SaferVPN
Wreszcie koniec oczekiwania – oto recenzja SaferVPN. Ten izraelski VPN, stworzony w 2013 roku, stale się rozwija i warto go poznać. Narzędzie to staje się coraz popularniejsze, gdyż funkcjonalnością nie ustępuje najlepszym VPNom. Wystarczy wspomnieć o jego szybkości, szyfrowaniu i samodzielnie zarządzanych serwerach premium. Z drugiej strony, jego izraelskie pochodzenie może prowokować pytania o prywatność użytkowników. Przyjrzyjmy się zatem SaferVPN w szczegółach.
SaferVPN: ergonomiczny VPN w przystępnej cenie
SaferVPN opinie zbiera całkiem niezłe, dlatego pnie się w górę toplisty PrywatnoscWSieci.pl. Po przeczytaniu tej recenzji nie będziecie mieli wątpliwości dlaczego. Producent ma siedzibę w Izraelu, kraju nieustannie zagrożonym militarnie, który ściśle współpracuje z USA w dziedzinie globalnej inwigilacji. Tylko te dwa fakty powinny zapalić nam światło alarmowe. Tym niemniej, fundamentalną zasadą twórców jest brak logowania aktywności online użytkowników, a na ich stronie internetowej bardzo precyzyjnie opisano, jakie informacje są przechowywane.
Co więcej, Safer VPN oferuje atrakcyjną wydajność za przystępną cenę, wraz z siecią serwerów premium w ponad 30 krajach. Sieć ta obejmuje min. najpopularniejsze kraje anglojęzyczne: USA, Wielką Brytanię, Australię i Kanadę.
Wreszcie, producenci Safer VPN zadbali o aplikacje na niemal wszystkie platformy, w tym routery. Jest to szczególnie interesujące dzięki możliwości nawiązywania nawet 4 połączeń jednocześnie. Użytkownicy mogą zatem chronić wszystkie swoje urządzenia, korzystając tylko z jednej subskrypcji. Zawsze można bowiem skonfigurować ręcznie VPN na smartfonie, nawet jeśli aplikacje pozwalają na wykorzystanie protokołu OpenVPN.
Plany taryfowe i SaferVPN free
Jak widać, do wyboru są trzy plany taryfowe, których ceny są atrakcyjne nawet przy miesięcznych subskrypcjach. Jest to w rzeczy samej jeden z najtańszych VPNów, porównywalny cenowo do NordVPN i PureVPN. Jeśli Twoim priorytetem jest cena, Safer VPN z pewnością stanowi opcję wartą rozważenia zwłaszcza, że do wykorzystania są cztery połączenia w tym samym czasie. Niestety, widoczna wyżej dwuletnia oferta cenowa jest ograniczona czasowo, dlatego warto odwiedzić stronę produktu, by skorzystać z najlepszej aktualnie dostępnej oferty.
Dodatkowo, można skorzystać z wersji SaferVPN free, czyli 24- godzinnego okresu próbnego za darmo. Jeden dzień to może być jednak zbyt krótko dla podjęcia decyzji o zakupie. Istnieje też możliwość skorzystania z 30 dniowej gwarancji zwrotu pieniędzy. SaferVPN free można zatem testować bez ryzyka przez okres dwóch tygodni.
Podsumowanie charakterystyki SaferVPN
CECHA | WARTOŚĆ |
---|---|
Zero logów? | Tak, Twoje dane i tożsamość są bezpieczne |
Działa z torrentami? | Tak |
Netflix | US, UK, FR, CA, AU, DE |
Wielokrotne logowanie | 5 jednoczesne połączenia |
Kraje objęte | 50+ |
Obsługiwany system operacyjny | Android, iOS, Windows, MacOs, Linux, Chrome, Router |
Gwarancja zwrotu pieniędzy | 30 dni |
Protokoły | IKEv2, OpenVPN,L2TP/IPSecIKEv2, PPTP |
Dane o ruchu | Nieograniczony |
Szyfrowanie | Mocny: wojskowy AES 256 bitów |
Adresy IP | 2 000+ |
Serwery | 1 300+ |
SaferVPN opinie o funkcjonalności
Prosty i łatwy w obsłudze
Jeśli w świecie VPNów stawiasz dopiero pierwsze kroki, SaferVPN będzie świetnym wyborem! Instalacja trwa zaledwie kilka sekund (sekund, nie minut), potem wystarczy się tylko zalogować i już można nawiązać połączenie. To wszystko.
Oczywiście użytkownik ma dostęp do listy obsługiwanych krajów klikając we flagę lub pinezkę. Nie ma jednak możliwości wyboru konkretnego serwera, wybór jest ograniczony wyłącznie do państw. Oprogramowanie automatycznie połączy użytkownika z najszybszym dostępnym serwerem. Istnieje także możliwość zachowania ulubionych serwerów klikając w gwiazdkę, przez co pojawią się one na górze listy. Nie jest to bardzo wyszukana funkcjonalność, ale pozwala zaoszczędzić kilka sekund.
Ograniczone możliwości konfiguracyjne
Ten akapit jest konieczny, gdyż SaferVPN posiada moduł ustawień. Będzie on jednak krotki, gdyż dostępna liczba opcji konfiguracyjnych jest niewielka. W sekcji General znajdują się podstawowe ustawienia. Najciekawszym jest prawdopodobnie uruchamianie programu przy starcie systemu operacyjnego.
Następna zakładka to Protocols która, zgodnie z nazwą, służy do zmian stosowanego protokołu. W SaferVPN domyślnie włączony jest tryb automatyczny. Można zatem sądzić, że przy tym ustawieniu wybierany jest najlepszy protokół pod względem szybkiego i bezpiecznego surfowania w sieci. W większości przypadków najlepszym wyborem będzie jednak protokół OpenVPN. Pozostałe są zbyt wolne lub nie gwarantują wystarczającego poziomu bezpieczeństwa.
SaferVPN i Netflix
Jeżeli chcesz korzystać z amerykańskiego Netflixa wybierz inny VPN. Próby uzyskania dostępu do amerykańskiej, brytyjskiej czy duńskiej biblioteki niestety zakończyły się niepowodzeniem. Nie pomógł nawet kontakt z działem wsparcia klienta. Jak na razie nie ma zatem żadnego serwera, który umożliwiałby dotarcie do najpopularniejszych katalogów Netflixa. Prośba o dodanie serwera umożliwiającego przynajmniej dostęp do amerykańskiego Netflixa nie doczekała się jak dotąd odpowiedzi.
SaferVPN, torrenty i P2P
SaferVPN pozwala na korzystanie z protokołu P2P i pobierania torrentów, aczkolwiek tylko jeden, holenderski serwer odpowiada za wszystkie zagadnienia związane z torrentami i P2P. Należy zatem spodziewać się dużego obciążenia i gorszej wydajności, zwłaszcza w godzinach szczytu. Tym niemniej możliwość korzystania z (legalnych…) torrentów jest w SaferVPN zapewniona.
A zatem jaka jest polityka przechowywania danych przez SaferVPN? Dobra wiadomość jest taka, że w zakresie aktywności online obowiązuje kategoryczna zasada braku logowania. A zatem wszelka działalność online jest chroniona: historia przeglądania, pobrane pliki, zapytana DNS i adresy IP. Nawet jeśli uprawnione organy zażądają dostępu do Twoich danych SaferVPN ich nie udostępni, bo nie ma czego!
Tym niemniej SaferVPN przechowuje dużo danych o sesji użytkownika. Zapisywane są informacje o czasie zalogowania i zakończenia połączenia, ilości przesłanych danych, wskazanie serwera, z którym użytkownik jest połączony, a także z jakiego kraju się łączy. Jakkolwiek ma to służyć wyłącznie poprawie jakości świadczonych usług, wydaje się jednak nieco zbyt szerokim zakresem. Niech każdy użytkownik wyrobi sobie jednak własną opinię w tym zakresie.
Kill Switch
Aby ustrzec się przed skutkami zerwania połączenia z VPN, Safer VPN udostępnia funkcjonalność Kill Switch. Blokuje ona cały ruch internetowy do czasu przywrócenia połączenia VPN. W ten sposób adres IP jest chroniony przez cały czas.
W mojej opinii, zdecydowanie warto korzystać z funkcji Kill Switch, zwłaszcza podczas pobierania torrentów. Jest to jedno z pryncypiów anonimowego pobierania plików. W rzeczywistości, bez takiej funkcji, system operacyjny mógłby ponowić pobieranie plików, gdy adres IP użytkownika nie jest ukryty…
Automatyczna ochrona Wi-Fi
SaferVPN oferuje ciekawą funkcję automatycznej ochrony Wi-Fi, dostępną na wszystkich aplikacjach. Oprogramowanie rozpoznaje, że użytkownik łączy się z publiczną siecią niezabezpieczoną i natychmiast chroni urządzenie przez połączenie z serwerem VPN. Użytkownik jest zatem strzeżony przed ryzykami wynikającym z niezabezpieczonych sieci.
Możliwe jest także ustanawianie wyjątków dla sieci, którym można zaufać. Na przykład, jeżeli VPN jest uruchomiony na domowym routerze, nie ma potrzeby wykorzystywania go na komputerze, łączącym się z siecią za jego pośrednictwem.
Serwery streamingowe
SaferVPN udostępnia amerykańskie i brytyjskie serwery skonfigurowane specjalnie pod streaming, mające w założeniu zapewnić komfortowe oglądanie telewizji online. Co prawda nie działają one z amerykańskim Netflixem, ale już np. oglądanie telewizji AMC online było możliwe.
Inne aplikacje SaferVPN
Oprócz oprogramowania dla Windows, w stajni producenta znajdziemy także aplikacje na wszystkie popularne platformy: Mac, Android i iOS. W subiektywnej opinii autora, aplikacje mobilne są lepiej zaprojektowane niż wersja desktopowa. Najlepiej byłoby jednak, gdyby wzorem ExpressVPN, na każdej platformie zduplikowany został ten sam klient.
To już koniec recenzji SaferVPN – kolejne pojawią się wkrótce. Do zobaczenia!
SaferVPN opinie po recenzji
SaferVPN jest jednym z najprostszych dotąd testowanych VPNów. Czyni go to świetnym wyborem dla początkujących użytkowników, chcących zachować anonimowość w sieci. Dla bardziej doświadczonych użytkowników niedostatek opcji konfiguracyjnych może być nieco frustrujący.
Pomimo posiadania serwerów optymalizowanych pod kątem streamingu, Safer VPN nie działa z Netflixem. Wydajność tych serwerów jest świetna do oglądania filmów w HD, ale nie z Netflixa…
Jeżeli zamierzasz używać SaferVPN do pobierania torrentów będzie to także dobry wybór, gdyż dostępny jest serwer skonfigurowany właśnie do tych celów.
Wreszcie, dzięki klientom i aplikacjom na rożne platformy, można cieszyć się zaletami Safer VPN na wszystkich posiadanych urządzeniach.