Jaki VPN wybrać? Polecane VPN, czy dobre?

Poniższy artykuł ma stanowić szczegółowy przewodnik odpowiadający na pytanie: „Jaki VPN wybrać? Jakie polecane VPN będą najlepsze dla mnie?” Nie jest łatwo pomóc ludziom w tym wyborze, ponieważ ich potrzeby i poziom wiedzy technicznej są bardzo zróżnicowane. Nie ma jednej najlepszej sieci VPN, wszystkie mają zalety i wady, ale niektóre po prostu będą dla Ciebie lepsze. Zakładam, że jeśli czytasz ten tekst to masz już jakąkolwiek podstawową wiedzę na temat tego, czym jest VPN. Najwięcej będę pisał o prywatności i na tym się skupię, ale na koniec wymienię też inne przypadki użycia.

Sprawdź ofertę
Wypróbuj ExpressVPN - najlepszy z możliwych wyborów - 49% ZNIŻKI

ExpressVPN to bezpieczne połączenie i wysoka wydajność. Uzyskaj BEZPŁATNE 3 MIESIĄCE i 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy. Tylko dla naszych czytelników!

Aktualizacja: 7 czerwiec 2024

Kilka słów o zaufaniu

Bez względu na powód, dla którego chcesz VPN, musisz wiedzieć, czy wybrana usługa jest godna zaufania i nie narusza Twoich dóbr – to znaczy danych osobowych. Nawet jeśli jedyne co Cię interesuje to zdjęcie blokady geograficznej aby oglądać nowości Netflix w Stanach Zjednoczonych, czytaj dalej. Dobrze jest wiedzieć, co daje VPN, poza Twoim jedynym zastosowaniem, z którym przychodzisz.

Żyjemy w społeczeństwie, gdzie prywatność jest niedoceniana i codziennie narażona na atak. Niektóre osoby w końcu to zauważają i odkrywają, że cenią sobie prywatność. Wyruszyli na internetową drogę do wiedzy o narzędziach, które pomogą im ją chronić. Ponieważ nie możemy bezgranicznie ufać osobom trzecim, warto zaznaczyć, że do usługi, którą wybierzemy, zapewne na kilka lat, musimy mieć ZAUFANIE. Aby je zyskać, potrzebna jest przejrzystość.

Opłacane recenzje

Założę się, że decydując się na usługę VPN, pierwszym krokiem było wpisanie w Googlach: „Recenzja VPN”, „Jak zmienić IP?”, czy też proste „Jaki VPN”. Może było to pytanie na forum „jaki VPN polecacie?”, czy „VPN jaki wybrać”? Znajdujesz tak stronę za stroną, gdzie możesz przeczytać nieszkodliwe recenzje. Niestety, większość z tych stron, to opłacone recenzje, które mają się nijak do rzeczywistości. Najlepszych VPN w ten sposób nie znajdziesz, bo tam zachwalany będzie ten, kto zapłacił najwięcej. Zamiast dowiedzieć się jaki VPN wybrać, przeczytasz tylko trochę marketingowych bzdur.

Należy pamiętać, że nie wszyscy partnerzy muszą być nikczemnymi postaciami, niczym najczarniejsze charaktery z bajek dla dzieci. Problemem są jedynie sytuacje, kiedy dostawca usługi przez kłamstwo partnera/blogera próbuje Cię namówić do drogiej i marnej sieci VPN. To jest bardzo wygodna formuła linków polecających. Sumienia dostawców VPN są przecież czyste, bo winny jest ich biznesowy partner.

Skupmy się na prywatności

Zaufanie

Tak jak prawnik reprezentuje Twoje sprawy prawne, tak usługa VPN reprezentuje Twoje interesy w zakresie ochrony prywatności. Jeśli prawnik zrobi coś, co zburzy Twoje zaufanie zwolnisz go i masz rację. Podobnie jest z usługą VPN. Spora część nie jest warta Twojego czasu, ani pieniędzy. Możesz wybrać usługodawcę, po przeczytaniu jego strony internetowej lub polecane VPN, przez kogoś obcego. Niestety nigdy nie wiesz, czy jest to polecający, czy opłacony partner.

Jeśli szukasz VPN dla celów zachowania prywatności, to już uważasz, że nie możesz ufać niektórym stronom. Strony te mogą należeć do firm, których witryny odwiedzasz, a może nawet wścibską agencją rządową, która masowo inwigiluje naruszając Twoje prawa. Stajesz w sytuacji, w której musisz polegać na kimś innym niż Ty. Dla własnej ochrony musisz komuś zaufać, że np. połączenie z serwerem VPN coś daje. Ostatnią rzeczą, której potrzebujesz, jest jeszcze jedna usługa, której nie możesz zaufać. Jest tyle VPN który wybrać? To nie będzie łatwa odpowiedź.

To jest ważna decyzja i nie tylko sama usługa VPN zasługuje na zaufanie. Ufasz im, że wiedzą, co robią – aby móc świadczyć dobrą usługę, która będzie chronić Twoją prywatność. Ufasz też, że będą reagować na problemy techniczne i geopolityczne zagrożenia dla ich działalności. W końcu ufasz, że są uczciwi wobec Ciebie w sposobie prowadzenia działalności, dzięki czemu podczas zakupów i porównywania usług otrzymujesz dokładne i rzetelne informacje.

Powiem Ci jaki VPN wybrać – czyli o partnerach

W głównej sekcji na początku tego przewodnika mówiłem o praktykach partnerów, więc tutaj jeszcze krótko to rozwinę. Jeśli wybierzesz firmę, która ma nabór do programów partnerskich, wybierz taką, która oczekuje i egzekwuje dobrych praktyk od swoich partnerów handlowych. Zazwyczaj możesz przeczytać ich warunki partnerskie na stronie www. Jeśli nie są publicznie widoczne, możesz poprosić o taką informację. Zwykle zasady zostaną udostępnione każdemu kto zapyta.

Jeśli nie dostaniesz zasad, lub czujesz, że nie grają z Tobą w otwarte karty, to znaczy, że czas szukać gdzie indziej. Pamiętaj, że to właśnie polecane VPN mają wzbudzić Twoje zaufanie, a nie Ty masz o nie walczyć. Powinieneś uzyskać dostęp do wszelkich dokumentów, jakie są potrzebne.

Jurysdykcja, a polecane VPN

W ciągu ostatnich kilku lat pojawiły się pewne obawy dotyczące programów masowej inwigilacji w różnych krajach na całym świecie. Kraje te znane są pod nazwą pięciorga, dziewięciorga lub czternastu oczu. Kraje te nie tylko szpiegują własnych obywateli, gdzie mogą sobie z tym łatwo poradzić, ale szpiegują się nawzajem i wymieniają się notatkami. Aby ominąć rządowe nadużycia władzy, usługa musi być dobrze przygotowana i znać sprawę dokumentnie. Jeśli usługa lub osoby, które prowadzą usługę, mają siedzibę w jednym z tych krajów, nie jest nierozsądnym spodziewać się, że będą one podatne na niezgodne z prawem wyszukiwania i kompromisy w imię „bezpieczeństwa narodowego”.

Teraz, jeśli Twój VPN, ma Cię chronić przed jakąkolwiek rządową inwigilacją i śledzeniem, musisz się dobrze zastanowić jaki VPN wybrać. Wybór firmy zarejestrowanej poza tymi jurysdykcjami prawdopodobnie nie będzie odpowiedni, aby Cię chronić – ponieważ takie firmy nie mają narzędzi, których nie potrzebują. Natomiast gracze rządowi i ogromne korporacje mają ogromne zasoby, a jeśli zostaniesz oznaczony jako cel, będziesz musiał się martwić o więcej niż Twoja sieć VPN. Ważniejsze jest gdzie znajdują się serwery, niż to, gdzie firma ma siedzibę, lub gdzie znajdują się jej właściciele. Przed nadmierną inwigilacją ze strony rządów, warto się zabezpieczyć nawet przy okazji.

Kraje, które nie są częścią wspomnianej wyżej współpracy szpiegowskiej, również mają problemy z rządowymi ograniczeniami wolności Internetu i wolności słowa. Unikaj krajów, w których wolność w Internecie jest ograniczana. Stopień swobody korzystania z Internetu w danym kraju można znaleźć na stronach oferujących VPN, jak również w Wikipedii. Kluczowe jest zatem, czy usługa VPN może się pochwalić dużą liczbą serwerów, w wielu krajach. Dopiero wtedy można uznać je za uczciwie polecane VPN.

Logowanie – VPN który wybrać?

Kiedy łączysz się z usługą VPN, w zasadzie dodajesz jeszcze jeden przystanek na trasie do otwartego internetu. VPN to „człowiek pośrodku/pomiędzy”, któremu ufasz w ramach ruchu w Internecie i przesyłania danych połączeń generowanych w tle podczas korzystania z komputera lub dowolnego urządzenia mobilnego. Niestety są firmy, które rejestrują te dane. Oczywiście czasem ma to uzasadnienie, czasem jest bez sensu. Generalnie niektóre firmy rejestrują wszystko, aby chronić się prawnie w przypadku, gdy zwracają się do nich władze. Niektóre firmy przechowują minimalne dzienniki połączeń, aby pomóc sobie w utrzymaniu serwerów. Niektórzy będą nawet sprzedawać Twoje dane stronom trzecim w ramach ich modelu biznesowego. Jeśli obawiasz się o prywatność, najprawdopodobniej nie chcesz, aby Twoje nawyki Internetowe i dane połączenia były rejestrowane. Nie po to wykupujesz VPN.

Jak nie wiesz jaki VPN wybrać, to podpowiadam: wybierz usługę, która wyraźnie stwierdza, że ​​nie prowadzą dzienników (zero – 0 log policy), ani jakichkolwiek typów danych. Upewnij się, że nie przechowują żadnych rodzajów logów aktywności, ani połączeń. Wiele usług wypisane ma na stronie, że nie prowadzi dzienników, ale po dokładniejszym sprawdzeniu regulaminu i zasad użytkowania, faktycznie zachowuje pewne typy danych. Wiem, że język prawniczy jest trudny i opracowany dla prawników, a nie użytkowników, ale polecam wnikliwie przeczytać, każdą umowę użytkownik – usługodawca. Od tego masz ogólnodostępne warunki i politykę prywatności. Logowanie ma nie być zapisywane, tak, żeby nikt nawet nie wiedział, że łączysz się z serwerem. Po prostu nie będzie żadnych śladów po Tobie.

W systemie Windows możesz usunąć historię przeglądarki, jak w każdym innym systemie operacyjnym. Jednakże, jeśli firma przetrzymuje logi, ma zapisane adresy IP, z których się logujesz, to po nitce, do kłębka, wielomilionowe koncerny, dojdą do tego gdzie jesteś i co robisz.

Płatności i komunikacja

Zakładając, że prywatność jest twoim priorytetem, kiedy chcesz zapłacić za swoją subskrypcję usługi VPN, musisz pamiętać, że istnieje wiele dostępnych metod, ale tylko kilka wartych rozważenia. Usługi oferujące możliwość płatności za pomocą kryptowaluty (bitcoin i pochodne), gotówki, PayPal lub różnych kart podarunkowych. Takie karty, to najlepszy sposób na zachowanie anonimowości. Jeśli wykupienie usługi wymaga więcej danych osobowych niż adresu e-mail, czas szukać gdzie indziej. Przecież są to informacje, których chcemy bronić. Jeśli firma rejestruje Twoje dane, to mogą być one wykorzystane w najlepszym przypadku do sprzedaży stronom trzecim, w najgorszym przypadku do późniejszej identyfikacji kupującego.

Niektóre usługi oferują klucz PGP dla dodatkowej ochrony. Jest to dobra rzecz, jeśli chcesz mieć możliwość komunikowania się z innymi za pomocą szyfrowanego klucza. Nie jest jednak konieczność i ja bym się na tym nie skupiał.

Protokoły VPN

Istnieje wiele różnych rodzajów protokołów VPN, które umożliwiają ustanowienie połączenia VPN z usługodawcą – niektóre są bardziej bezpieczne niż inne. Udokumentowano, że niektóre protokoły zostały naruszone pod względem ich niezawodności i bezpieczeństwa przesyłanych danych. Darmowe VPN korzystają najczęściej z tych bezpłatnych. Są też rozwiązania open source. Są to naprawdę dobre rozwiązania i na nich skupiłbym uwagę. Bezpłatna, otwarta dostępność kodu źródłowego pomaga w szybkim usuwaniu luk w zabezpieczeniach, a osoby o szerokiej wiedzy informatycznej mogą dokładnie zobaczyć, jak działa ich oprogramowanie. Jaki VPN wybrać? Wybierz usługę, której serwery VPN obsługują protokół OpenVPN i używaj go do połączenia za każdym razem. Unikaj używania innych rozwiązań, w szczególności PPTP, ponieważ nie nadaje się do zapewniania prywatności. Złamano jego zabezpieczenia, jest przestarzały i raczej nieużywany.

Wycieki DNS – jaki VPN wybrać?

Podczas korzystania z Internetu komputer wysyła i odbiera wiele danych, które nie są widoczne dla użytkownika. Po wpisaniu adresu internetowego żądanie jest wysyłane do serwera zwykle obsługiwanego przez dostawcę usług internetowych. To znaczy, że jak odpalisz np. BBC iPlayer, który działa w oparciu o przesyłanie strumieniowe obrazu i dźwięku, to najpierw wysyłasz żądanie wyświetlenia filmu, a później odbierasz bardzo dużo danych z ich serwera. Gdy łączysz się z Internetem za pomocą VPN, żądania są wysyłane nie przez Twój komputer, ale przez serwer pośredniczący, czyli VPN.

Jeśli usługa jest kiepsko skonfigurowana i administratorzy nie podejmą pewnych działań, to żądanie zawierające informacje o witrynie, którą chcesz odwiedzić, jest wysyłane bezpośrednio do ISP. To może nie będzie tragiczne, ale tam dane będą rejestrowane. Jeśli dana firma prowadzi nawet częściowe logi, istnieje szansa, że ​​witryny, które próbujesz odwiedzić, mogą być skorelowane ze znacznikami czasu, kiedy i jaka prośba została wysłana. W ten sposób identyfikacja Twojej osoby, będzie bardzo ułatwiona. Alternatywnie niektórzy korzystają z publicznych serwerów DNS, takich jak Google. Chyba nie muszę pisać, że dla prywatności, jest to conajmniej słabe.

Chcesz wiedzieć jaki VPN wybrać? Wybierz usługę VPN, która utrzymuje własny własny serwer DNS, który nie wystawia Twoich danych na zewnątrz. W tym celu przetestuj usługę, zanim się zdecydujesz na wieloletnią subskrypcję.

Wycieki IPv6 – jaki VPN będzie najlepszy?

Korzystając z Internetu, łączysz się z adresami IP. Tradycyjnie do tego celu używa się IPv4 (być może w przeszłości widziałeś liczby takie jak 8.8.8.8, 192.168.0.1 lub 216.58.217.206 itp.). Istnieje inny standard, który pewnego dnia będzie bardziej powszechny – IPv6. Jest on w użyciu już teraz, gdyż jest to już uznany standard (istnieje znacznie więcej numerów IPv6 niż IPv4).

Kiedy łączysz się i korzystasz z Internetu (chyba, że zmienisz ustawienia specjalne, aby przełączyć się na IPv4), wysyłasz i odbierasz dane przez IPv6. Normalnie dane te są wysyłane i przetwarzane przez Twojego dostawcę usług internetowych i ich serwery DNS. Jeśli nie zostaną odpowiednio skonfigurowane, informacje te mogą nie być bezpiecznie przekazywane przez tunel VPN i mogą wyciekać do Internetu. Biorąc pod uwagę takie przekierowane globalne adresy IPv6, zdalne witryny mogą łatwo zidentyfikować dostawców usług internetowych. Przy odpowiednich uprawnieniach informacje o koncie można uzyskać od tych ISP bardzo szybko. Znów, chcesz wiedzieć jaki VPN wybrać? Wybierz usługę, która udostępnia nowy adres IPv6 specyficzny dla VPN. Aby być pewnym, przetestuj usługę zanim się na nią zdecydujesz!

Szyfrowanie i inne funkcje

Od kilkudziesięciu lat internet pozwala miliardom ludzi na swobodne i otwarte dzielenie się pomysłami, wiedzą, rozrywką i różnymi ideami. Wspomaga on rozwój ludzkości. Pozwala on na wyrażanie siebie i korzystanie z wolności słowa, w sposób dotąd niespotykany.

Jednakże powoduje to, że rząd musi kontrolować przestrzeń internetową. Tak trafiamy na temat komputerowego szyfrowania danych. Podobnie jak w przypadku innych udoskonaleń technologicznych, szyfrowanie zapewnia prostą w użyciu metodę. Tak prostą, że przeciętny użytkownik może wykorzystać, nawet o tym nie wiedząc. W ten sposób możesz wzmocnić swoje prawo do bezpieczeństwa danych osobowych, tak bardzo wrażliwych. Przecież nie chcesz, żeby ktoś przechwycił wystarczającą ilość danych, do wzięcia na Twoje nazwisko np. kredytu lub szybkiej pożyczki. To ważne, żeby dane które przesyłasz, nawet przez VPN, były bezpieczne. To znaczy, że nikt nie może ich widzieć. NIKT! Muszą być zaszyfrowane dla każdego poza Tobą i adresatem.

Jeszcze raz: nie wiesz jaki VPN wybrać? Wybierz host VPN, który ma silne szyfrowanie danych. Upewnij się, że wybrany protokół ma dostępny najwyższy poziom szyfrowania. Zwróć uwagę który protokół zapewnia największe bezpieczeństwo. Czasem usługodawcy dostarczają bardzo silne szyfrowanie, ale trzeba je sobie włączyć ręcznie, w opcjach zaawansowanych.

Geolokalizacja

Jeśli Twoim zmartwieniem jest ucieczka przed blokadami geolokalizacyjnymi – np. chcesz oglądać Neftlix USA, Twoje potrzeby są znacznie mniejsze. Możliwość podłączenia do serwera w wybranym kraju jest jedynym wymaganiem. VPN który wybrać możesz, powinien i tak dbać o odpowiednie środki bezpieczeństwa.

W przypadku takich portali jak Netflix, Hulu, niektóre telewizyjne kanały online i wydarzenia sportowe, zdjęta geoblokada jest wszystkim, co chcesz osiągnąć. Mam nadzieję, że uda mi się jednak namówić Cię, że VPN który wybrać zamierzasz, MUSI dbać o Twoją prywatność! Skorzystaj proszę z ze wszystkich porad.

Podsumowanie

Na koniec dodam, że moim zdaniem polecany VPN to np. ExpressVPN. Ale jak wspomniałem wielokrotnie: chcesz wiedzieć, jaki VPN wybrać? Zastosuj się do moich powyższych rad, później sprawdź go i przetestuj!

Poniżej ranking, który zawiera garść potrzebnych informacji. Pamiętaj, że VPN który wybrać zamierzasz na długi czas, musi być wybrany rozsądnie i należy rozważyć wszystkie zalety i wady.

Najlepszy 1 ExpressVPN
9.7
2 Recenzja CyberGhost VPN 2024
9.6
3 Private Internet Access (PIA) aktualizacja recenzji VPN czerwiec 2024
9.5
4 Recenzja IPVanish VPN (Aktualizacja czerwiec 2024)
9.3
5 NordVPN
9.1
bartek

Bartek, inżynier ochrony przed utratą danych, jest często uważany za uosobienie internetu, zagłębiając się w głębiny świata online. Posiadając wykształcenie na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki na Politechnika Rzeszowska, z pasją śledzi każdą nową technologię. Jego ekspertyza leży w bezpieczeństwie sieci i metodach ochrony przed zagrożeniami elektronicznymi. W razie jakichkolwiek pytań, proszę wysłać wiadomość na adres bartek@prywatnoscwsieci.pl.

Skomentuj

Dodaj Odpowiedź

PrywatnośćwSieci.pl