwisów streamingowych w dowolnej wersji regionalnej
  • Brak zauważalnego zwolnienia przepustowości Internetu

Podsumowanie

Usługa typu VPN Windows w dzisiejszych czasach powinna być priorytetem dla każdej osoby korzystającej z popularnego systemu firmy Microsoft.

Internet może być bardzo niebezpiecznym miejscem, w którym na każdym kroku może czaić się złośliwe oprogramowanie lub cyberprzestępca, który będzie próbował przechwycić nasze dane osobowe i cenne pliki. Dlatego każdy powinien zastanowić się, czy i dlaczego potrzebuje dodatkowej ochrony na swoim urządzeniu działającym na systemie Windows. Skorzystanie w profesjonalnej usługi VPN, jak ExpressVPN, zapewni, że wszystko będzie działało bez najmniejszego zarzutu.

magda

Magda, inżynier Bezpieczeństwo cybernetyczne, wykorzystuje swoje doświadczenie związane z tematami związanymi z Internetem, aby wnieść swój wkład na tej stronie i promować wiedzę w społeczeństwie. Z wykształceniem z zakresu sztucznej inteligencji i analizy danych na Akademia Górniczo-Hutnicza, Magda zdobyła wiedzę na temat ochrony siebie w świecie online. Ona lubi pisanie drobiazgowo opracowanych artykułów i recenzji dotyczących bezpiecznych połączeń i ochrony danych. W razie jakichkolwiek pytań, proszę śmiało skontaktować się z nią pod adresem magda@prywatnoscwsieci.pl.

Skomentuj

Dodaj Odpowiedź

PrywatnośćwSieci.pl