Bitwarden to jeden z popularnych menadżerów haseł dostępnych na rynku. Postanowiliśmy w praktyce przetestować skuteczność jego działania i sprawdzić poziom zabezpieczeń. Czy powinieneś używać tego menedżera haseł? Przeczytaj naszą recenzję przed pobraniem.
Aktualizacja: 11 październik 2024
Podstawowe informacje
Narzędzie zostało stworzone przez firmę 8Bit Solution, której założycielem jest Kyle Spearrin. Firma powstała w 2015 roku, a jej siedziba mieści się w Santa Barbara w Kalifornii. Zespół pracowników jest zlokalizowany w różnych miastach na całym świecie. Przedsiębiorstwo skupia się na dostarczaniu oprogramowania typu open source dla klientów indywidualnych oraz biznesowych.
Misją firmy jest zabezpieczenie wszystkich użytkowników na świecie przed atakami hakerów. Dąży ona do zapewnienia dla szerokiej grupy odbiorców oprogramowania typu open source, jednocześnie mając na uwadze jak najwyższą jakość usług.
Cennik usługi
Do dyspozycji mamy 3 wersje, które różnią się od siebie funkcjonalnością i ceną. Aktualną cenę każdego z pakietów znajdziemy na stronie Bitwarden. Może się ona różnić w zależności od kursu walut oraz aktualnych promocji.
Wersja Free
Podstawowa wersja jest całkowicie bezpłatna, ale niestety posiada znaczne ograniczenia funkcji i nie ma dostępu do supportu premium, tak jak w przypadku wersji płatnych. Opcja ta pozwala na tworzenie i zarządzanie hasłami bez limitu oraz na nielimitowanej ilości urządzeń. Jeśli szukamy pełnej ochrony warto poznać bliżej płatne wersje oprogramowania.
Wersja Premium
Płacąc dosłownie kilka złotych miesięcznie możemy wykupić wersję premium, w której znajdziemy wiele dodatkowych udogodnień oraz funkcje, które wpływają na wyższy poziom zabezpieczeń. Są to przede wszystkim zaawansowana opcja uwierzytelniania dwuskładnikowego, dostęp awaryjny dla wybranych kontaktów, dodatkowy uwierzytelniacz, za pomocą którego weryfikujemy naszą tożsamość oraz raporty bezpieczeństwa.
Nasza Bitwarden recenzja potwierdza, że jest to najlepsza opcja z dobrym stosunkiem jakości do ceny. Na bezpieczeństwie naszych danych nie należy oszczędzać.
Wersja Families
Jeśli potrzebujemy zabezpieczyć hasła i dane całej naszej rodziny, najlepiej sprawdzi się wersja Families. W tym abonamencie otrzymujemy dostęp do 6 kont premium, nielimitowane dzielenie kont, nielimitowane kolekcje oraz praca z organizacjami.
Najważniejsze informacje
Nasza Bitwarden recenzja podsumowuje najważniejsze informacje na temat tego menedżera haseł. Poniżej prezentujemy ich zestawienie:
CECHA
WŁAŚCIWOŚĆ
Wiele loginów
Od∞urządzeń
Kompatybilne urządzenia
Windows, macOS, Linux, Android, iOS
Gwarancja zwrotu pieniędzy?
W 30 dni
Szyfrowanie
Nieujawnione
Cena zaczyna się od
Darmowa wersja?
Tak, limitowana
Poziom ochrony
Nasi eksperci przetestowali oprogramowanie pod różnymi aspektami, tak żeby Bitwarden recenzja była jak najbardziej rzetelna. Wzięliśmy pod uwagę takie sprawy jak:
Szyfrowanie
Sprawdziliśmy Bitwarden opinie na temat szyfrowania, a także sprawdziliśmy jak wygląda w praktyce. Menedżer haseł wykorzystuje szyfrowanie AES-CBC w przypadku danych oraz PBKDF2 SHA-256 w przypadku ochrony klucza szyfrowania. O mocy szyfrowania AES-CBS świadczy to, kto jeszcze z niego korzysta. Ta technologia jest wykorzystywana przez rząd Stanów Zjednoczonych czy różnego rodzaju agencje rządowe, gdzie chronione są dane najściślej strzeżone.
Ocenia się, że tego rodzaju zabezpieczenia są praktycznie niemożliwe do złamania, a ich rozpracowanie mogłoby zająć miliony lat.
Polityka zerowej wiedzy
W przypadku takich usług jak menedżer haseł bardzo istotna okazuje się polityka zerowej wiedzy. Działa to na takiej zasadzie, że usługodawca nie posiada dostępu ani do zapisywanych przez nas haseł oraz danych ani do naszego hasła głównego. Takie rozwiązanie gwarantuje nam, że żadna niepowołana osoba nie uzyska dostępu do naszych danych. Dodatkowo nie musimy obawiać się o ataki hakerów czy wycieki danych, jest to po prostu niemożliwe.
Uwierzytelnianie dwuskładnikowe
Nasza Bitwarden recenzja potwierdza, że w menedżerze haseł znajdziemy uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Oznacza to, że oprócz wpisania hasła głównego, które wpisujemy, aby uzyskać dostęp do naszych danych potrzebujemy jeszcze jednego składnika. Może to być odebranie wiadomości sms, potwierdzenie logowania w aplikacji czy też wykorzystywanie uwierzytelniania biometrycznego.
Takie rozwiązanie znacznie zwiększa poziom naszego bezpieczeństwa. Nawet jeśli ktoś poznałby nasze hasło główne to nie miałby możliwości uzyskania dostępu do naszych danych, ponieważ musiałby potwierdzić logowanie w kolejny sposób. Określa się taki rodzaj uwierzytelniania za najbardziej skuteczny.
Uwierzytelnianie biometryczne
Jeśli chcemy, żeby testowany przez nas menedżer haseł posiadał jeszcze wyższy poziom zabezpieczeń, warto zastanowić się nad włączeniem funkcji uwierzytelniania biometrycznego. Rodzaj tego uwierzytelniania może być zróżnicowany w zależności od urządzenia, na którym się logujemy. Takie urządzenie musi posiadać wbudowaną kamerę, w celu wykonania uwierzytelniania, przykładowo rozpoznania naszej twarzy czy oka.
Żadne hasło czy też potwierdzenia za pomocą aplikacji nie zapewnią nam takiego zabezpieczenia jak wykorzystanie naszych danych biometrycznych. Włączając tego rodzaju opcje w ustawieniach mamy pewność, że nikt niepowołany nie uzyska dostępu do istotnych dla nas danych.
Kopia bezpieczeństwa i synchronizacja
Mamy możliwość wykonania kopii bezpieczeństwa, która będzie zawierała nasze hasła i dane. Musimy jednak pamiętać, że jeśli eksportujemy wszystko do pliku, musimy odpowiednio go chronić, tak żeby nikt nie uzyskał do niego dostępu. Po stworzeniu kopii naszych danych najlepszym sposobem może okazać się przechowywanie pliku na dysku Pendrive czy innym nośniku pamięci.
Nasza Bitwarden recenzja potwierdza również, że oprogramowanie zapewnia możliwość szyfrowania wyeksportowanych danych, dzięki czemu nawet jeśli dostaną się w niepowołane ręce, do ich otworzenia niezbędne będzie wprowadzenie odpowiednich poświadczeń.
Jak zacząć korzystać z oprogramowania?
Przygotowaliśmy krótki poradnik, za pomocą którego szybko zaczniemy korzystać z menedżera haseł. Wystarczy wykonać poniższe kroki:
- Wejdź na stronę menedżera haseł i wybierz interesujący Cię plan subskrypcji
- Potwierdź adres mailowy podany podczas rejestracji
- Pobierz oprogramowanie na Twoje urządzenie
- Zainstaluj oprogramowanie, postępuj zgodnie z wyświetlanymi komunikatami
- Uruchom oprogramowanie i zabezpiecz swoje dane.
Bitwarden recenzja – funkcje oprogramowania
Sprawdziliśmy w praktyce jak działają takie podstawowe funkcje oprogramowania jak:
- Dodawanie haseł – podczas logowania na strony Internetowe możemy wygodnie dodawać hasła do skarbca menedżera haseł. Wystarczy jedno kliknięcie i nasze dane zostają zachowane i zabezpieczone. Obsługa nie sprawia żadnego problemu.
- Importowanie i eksportowanie haseł – oprogramowanie zapewnia nam możliwość zarówno importowania i eksportowania haseł. Za pomocą tej funkcji możemy zabezpieczyć nasze dane i zapisywać je w pliku na urządzeniu przenośnym czy po prostu importować hasła z innego menedżera haseł czy pliku. Zapewnia to nie tylko wygodę użytkowania, ale również oszczędność naszego czasu.
- Generowanie haseł – zadaniem menedżera haseł jest tworzenie mocnych haseł i ich ochrona. Pierwszy element, czyli generowanie haseł jest bardzo istotny. Hasła powinny być długie, skomplikowane, zawierać różnego rodzaju znaki, symbole, cyfry i litery. Oprogramowanie pozwala nam generować bardzo silne hasła, które zawierają w sobie wszystkie wymienione elementy. Oczywiście nie musimy ich zapamiętywać, ponieważ menedżer haseł robi to za nas.
- Autouzupełnianie haseł – testowane przez nas oprogramowanie pozwala w prosty sposób uzupełniać zapisane hasła, podczas logowania w dowolnym miejscu. Możemy zrobić to klikając w ikonę oprogramowania lub korzystając ze skrótów klawiszowych. Wszystko przebiega szybko, sprawnie, ale również w zachowaniu pełnego bezpieczeństwa.
- Sprawdzenie mocy haseł – znajdujemy tu narzędzie, które pozwala nam sprawdzić moc dotychczasowych haseł. Jest to bardzo istotne, ponieważ słabe hasła są narażone na ataki hakerów i tym samym utratę istotnych dla nas danych. W przypadku wykrycia problemów z mocą hasła, możemy szybko zareagować i zmienić nasze hasła, tak żeby w odpowiednim stopniu chroniły dostęp do kont. Bitwarden opinie na temat tej funkcji są bardzo pozytywne.
Funkcje dodatkowe
Nasza Bitwarden recenzja zawiera również informacje, o specjalnych funkcjach dodatkowych, które mogą być przydatne w różnych sytuacjach.
Bitwarden Send – sposób na bezpieczne i szyfrowane udostępnianie informacji dla dowolnych osób. Przydaje się, gdy chcemy przekazać poufne dane i zabezpieczyć je przed niepowołanym dostępem innych osób.
Logowanie dwuetapowe – funkcja, która pozwala dodatkowo zabezpieczyć logowanie. Uniemożliwia dostęp do naszego konta dla osób, które posiadają nasze hasło.
Zaszyfrowane załączniki plików – pozwala chronić załączniki przez zastosowanie szyfrowania. Chroni istotne dla nas pliki.
Uwierzytelniacz – dedykowane rozwiązanie, które pozwala potwierdzić naszą tożsamość. Dzięki niemy mamy pewność, że nikt poza nami nie uzyska dostępu do naszych danych.
Bezpieczne notatki – opcja, która pozwala nam na zapisanie ogólnego tekstu i zabezpieczenie go za pomocą oprogramowania, tak aby niepowołane osoby nie mogły uzyskać do niego dostępu. Notatki przydają się w różnych sytuacjach, zależnie od naszych potrzeb.
Informacje o kartach – funkcja, która pozwala zapamiętać dane naszych kart i automatycznie uzupełniać je w formularzach płatności. Do dyspozycji mamy karty kredytowe, debetowe czy podarunkowe. Funkcja pozwala szybko, wygodnie i bezpiecznie płacić za nasze zakupy.
Tożsamość – mamy możliwość zapisania informacji o nasze tożsamości, czyli adresu, danych kontaktowych, danych do wysyłki, dzięki czemu możemy szybciej wykorzystywać dane w różnego rodzaju formularzach internetowych, przykładowo podczas zakupów online.
Dostęp w trybie offline – posiadamy dostęp do większości funkcji oprogramowania w trybie offline. Możemy również korzystać z dostępu do oprogramowania na urządzeniach mobilnych w trybie samolotowym, przydatny w sytuacjach, gdy nie mamy dostępu do Internetu. Użytkownicy, którzy napisali Bitwarden opinie, podkreślają przydatność tego rozwiązania.
Dostęp awaryjny – pozwala na wyłonienie kontaktów, które mogą prosić o dostęp do naszej bazy danych w nagłych sytuacjach, pozwala uchronić nas od utraty dostępu do istotnych danych.
Wygoda użytkowania
Zarówno Bitwarden opinie jak i testowanie usługi w praktyce potwierdza, że oprogramowanie jest przyjazne dla użytkownika. Proces rejestracji konta i instalacji samego oprogramowania nie wymaga żadnej fachowej wiedzy i jest prosty. Podczas instalacji wystarczy stosować się do wyświetlanych wskazówek i po kilku chwilach otrzymujemy produkt gotowy do pracy.
Jeśli chodzi o użytkowanie menedżera haseł, obsługa nie sprawia żadnego problemu. Wszystko działa w sposób intuicyjny, nie musimy czytać specjalnych instrukcji, aby korzystać z programu.
Kompatybilność
W przypadku menedżera haseł bardzo istotna okazuje się kompatybilność, czyli możliwość dostępu do skarbca naszych haseł z dowolnego miejsca i na dowolnym urządzeniu. Testowane przez nas oprogramowanie spełnia te wymogi, co potwierdzają Bitwarden opinie. Mamy do dyspozycji komputery z systemami operacyjnymi Windows, Linux oraz macOS, większość przeglądarek jak Chrome, Firefox, Opera, Safari, Edge, Tor czy Vivaldi oraz urządzenia mobilne z systemem Android oraz iOS.
Obsługa klienta
Wszyscy użytkownicy mogą korzystać z supportu, ale w przypadku płatnych planów mamy do dyspozycji priorytetową obsługę, która działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Przesyłanie zgłoszeń odbywa się za pomocą specjalnego formularza, który jest dostępny na stronie supportu.
Do tego mamy również dostęp do rozbudowanej bazy wiedzy, w której znajdziemy odpowiedzi na popularne pytania czy też przeczytamy wyjaśnienia funkcjonowania samego menedżera haseł. Jeśli chodzi natomiast o Bitwarden opinie na temat obsługi klienta są one pozytywne. Użytkownicy wypowiadają się w dobrym świetle na temat szybkości odpowiedzi i jej profesjonalizmie.
Bitwarden opinie i porównanie z konkurencją
Nasza Bitwarden recenzja analizuje również jak menedżer haseł wypada na tle konkurencji.
Bitwarden vs 1Password
Zarówno testowany przez nas menedżer haseł jak i 1Password odznaczają się tym samym rodzajem szyfrowania danych, czyli AES 256 bitowym. Jeśli chodzi o wyłonienie zwycięzcy jest to niezwykle trudne. Testowany menedżer haseł posiada tańsze plany subskrypcji, za to 1Password oferuje odrobinę więcej funkcji dodatkowych jak przykładowo monitorowanie dark web. Pełną recenzja 1Password znajdziemy w naszym artykule 1Password.
Bitwarden vs Dashlane
W tym przypadku mamy do czynienia z dwoma wysoko ocenianymi menedżerami haseł. Dashlane oferuje nam szyfrowanie XChaCha20, który jest porównywalny z AES 256 pod kątem bezpieczeństwa, ale do swojego działania zużywa więcej zasobów. Podobnie jak w poprzednim porównaniu, testowany przez nas menedżer haseł posiada niższą cenę za podobne plany subskrypcji. Więcej informacji odnośnie Dashlane znajdziemy w naszym artykule Dashlane.
Bitwarden vs RoboForm
Porównując testowany przez nas menedżer haseł z RoboForm omawiane oprogramowanie wypada korzystniej. Mamy tu nie tylko darmową wersję, ale również bardziej przyjazny interfejs i więcej funkcji dodatkowych niż RoboForm. Tak czy inaczej RoboForm ciągle pozostaje ciekawym rozwiązanie, pełną recenzję tego produktu znajdziemy w naszym artykule RoboForm.
Bitwarden recenzja – podsumowanie
Menedżer zadań to bardzo przydatne narzędzie, które pozwala generować silne hasła, zapisywać je w bezpieczny sposób i ułatwić korzystanie z nich niezależnie od tego na jakim urządzeniu pracujemy. Z naszych testów wynika, że prezentowany menedżer haseł ma przydatne funkcje i możemy skorzystać z darmowego planu.
Jeśli chcemy natomiast skorzystać z pełnej ochrony naszych haseł i wysokiego poziomu ochrony, korzystniej wybrać numer 1 z naszego rankingu 1Password. Jest to najlepszy menadżer haseł, który testowaliśmy.