Najpopularniejsze hasła – statystyki 2024

Jakie są najpopularniejsze hasła wykorzystywane przez Internautów? Czy w odpowiedni sposób chronimy nasze dane i czy hasła, które tworzymy zapewniają nam bezpieczeństwo? Sprawdź czy hasła, których używasz są stosowane również przez inne osoby i czy łatwo je złamać.

Sprawdź ofertę!
Zabezpiecz swoje hasła z 1Password - odbierz 60% ZNIŻKI

1Password : Ochrona dostępu do danych i ważnych informacji z topowym managerem haseł - 30 dni za darmo.

Aktualizacja: 25 październik 2024

10 najpopularniejszych haseł

Czym jest lista dziesięciu najpopularniejszych haseł? Czy jeśli nasze hasło znajduje się na tej liście to dobrze czy źle? Oczywiście, jeśli nasze hasło znalazło się na liście dziesięciu najpopularniejszych oznacza to, że wiele osób korzysta z takiego samego hasła i łatwo je złamać. Hakerzy posiadają specjalne algorytmy, które w pierwszej kolejności próbują wykorzystać najpopularniejsze hasła. W związku z tym nasze dane są słabo zabezpieczone i jesteśmy narażeni na różnego rodzaju ataki, które mogą skończyć się próbami wyłudzenia, utratą wrażliwych danych czy naszych pieniędzy. Powstała lista najczęściej wykorzystywanych haseł stworzona przez NordPass, prezentujemy 10 najczęściej używanych haseł w Polsce:

  • 123456
  • qwerty
  • 123456789
  • 12345
  • zaq12wsx
  • password
  • 12345678
  • polska
  • 1234567
  • 123qwe

Jak widać najpopularniejsze hasła nie są zbyt mocno skomplikowane, nie ma tu zastosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa, a hasła tworzone są przez wybieranie znaków, które znajdują się obok siebie na klawiaturze. W pierwszej dziesiątce znajduje się również słowo „Polska”, które jak widać wykorzystuje wielu użytkowników.

najpopularniejsze hasła

Najczęściej powtarzające się rzeczy w hasłach

Czy używasz któregoś z tych haseł lub Twoje hasła są podobne do powyżej wymienionych? Jeśli tak, jak najszybciej je zmień, żeby chronić dostęp do miejsc czy usług, w których korzystasz z takich haseł. Udostępniamy najpopularniejsze hasła, ponieważ chcemy ochronić Ciebie i Twoje dane, poprawić Twoje bezpieczeństwo. Hakerzy są w stanie złamać słabe hasła w przeciągu dosłownie jednej sekundy, szczególnie jeśli Twoje hasło znajduje się w kategorii najpopularniejsze hasła. Podpowiadamy jakie składowe haseł są najczęściej używane – czego unikać tworząc hasła.

1. Rok użyty w hasłach

Z danych wynika, że wiele osób wykorzystuje zapis roku w hasłach. Są to przede wszystkim daty naszych urodzin, daty utworzenia hasła lub po prostu nasz ulubiony rok. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku krótkich haseł, które mogą być bardzo łatwo złamane, jeśli ktoś zna o nas podstawowe informacje. Statystyki pokazują, że najpopularniejszy rok to 2010, co prawdopodobnie oznacza rok urodzenia dziecka użytkowników. Na drugim miejscu znalazł się rok 1987, który może oznaczać rok urodzenia właściciela hasła. W przypadku ulubionej daty, szczególny okazał się jubileuszowy rok 2000, który jest na 3 miejscu popularności.

najpopularniejsze hasła

2. Ulubione imiona Internetowe jako hasło

Bardzo popularne okazuje się wykorzystywanie ulubionych imion jako elementów hasła. Trudność złamania takiego zabezpieczenia dla hakera to przeważnie około 1 sekundy. Szczególnie niebezpieczne okazuje się wykorzystywanie wyłącznie imienia, bez użycia znaków dodatkowych. Najbardziej popularne okazują się krótkie imiona jak Eva, Alex czy Anna. Jeśli nie chcemy ułatwić pracy dla hakerów, najlepiej unikać tych imion.

3. Ulubiona, światowa drużyna sportowa i sport

Ilość haseł, w których użyto nazwy ulubionej drużyny sportowej określa nam nie tylko jakie są najpopularniejsze hasła, ale również podpowiada jakie drużyny sportowe i sporty lubimy. Na świecie bardzo dużo popularnością cieszy się użycie w hasłach nazwy Pheonix Suns – drużyna NBA. Dalej znajduje się drużyna baseballu Cincinnati Reds, a dopiero kolejne miejsca to drużyny piłkarskie jak Liverpool, Chelsea czy Arsenal. Czy NBA jest popularniejsze od piłki nożnej? To zależy od regionu i ilości posiadanych danych, zdania są podzielone.

4. Ulubione przekleństwo w Internecie jako hasło

Okazuje się, że bardzo lubimy wykorzystywać przekleństwa w naszych hasłach. Z wszystkich przeanalizowanych haseł aż 7% stanowiły brzydkie wyrazy. Wyrazy, których nie warto używać, bo są powszechnie stosowane i łatwo do rozgryzienia to ass, sex czy f*ck. Nie tylko są krótkie, ale również często wykorzystywane, jak się okazuje nie tylko my wpadliśmy na pomysł użycia takich wyrazów, ale również wiele innych użytkowników. Jeśli chcieliśmy mieć dowcipne i łatwe do zapamiętania hasło, lepiej zmienić taktykę tworzenia haseł do stron internetowych.

5. Najpopularniejsze miasto na świecie używane w hasłach

Jak widać ze statystyk, chętnie wykorzystujemy w hasłach nazwy miast. Mogą to być miejsca naszego urodzenia, zamieszkania czy po prostu miasta na świecie, które są dla nas atrakcyjne lub dobrze się nam kojarzą. Z raportów wynika, że najbardziej popularne okazuje się słowo „abu” co najprawdopodobniej dotyczy stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Abu Zabi. Kolejne popularne miasto używane w naszych hasłach to stolica Włoch, czyli Rzym, a na trzecim miejscu znajduje się Lima. W związku z tym, że najpopularniejsze hasła posiadają w sobie nazwy różnego rodzaju miast, lepiej unikać takiej techniki przy tworzeniu nowych haseł i zaktualizować nasze dotychczasowe hasła.

6. Popularne miesiące, dni, pory roku

Najpopularniejsze hasła często zawierają w sobie różnego rodzaju informacje o datach, które są dla nas istotne. Jeśli weźmiemy pod uwagę porę roku, najpopularniejsze słowo używane w hasłach to oczywiście lato – summer. Jak można się również domyślać, najmniej popularna okazuje się jesień. Jeśli chodzi o najczęściej używany dzień tygodnia, wybieramy piątek, który kojarzy się z wolnym od pracy i odpoczynkiem. Jak jest w przypadku miesięcy? Czy słoneczny lipiec wygrywa? Okazuje się, że najczęściej wybieranym miesiącem jest maj, zaraz po nim czerwiec, a najmniej wykorzystywanym luty.

najpopularniejsze hasła

7. Najpopularniejsze potrawy w hasłach

Jedzenie jest nieodłącznym elementem naszego życia, dlatego też nic dziwnego, że najpopularniejsze hasła zawierają w sobie nazwy naszych ulubionych potraw. Jak pokazują statystyki najpopularniejszych słowem jest ice – lód, co może odnosić się zarówno do lodu stosowanego do napojów jak i lodów jako deseru. Drugie miejsce zajmuje herbata, jak widać jest to bardzo popularny napój na całym świecie, a kolejne ciasto.

8. Imiona w hasłach

Statystyki pokazują, że imiona również są bardzo często wykorzystywane przy tworzeniu haseł, co oczywiście jest bardzo złym nawykiem i takie hasła są bardzo łatwe do rozszyfrowania, szczególnie jeśli do takiego hasła nie dodamy żadnych dodatkowych elementów. Najpopularniejsze imiona, które znajdują się w statystykach to George, Michael, Hunter czy Charlotte. Pamiętaj, że jeśli używasz w haśle swoje imię, tworzysz dla hakerów okazję do łatwego złamania Twojego hasła i dostępu do Twoich danych.

Jak mogę zabezpieczyć moje hasła?

Czy najpopularniejsze hasła zawierają składniki, które wykorzystujesz w swoich hasłach? Jeśli tak, jak najszybciej podejmij odpowiednie działania. Istotne jest to, żeby każde miejsce, do którego się logujemy posiadało unikalne hasło i login, zapewni nam to, że w przypadku wycieku jednego hasła, nie udostępnimy hakerom wszystkich naszych miejsc. Dobre hasło powinno być długie, zawierać przynajmniej 8 znaków, składać się z małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. W jaki sposób zapamiętać tak skomplikowane hasła i zabezpieczyć dostęp do danych, które są dla nas tak ważne?

Okazuje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie menadżer haseł, jest to usługa, która generuje skomplikowane a zarazem bezpieczne hasła, które bardzo ciężko złamać, a jednocześnie zabezpiecza je i zapamiętuje. Nie musimy zapisywać czy zapamiętywać haseł, ponieważ menadżer haseł robi to za nas. Wystarczy ustalić hasło główne, które daje nam dostęp do całej bazy naszych haseł. Istotne jest to, że usługa tego rodzaju zapewnia nam możliwość korzystania z naszych haseł na różnych urządzeniach, co jest bardzo wygodne.

Stworzyliśmy ranking menadżerów haseł, żeby pomóc w wyborze najlepszej usługi. Przeanalizowaliśmy poziom ochrony, skuteczność, łatwość obsługi oraz cenę. Poniżej prezentujemy najlepsze dostępne rozwiązania:

Podsumowanie

Jeśli najpopularniejsze hasła, które przedstawiliśmy zawierają również Twoje hasło, radzimy Ci jak najszybciej podjąć działanie i je zmienić. Nie stanie się wielka tragedia jeśli ktoś złamie hasło do gry internetowej, ale pomyślmy jakie mogą być konsekwencje włamania się na naszą pocztę elektroniczną, portale społecznościowe czy bankowość elektroniczną.

Samodzielnie nie jesteśmy w stanie odpowiednio chronić naszych haseł i tworzyć unikalnych haseł do różnych miejsc, z których korzystamy. Wybierając menadżer haseł mamy pewność, że dostęp do istotnych dla nas stron czy usług będzie odpowiednio zabezpieczony. Topowe menadżerzy haseł jak 1Password posiadają ciekawe funkcje dodatkowe, które informują nas o wyciekach danych czy pozwalają na import wcześniej używanych haseł i sprawdzenie ich mocy. Zastanów się czy Twoje hasła są bezpieczne, póki jeszcze jest na to czas.

marcin

Marcin, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa z wiedzą w zakresie analizy, oceny i integracji, studiował telekomunikację na Politechnika Wrocławska. Przez lata poświęcił się tworzeniu i publikowaniu treści związanych z cyberbezpieczeństwem. Jego celem jest dostarczanie czytelnikom najwyższej jakości tematów i wskazówek dotyczących cyberbezpieczeństwa, umożliwiając im pozostanie bezpiecznymi i cieszenie się doświadczeniami online. W przypadku jakichkolwiek pytań, śmiało skontaktuj się z nim pod adresem marcin@prywatnoscwsieci.pl.

Skomentuj

Dodaj Odpowiedź

PrywatnośćwSieci.pl