Coraz więcej urządzeń, z których korzystamy jest wyposażonych w system Android. Jego popularność sprawia, że jest on ciągle ulepszany. Działa na naszych smartfonach i tabletach, w lodówkach i samochodach. Jednak oznacza to również, że pojawiają się wciąż nowe wirusy i zagrożenia prywatności. Dlatego spróbujemy dzisiaj odpowiedzieć na pytanie, jaki jest najlepszy antywirus na Androida. Przedstawiamy przegląd dostępnych rozwiązań, które dla was przetestowaliśmy.
Pełna ochrona twojego Androida bez obciążania systemu. Natychmiastowa eliminacja wirusów, zero śledzenia i natrętnych reklam. 60 dni na zwrot pieniędzy.
Aktualizacja: 25 październik 2024
Najlepszy antywirus na Androida w 2024
Od kilku lat nieustannie zmienia się oferta, dlatego trudno samodzielnie odpowiedzieć na pytanie, jaki jest najlepszy antywirus Android. Dlatego przygotowaliśmy dla was profesjonalnie przeprowadzone badanie. Sprawdziliśmy dla was naprawdę wiele dostępnych na rynku rozwiązań i wszystkie najlepsze antywirusy na Androida. W ten sposób stworzyliśmy ranking antywirusów Android.
Sprawdziliśmy, które programy najlepiej spełniają swoje zadanie, a także jakiego antywirusa polecacie na Androida. Chcieliśmy w ten sposób przypomnieć, że stosowanie oprogramowania antywirusowego jest bardzo ważne,. Przede wszystkim dlatego, ponieważ zainfekowane urządzenie z Androidem stanowi zagrożenie . I to nie tylko dla prywatności naszych danych, wiadomości czy zdjęć. Równie często zainfekowany system może stanowić zagrożenie dla naszych pieniędzy.
Korzystanie z bankowości elektronicznej? Wysyłanie służbowych wiadomości email? Wypełnianie urzędowych dokumentów takich jak e-PIT? Wszystkie te aktywności wymagają zabezpieczenia, jakie daje najlepszy antywirus Android. Czyli takiego zabezpieczenia, które jest łatwe w obsłudze i nie kosztuje majątku. Żeby ułatwić wam decyzję, porównaliśmy najlepsze antywirusy na Androida. Mamy nadzieję, że od dzisiaj zaczniecie używać ich na co dzień.
Jak wybrać najlepszy antywirus na Androida?
Zapytacie pewnie, jakie kryteria zastosowaliśmy wybierając najlepsze antywirusy na Androida? Zastanówmy się teraz nad odpowiedzią na pytanie: jakie cechy ma najlepszy antywirus Android? Czy uda nam się znaleźć najlepszy antywirus Android, który spełni wszystkie nasze oczekiwania?
Dla nas przy tworzeniu ranking antywirusów Android były to przede wszystkim następujące kryteria:
- jak najszersza ochrona – sprawdziliśmy, przed jakimi zagrożeniami chroni konkretny program
- efektywność wykrywania zagrożeń – ranking antywirusów Android powstał dzięki testom na zainfekowanych urządzeniach i sprawdzeniu, czy i jak szybko najlepsze antywirusy na Androida wykrywają pojawienie się zagrożenia
- brak nadmiernego obciążenia dla działania systemu Android – czyli jak dużo pamięci wymaga dobry antywirus na Androida
- dodatkowe funkcje wbudowane w program – Android ranking antywirusów ma za zadanie wskazanie ciekawych dodatków, jakie oferuje najlepszy antywirus Android
- cena – jak się okazuje, najlepszy antywirus Android wcale nie musi kosztować majątku
- dostępność pomocy technicznej – czy najlepsze antywirusy na Androida mają sprawną pomoc techniczną? O tym przekonacie się za chwilę
Przyjrzyjmy się zatem, jak wygląda ranking programów antywirusowych na Androida we wszystkich tych kategoriach.
Ochrona
Programy, które znalazły się na szczycie naszego rankingu cechują się przede wszystkim szerokim zakresem ochrony. Najlepsze antywirusy na Androida wykrywają zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem. Zapewniają też ochronę przed oprogramowaniem wykradającym dane. Najlepszy program antywirusowy na Androida będzie chronił nie tylko przed wirusami, szkodliwym oprogramowaniem i utratą danych. Najlepszy antywirus Android zapewni też ochronę przed niechcianymi połączeniami, a nawet przed nieoczekiwanym przeciążeniem telefonu.
Efektywność wykrywania zagrożeń
Efektywność wykrywania zagrożeń to druga bardzo istotna cecha, jaką musi posiadać najlepszy antywirus Android. Oznacza ona po prostu, że pojawiający się problem jest natychmiast identyfikowany. A program podejmuje wybraną przez ciebie akcję, na przykład usuwa zainfekowany plik, przenosi go do kwarantanny, albo blokuje jego działanie.
Przejdź na Malwarebytes
Sprawdź go sam bez ryzyka!
Obciążenie systemu
W wielu przypadkach problemem może okazać się nadmierne obciążenie systemu przez nawet najlepszy antywirus na Androida. Nie zawsze przecież posiadamy najnowsze smartfony z najwyższej półki. Dlatego jednym z ważnych kryteriów, jakie wzięliśmy pod uwagę przy tworzeniu ranking antywirusów Android, była ich lekkość. Nie mogą nadmiernie obciążać ani spowalniać urządzenia z Androidem.
Dodatkowe funkcje
Ranking antywirusów Android uwzględnia również dodatkowe funkcje, jakie może posiadać najlepszy antywirus Android, taki jak Malwarebytes. Być może nie wszyscy użytkownicy będą z nich korzystać. Jednak niektóre najlepsze antywirusy na Androida są do siebie bardzo podobne. I wtedy o wyborze najlepszej dla ciebie opcji zdecydują funkcje dodatkowe, takie jak na przykład:
- dodatkowy menedżer haseł
- obsługa wirtualnej sieci prywatnej (VPN)
- funkcja ochrony przed kradzieżą urządzenia
- zaawansowany skaner antywirusowy działający w chmurze
- przemyślana polityka prywatności
- ochrona przed atakami programów wyłudzających informacje
- sprawdzanie nowych sieci wi-fi
Widzicie więc, że programy antywirusowe dysponują szeroką gamą dodatkowych funkcji. Wybierzcie te, które najbardziej pasują do waszego stylu korzystania z internetu.
Interfejs i przejrzystość
Tak samo ważną sprawą przy wyborze listy tworzącej ranking antywirusów Android była łatwość obsługi. Bo co z tego, że jakiś program dobrze chroni nasze urządzenie, jeśli nie umiemy odpowiednio go ustawić?
Dlatego właśnie wybraliśmy najlepsze antywirusy na Androida, które cechują się przejrzystością działania. Ich interfejs jest dobrze zaprojektowany. Od razu wiadomo, jak włączyć odpowiednią funkcję. I co zrobić w razie wykrycia zagrożenia.
Cena
Niemniej istotnym kryterium wyboru jaki spełniał każdy punkt ranking antywirusów Android był odpowiedni stosunek ceny do jakości.
Uważamy sprawę ceny za wrażliwą kwestię. Na szczęście ceny tego oprogramowania nie są bardzo wygórowane. Zdecydowanie opłaca się wybrać plan roczny. Nie będziemy mówić o dokładnych cenach, bo zmieniają się trochę w zależności od kursu walut. Poza tym wielu dostawców regularnie oferuje niezłe promocje. Zwracajcie na nie uwagę gdy wybieracie najlepsze antywirusy na Androida.
Cena oprogramowania to zawsze ważny czynnik. Szczególnie, że wiele osób wybiera darmowe oprogramowanie antywirusowe. Naszym zdaniem to błąd. Ale o tym za chwilę.
My też uważamy, że najlepszy antywirus na Androida nie może kosztować majątku. Jednak warto wydać parę złotych po to, żeby poczuć się naprawdę bezpiecznie i bez przeszkód korzystać z internetu, komunikatorów, a także bankowości elektronicznej.
Pomoc techniczna
Równie ważnym punktem, który pozwolił nam wybrać najlepszy antywirus Android, była dostępność pomocy technicznej. Oczywiście, że najlepsze antywirusy na Androida powinny być niezawodne. Jednak czasem zdarzy się, że będziemy przy ich obsłudze potrzebować pomocy.
Wtedy warto, żeby pomoc techniczna dostępna była przez dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Nie będziemy przecież czekać do poniedziałku, jeśli w sobotni wieczór napotkamy na problem z zabezpieczeniami na naszym tablecie!
Jaki jest najlepszy antywirus na Androida i po co go używać?
Dobrze, możecie zapytać – ale po co mi w ogóle nawet najlepszy antywirus na Androida? Już odpowiadamy.
Najlepszy antywirus na Androida chroni urządzenie podczas przeglądania internetu. Nawet, jeśli wejdziemy na stronę, która ma problem z zabezpieczeniami. Zdarza się to niestety często. Wystarczy przypadkiem kliknąć w reklamę lub link przekierowujący na niebezpieczną stronę. Jeśli mamy zainstalowany najlepszy antywirus na Androida, od razu zablokuje on połączenie z niebezpieczną witryną.
Jeszcze nie jesteście przekonani, żeby wybrać któreś rozwiązanie z proponowanych w ranking antywirusów Android? Poza tym daje nam możliwość skorzystania z bardziej zaawansowanych funkcji, takich jak skaner antywirusowy działający w chmurze. Takie rozwiązanie sprawia, że najlepszy antywirus na Androida oferuje nie tylko dużo lepszą wykrywalność szkodliwego oprogramowania. Ale także nie spowalnia telefonu z systemem Android. A także pozwala oszczędzać naszą baterię.
Darmowe czyli niebezpieczne
Pewnie zastanawiacie się, po co płacić za najlepsze antywirusy na Androida? Może myślicie, że wam wystarczy darmowa wersja oprogramowania?
Oczywiście w sklepie Google Play można znaleźć niejedną taką ofertę. Jednak szczerze odradzamy korzystanie z darmowych rozwiązań. Po pierwsze dlatego, że takie darmowe programy nigdy nie zapewniają pełnej ochrony. Po drugie, dlatego że zwykle bardzo obciążają smartfona albo tablet bombardując nas powiadomieniami. Poza tym zapewniają tylko najbardziej podstawowy poziom blokowania wirusów.
Jeśli dysponujecie niedużym budżetem, porównajcie oferty z naszego ranking antywirusów Android. Zawsze możecie wybrać najtańszą z dostępnych opcji. A poza tym wiele z programów zapewniających bezpieczeństwo ma możliwość wypróbowania za darmo. Poświęćcie trochę czasu i sprawdźcie. To zawsze się opłaca!
Jak zainstalować najlepszy antywirus na Androida?
Wybraliście już najlepszy antywirus Android? Jeśli macie już tą optymalną dla siebie opcję, czas na instalację! Podpowiadamy krok po kroku, jak zainstalować i skonfigurować najlepszy antywirus Android.
Oczywiście opcje mogą trochę różnić się w zależności od tego, którą opcję wybraliście, jednak instalacja programu takiego jak najlepszy antywirus na Androida jest zwykle bardzo prosta. A poziom zabezpieczeń możecie dostosować do możliwości swojego urządzenia. A także do sposobu korzystania z internetu. Jeśli nie odwiedzacie regularnie stron z niebezpieczną zawartością, podkręcanie wszystkich zabezpieczeń do maksymalnej wartości może nie być konieczne.
Co zatem zrobić, żeby zainstalować z powodzeniem najlepszy antywirus Android?
- przejrzyj nasz ranking antywirusów Android i wybierz opcję, która najbardziej cię przekonuje
- znajdź na swoim urządzeniu ikonę GooglePlay i otwórz sklep
- wyszukaj nazwę wybranego programu, na przykład Malwarebytes
- kliknij przycisk „Instaluj”, na przykład Malwarebytes, i zaczekaj, aż program zostanie pobrany na urządzenie
- kliknij przycisk „Otwórz”
- podążaj za wskazówkami wyświetlanymi przez program, aby skonfigurować jego działanie na twoim tablecie lub smartfonie z Androidem
Jeśli potrzebujesz porady, jak dobrać poziom zabezpieczeń i najlepszy antywirus na Androida do swoich potrzeb, mamy dla ciebie ogólną poradę. Jeśli korzystasz ze smartfona wchodząc na dobrze znane strony i rzadko ściągasz nowe aplikacje, wybierz poziom zabezpieczeń średni.
Obojętnie, który program wybrałeś – ranking antywirusów Android zawiera tylko dobre, sprawdzone przez nas opcje. Średni poziom zabezpieczeń pozwoli ci bezpiecznie korzystać z urządzenia i znanych aplikacji zakupowych i rozrywkowych.
Inaczej rzecz się ma, jeśli lubisz eksperymentować, śmiało przemierzasz sieć i ciągle ściągasz nowe gierki. Wtedy lepiej wybierz wysoki poziom zabezpieczeń. Może on nieco bardziej obciążać twoje urządzenie. Jednak dysponujesz większą pewnością, że przez przypadek nie ściągniesz szkodliwego oprogramowania.
Przejdź na Malwarebytes
Sprawdź go sam bez ryzyka!
Podsumowanie
Wszystkie najlepsze antywirusy na Androida łączy jedno. Zapewniają doskonałą ochronę wszystkim urządzeniom. Najlepsze antywirusy na Androida nadają się do użycia na tych starszych i tych nowszych smartfonach. Działają również na tabletach z systemem Android, niezależnie od ich wieku i rozmiaru.
Po wielu testach i głosowaniu podjęliśmy decyzję. Pierwsze miejsce w ranking antywirusów Android zajął program Malwarebytes. To on zebrał naszym zdaniem najwięcej punktów we wszystkich kategoriach, w których testowaliśmy w 2024. Pamiętajcie, żeby zaglądać do naszego aktualizowanego rankingu.
Najnowsze wersje systemu Android, a także najlepsze antywirusy na Androida zmieniają się dynamicznie. Jednak dzięki wyborowi najlepszego oprogramowania możecie czuć się bezpiecznie korzystając z sieci, robiąc zakupy przez internet, a także korzystając z bankowości elektronicznej.