Bezpieczeństwo w internecie – jak chronić się?

Świadomość opinii publicznej na temat potrzeby dbania o bezpieczeństwo w internecie wzrasta z roku na rok. Rządy i korporacje nieustannie śledzą to, co robimy i mówimy. Niektórzy podglądają, bo chcą zarabiać na wiedzy o internautach. Inni szpiegują, ponieważ zwalczają wolny internet. A otwarty internet jest wielką wartością. To sieć, w której prawem użytkownika jest swoboda dostępu do treści, oraz wyrażania swoich poglądów bez naruszania dobrostanu innych osób. O to prawo musimy świadomie dbać.

Gwarantem wolności jest bezpieczeństwo w internecie. Korzystając z internetu bez zabezpieczeń niepotrzebnie narażamy się na niebezpieczeństwo. A troska o swobodę i prywatność w sieci prowadzi do zainteresowania zabezpieczeniami. Bezpieczeństwo w internecie jest największe, gdy możemy polegać na zabezpieczeniach, których używamy. Wtedy nasze dane osobowe, wizerunek, dostęp do kont – słowem, nasza prywatność w sieci jest dobrze chroniona.

Bezpieczeństwo korzystania z internetu oraz prywatność w sieci od dawna stanowią tematy dyskusji. Czy dzięki dzisiejszej technologii możliwe jest stworzenie niezawodnego oprogramowania ochronnego? Takiego, które zagwarantuje bezpieczeństwo w internecie i prywatność w sieci? Rzeczywistość nie jest tak różowa. Szczególnie, że niewiele osób ma świadomość istnienia zagrożeń. A co za tym idzie, nie wiedzą, jak się przed nimi chronić. A zagrażają nam inwigilacja, nieautoryzowane wykorzystanie danych, ataki złośliwego oprogramowania. Nie ma jednej, prostej recepty na to, jak żyć bezpiecznie w sieci.

Pojęcia „bezpieczeństwo” i „prywatność” są często stosowane wymiennie, gdy mowa o konieczności strzeżenia swojej prywatności, lub poradach jak być bezpiecznym w internecie. Co jednak znaczy prywatność i bezpieczeństwo w internecie? Czym się różnią? I jak są powiązane? Zdefiniujmy więc pojęcia bezpieczeństwa i prywatności.

Prywatność i bezpieczeństwo: definicje

Prywatność oznacza bycie wolnym od podglądaczy i natrętów. Gdy nikt nie narusza twojej prywatności, możesz cieszyć się spokojem i unikasz niepotrzebnego zainteresowania. Oznacza to, twoje wirtualne działania nie są obserwowane. Zaś twoje prywatne dane nie są zapisywane ani ujawniane, jeśli nie wyrazisz na to zgody.

bezpieczeństwo korzystania z internetu

Bezpieczeństwo możemy natomiast zdefiniować jako brak czyhających na nas zagrożeń. Zwykle działania zapewniające ci prywatność, zwiększają także twoje bezpieczeństwo. Wyobraź sobie dom, w którym mieszkasz. Nie zastanawiasz się nad bezpieczeństwem gdy śpisz, jesz, ubierasz się czy bierzesz prysznic.

Ściany i drzwi zapewniają ci prywatność. Dzięki nim nikt niepowołany nie widzi, co robisz. Jeśli jednak nie zamontujesz zamków, ktoś może zacząć cię szpiegować z czystej ciekawości. Może też włamać się, a nawet zrobić ci krzywdę. Montaż zamków zapewnia ci zarówno bezpieczeństwo, jak i prywatność. Podobnie jest w wirtualnym świecie. A bezpieczeństwo korzystania z internetu jest nie mniej ważne, niż zabezpieczenie drzwi domu czy mieszkania.

Jak być bezpiecznym w sieci?

Z powodu naszego zamiłowania do wygody, nadużywanie naszej prywatności jest po prostu łatwe. Smartfony, samochody i lodówki podłączone do internetu bez wątpienia ułatwiły nam życie. Jednak czy mają oprogramowanie, które pozwala na działanie bezpiecznie w sieci? Nawet nie wiemy kiedy generują one i gromadzą informacje.

bezpieczeństwo w internecie

Nasze dane są zbierane przez producentów i wykorzystywane do celów marketingowych. Nawet jeśli nie masz nic do ukrycia i czujesz się bezpiecznie w sieci, twoje dane wciąż mogą być używane przez ciekawskich. Czy to powód do rezygnacji z udogodnień, jakie niesie postęp technologiczny? Zdecydowanie nie! Ale ponieważ ochrona naszych danych nie cieszy się szczególnym zainteresowaniem instytucji publicznych, musimy zadbać o nią samodzielnie. Przyjrzyjmy się po kolei zasadom dbania o bezpieczeństwo w internecie.

Zawsze używaj aktualnego oprogramowania anti-malware najwyższej jakości

Wybór oprogramowania antywirusowego to nie lada wyzwanie. Żeby ułatwić ci podjęcie decyzji przygotowaliśmy zestawienie najlepszych programów, które zapewniają bezpieczeństwo korzystania z internetu.Wzięliśmy w nim pod uwagę kryteria najczęściej wymieniane przez użytkowników, którzy dbają o to, by korzystać bezpiecznie w sieci.

A oto nasz ranking najlepszego oprogramowania typu anti-malware:

Wybrane przez nas programy zapewniają optymalny poziom ochrony przed następującymi zagrożeniami:

  • wirusami – czyli samopowielającymi się programami, które pogarszają twoje bezpieczeństwo korzystania z internetu
  • spyware – czyli programami szpiegującymi, których istnienie ciągle każe pamiętać do zasadzie „chroń swoją prywatność”
  • adware – czyli programami wyświetlającymi ogromne ilości niechcianych reklam, które podkopują bezpieczeństwo w internecie
  • konie trojańskie – czyli złośliwymi programami wykorzystującymi legalne oprogramowanie, w które się wbudowują by szpiegować użytkowników
  • ransomware – czyli programy szyfrujące wrażliwe dane bez zgody użytkownika, które żądają okupu za przywrócenie do nich dostępu

VPN – bezpiecznie w sieci

Używanie wirtualnej sieci prywatnej, czyli VPN to jeden z najpewniejszych sposobów na poruszanie się bezpiecznie w internecie. Warto wybrać sprawdzonego dostawcę i pamiętać o używaniu VPN przy każdym połączeniu z internetem.

Jak jednak działa wirtualna sieć prywatna? Otóż VPN jest to bezpieczny internetowy tunel. Komputer podłączony do wirtualnej sieci prywatnej przesyła dane za pośrednictwem szyfrowanego łącza. Oznacza to, że nawet kiedy korzystamy z sieci w miejscu publicznym, naszych danych nie da się po prostu podejrzeć.

Jeśli żyjemy w kraju stosującym cenzurę i ograniczającym naszą wolność, możemy użyć VPN, aby korzystać bezpiecznie w sieci. Nasze zaszyfrowane dane wysyłane są wtedy do serwera za granicą, który dopiero wtedy łączy się bezpośrednio z internetem. Od tego momentu korzystamy bezpiecznie w sieci. Ktoś podglądający nasze połączenie może zobaczyć tylko, że łączymy się z serwerem w innym kraju. I tutaj dzięki szyfrowaniu nitka się urywa. Natomiast z drugiej strony wygląda to tak, jakbyśmy byli w kraju, w którym znajduje się ten serwer.

Najlepsze usługi VPN opisaliśmy w tym wpisie, a wyniki zebraliśmy w poniższym rankingu:

Najlepszy 1 ExpressVPN
9.7
2 Recenzja CyberGhost VPN 2024
9.6
3 Private Internet Access (PIA) aktualizacja recenzji VPN kwiecień 2024
9.5
4 Recenzja IPVanish VPN (Aktualizacja kwiecień 2024)
9.3
5 NordVPN
9.1

Hasło jednorazowe

Bezpieczeństwo korzystania z internetu w dużej mierze opiera się na tworzonych przez nas hasłach. Dlatego tak bardzo ważne, jeśli chcemy być bezpiecznie w sieci, jest używanie unikatowych haseł. Lepiej nie używać zwyczajnych słów ani imion.

Jeśli niepowołanej osobie uda się uzyskać dostęp do jednego z nich, wszystkie pozostałe będą bezpieczne. Lepiej nie wyobrażać sobie sytuacji, gdy ktoś wykrada dane, a my… Jednym, prostym hasłem mamy zabezpieczone konto bankowe, skrzynkę email i system operacyjny na komputerze.

Trudno jest zapamiętać dużą ilość właściwie skonstruowanych haseł. Dlatego żeby jak najlepiej chronić swoje bezpieczeństwo w internecie, polecamy korzystanie z menedżera haseł. Przegląd najbardziej godnych zaufania menedżerów haseł opisaliśmy w tym artykule.

Zobacz ranking najlepszych menedżerów haseł:

Dwustopniowa autoryzacja

Bezpiecznie w sieci możemy poczuć się używając dwustopniowej autoryzacji. Używajmy tego zabezpieczenia tam, gdzie to tylko możliwe. Nasza prywatność w sieci będzie znacznie lepiej chroniona.

Wtedy oprócz wpisywania hasła otrzymamy kod w wiadomości sms. Możemy też połączyć logowanie w przeglądarce z aplikacją na urządzeniu mobilnym. Wtedy szansa na utratę dostępu do wrażliwych danych przesyłanych przez internet spada praktycznie do zera. Dlatego naprawdę warto używać dwustopniowej autoryzacji, nawet jeśli czasem wydaje się to nadmierną zapobiegliwością.

Phishing

Bezpieczeństwo korzystania z internetu zostaje postawione pod znakiem zapytania przez praktyki takie jak phishing. Phishing polega na próbie wyłudzenia danych logowania. Cyberprzestępca podszywa się pod bank czy inny serwis internetowy. Najczęściej kontaktuje się z potencjalną ofiarą wysyłając adres email albo wiadomość SMS. Informuje w nim o potrzebie zmiany hasła lub… o zagrożeniu bezpieczeństwa.

Wiadomość zwykle zawiera link naruszający bezpieczeństwo w internecie. Prowadzi on do strony, która może wyglądać identycznie jak ta, pod którą się podszywa. Tutaj powinien „zalogować się” użytkownik, podając w ten sposób przestępcy swój login i hasło do serwisu. Takie próby mogą być bardzo przekonujące. Dlatego nie korzystajcie z linków podawanych w wiadomościach! I zawsze korzystajcie z nowego, prywatnego okna przeglądarki do logowania.

Media społecznościowe

Bezpiecznie w sieci może być również, gdy korzystamy z mediów społecznościowych. Musimy tylko o to zadbać. Nie od dziś wiadomo, że Facebook czy Instagram czerpią pełnymi garściami z danych użytkowników. Nie mają też większych skrupułów, żeby wykorzystywać je do celów marketingowych. A także do tworzenia baniek informacyjnych i szerzenia fake newsów.

Jeśli więc chcecie zadbać o prywatność w sieci podczas używania mediów społecznościowych, ograniczcie wypełnianie profilów osobistych. Możecie też zmniejszyć ich widoczność dla innych użytkowników ustawiając opcję „Tylko ja”. Niestety, na politykę i przepływ danych udostępnianych społecznościowym gigantom mamy niewielki wpływ.

Bezpieczeństwo korzystania z internetu – największe zagrożenia

Istnieje wiele sposobów, w jakie różne podmioty starają się znaleźć luki w naszym bezpieczeństwo w internecie. Poniżej przedstawiamy wybrane z nich. Spójrzcie, przed jakimi zagrożeniami musimy co dzień bronić swoją prywatnosc w sieci!

bezpiecznie w sieci

  • spam – to właśnie w ten sposób najczęściej naruszana jest prywatność w sieci. Wiele osób codziennie znajduje w swojej skrzynce email tony niechcianych wiadomości
  • złośliwe oprogramowanie – to wszelkiego typu oprogramowanie, które w nieuprawniony sposób próbuje dokonywać zmian na naszych urządzeniach
  • pharming – działa nieco inaczej niż phishing, który opisaliśmy powyżej. Nie opiera bowiem się na fałszywych wiadomościach. Bazuje na bezpośrednich próbach przekierowania użytkownika na fałszywą stronę internetową. Oprogramowanie pharmingowe stara się zwykle przejąć kontrolę nad paskiem adresu przeglądarki. Wtedy nawet po wpisaniu właściwego adresu lądujemy na fałszywej stronie
  • wykorzystywanie dziur w zabezpieczeniach używanego oprogramowania – może to być system operacyjny albo aplikacja pocztowa, w którą wbudowuje się przypadkowo pobrany wirus
  • ataki DoS i DDoS – nie stanowią zagrożenia dla indywidualnych użytkowników, lecz raczej dla stron internetowych i biznesu prowadzonego w sieci. Firma prowadzona bezpiecznie w sieci może spotkać się z nagłym, masowym wzrostem zapytań, który prowadzi do blokady. Bywa używany przez hakerów jako zasłona dymna. Wtedy w czasie ataku DoS lub DDoS podejmują oni próby kradzieży danych.
  • scam – czyli różne metody wyłudzania wrażliwych danych. Bezpieczeństwo korzystania z internetu naruszają tu fałszywe wiadomości o wygranych, a nawet piramidy finansowe naruszające bezpieczeństwo w internecie
  • rootkits – to wyjątkowo niebezpieczny atak. Polega na całkowitym przejęciu kontroli nad urządzeniem podłączonym do internetu. Żeby zainstalować umożliwiające to oprogramowanie, hakerzy używają fałszywych linków lub złośliwych stron internetowych, na które wchodzimy, gdy czujemy się bezpiecznie w sieci

Widzicie sami, że lista jest naprawdę długa. A to tylko część zagrożeń, jakie czyhają na nasze bezpieczeństwo w internecie.

Już dziś chroń lepiej swoją prywatność w internecie

Nie możesz usunąć śladów, które pozostawiłeś po sobie w wirtualnej rzeczywistości. Masz jednak możliwość podjąć kroki, które sprawią, że nikt nie wykorzysta tych danych przeciwko tobie. Świadomość ryzyka pomoże ci unikać sytuacji, w których bezpieczeństwo korzystania z internetu będzie zagrożone.

Zacznij od drobnych rzeczy. Od instalacji oprogramowania blokującego reklamy. Od stosowania aplikacji z szyfrowaniem end-to-end, a także odwiedzania wyłącznie stron stosujących protokół HTTPS. Te niewielkie kroki mogą mieć fundamentalne znaczenie i zapewnić ci prywatność w sieci.

Wskazówki i poradniki zawarte na tej stronie pomogą ci zwiększyć swoją prywatność w sieci. Artykuły informacyjne pozwolą ci być na bieżąco z zagadnieniami prywatności i bezpieczeństwa. Znajdziesz u nas mnóstwo recenzji oprogramowania. A także rekomendacji, w jaki sposób lepiej strzec swoje dane zapewniając bezpieczeństwo korzystania z internetu.

PrywatnośćwSieci.pl