W wielu miejscach słyszymy o naszym adresie IP, ale często nie zastanawiamy się do czego on służy, jak może być wykorzystywany i w jaki sposób powinniśmy go chronić. W naszym artykule dowiemy się jak sprawdzić moje IP oraz jakie informacje można uzyskać znając adres IP osoby korzystającej z Internetu.
Aktualizacja: 15 listopad 2024
Jaki jest mój adres IP
Jeśli nie korzystamy z żadnych usług, mających na celu zabezpieczenie naszych danych czy zwiększenie prywatności mój adres IP jest prosty do sprawdzenia. Wystarczy skorzystać z jednego z wielu darmowych narzędzi, czy wpisać adres do wyszukiwarki i uzyskać wiele informacji na jego temat.
Jakie jest moje IP sprawdzisz tutaj:
Jak widać kwestia jaki jest mój adres IP zapewnia wiele informacji na temat użytkownika, czy na pewno każdy chce, żeby takie informacje były widoczne? Czytając nasz artykuł dowiesz się jakie ryzyko niesie ze sobą dostęp od naszego adresu IP i co możemy zrobić, żeby chronić się przed wypływem naszych danych.
Co to jest adres IP
Adress IP, czyli skrót od Internet Protocol address. Jest to unikalny numer, który otrzymuje urządzenie podłączone do sieci komputerowej. Możemy go porównać do adresu naszego zamieszkania. Występowanie adresu IP nie odnosi się jedynie do sieci Internetowej, ale również do sieci lokalnych, w których wykorzystuje się TCP/IP. W przypadku Internetu moje IP jest przypisywane przez naszego dostawcę usług internetowych, natomiast w przypadku sieci lokalnych będzie to administrator.
Statyczne i dynamiczne IP
W przypadku statycznego adresu IP mamy do czynienia z niezmiennym adresem, który stale wskazuje ten sam numer identyfikacyjny. W momencie, gdy sprawdzamy jaki jest mój adres IP, wynik jest zawsze taki sam. Takie rozwiązanie przydaje się w przypadku konfiguracji serwerów czy też stron internetowych.
Dynamiczny adres IP zmienia się przy każdym wyłączeniu komputera czy routera. Sprawdzając mój IP spotykamy się z różnymi adresami. Takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze w porównaniu do statycznych adresów, ponieważ zmniejsza ryzyko ewentualnych ataków i poprawia ochronę naszej prywatności.
Publiczny i prywatny adres IP
Dostawca usług internetowych przypisuje nam publiczny adres IP, który jest unikalny i routowalny. Nie ma dwóch takich samych adresów IP. Wykorzystując publiczny adres IP możemy w łatwy sposób połączyć się z naszym domowym komputerem z dowolnego miejsca, ale również jest to rozwiązanie, z którego mogą korzystać hakerzy i włamywać się na nasze urządzenia. Jaki jest mój adres IP możemy łatwo sprawdzić, podobnie mogą zrobić to i osoby trzecie.
Prywatny adres IP jest wykorzystywany w lokalnych sieciach, dla których adres jest przypisany za pomocą serwera lub routera. Jest to główna różnica między tymi rozwiązaniami, ponieważ publiczny adres IP komunikuje się z całym Internetem.
IPv4 and IPv6
W przypadku IPv4 mamy do czynienia z protokołem internetowym, który służy przede wszystkim do komunikacji między urządzeniami w sieci. Ten rodzaj protokołu staje się coraz to mniej powszechny, ponieważ jego długość 32 bitów pozwala na utworzenie około 4 miliardów adresów. Okazało się, że szybki rozwój Internetu sprawił, że pula wolnych adresów IPv4 została szybko wyczerpana i w odpowiedzi na zapotrzebowanie stworzono protokół IPv6. Jaki jest mój adres IP i z jakiego protokołu korzysta, sprawdzisz w tym artykule.
W IPv6 mamy do dyspozycji długość 128 bitów i praktycznie nieograniczoną pulę adresów, stworzono go tak, żeby nie zabrakło ich wraz z dalszym rozwojem Internetu. Ten unowocześniony protokół posiada też dodatkowe korzyści, a mianowicie pozwala na ochronę przed atakami IP spoofing, które polegają na podszywaniu się pod konkretnego użytkownika przez hakerów.
Jakie informacje zdradza moje IP
Informacje jakie pozwala odczytać moje IP są bardzo wszechstronne, nie jest dużym problemem jeśli posiadają je jedynie dostawcy usług internetowych i reklamodawcy, chociaż bywa to irytujące, ale prawdziwy kłopot będziemy mieć w przypadku pozyskania wrażliwych danych przez hakerów. Co mogą odczytać znając nasz adres IP?
Fizyczna lokalizacja
Pierwsza kwestia, którą można odczytać z naszego adresu IP jest przede wszystkim fizyczna lokalizacja. Jest to nie tylko kraj, w którym się znajdujemy, ale również kod pocztowy, miasto, a nawet ulica. Za pomocą naszego adresu IP można całkiem szczegółowo określić nasze położenie. Wykorzystują to dostawcy reklam, którzy kierują odpowiednie kampanie na wybranych użytkowników i wyświetlają nam lokalne reklamy podczas naszego korzystania z Internetu.
Aktywność w Internecie
Nie tylko nasza lokalizacja przydaje się dla reklamodawców czy innych osób, ale również szczegółowe informacje o tym co robimy w Internecie – jakie strony przeglądamy, gdzie robimy zakupy, ile czasu spędzamy w konkretnych miejscach i tak dalej, to wszystko zdradza IP mój. Do śledzenia naszych zachowań w Internecie wykorzystuje się nie tylko adres IP, z którego korzystamy, ale również pliki cookie, czyli tak zwane ciasteczka, które spotykamy na wszystkich stronach internetowych.
Tożsamość
Okazuje się, że mój IP nie tylko daje informacje o lokalizacji i aktywności w Internecie, ale pozwala również na znacznie więcej, między innymi na poznanie naszej rzeczywistej tożsamości. Do takich informacji przede wszystkim mają dostęp dostawcy usług internetowych. Posiadają oni nasze imię, nazwisko, adres, a także informacje o całej naszej aktywności, zakupach, odwiedzaniu stron, pobierania plików. Nasza cała aktywność jest zapisywana i może być w każdym momencie wykorzystana. Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się wycieki danych. Może to doprowadzić do przykrych konsekwencji. Lepiej sprawdzić jakie moje IP może przynieść problemy.
Jak zachować prywatność naszego adresu IP?
Jeśli chcesz chronić swoją prywatność i zabezpieczyć aktywność w Internecie przed osobami trzecimi, warto zastanowić się nad ochroną adresu IP, tak żeby nie był dostępny dla wszystkich. Najpopularniejsze rozwiązania, które pomogą nam w ochronie naszej prywatności to:
Wykorzystanie VPN
VPN jest obecnie najlepszym sposobem na ochronę naszego IP, aktywności i tożsamości w Internecie. VPN to swego rodzaju tunel, w którym dane są szyfrowane, nikt nie ma wglądu do naszej aktywności. Ruch jest kierowany za pomocą zewnętrznego serwera, łącząc się przez VPN posługujemy się adresem sieci VPN, nasz rzeczywisty adres IP jest niewidoczny, przez co jesteśmy całkowicie anonimowi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat VPN, przeczytaj nasz artykuł: co to jest VPN. Łącząc się z VPN sprawdź jaki jest mój IP, wybierając konkretny serwer zobaczysz jak zmienia się adres i lokalizacja.
VPN nie tylko ukrywa Twoje IP, ale i szyfruje Twoje dane. Pozostań anonimowy w Internecie BEZPŁATNE 3 MIESIĄCE – 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy.
Serwer Proxy
W przypadku serwera proxy mamy odrobinę podobieństw do VPN, ale jest w stanie zamaskować jedynie mój IP i wyświetlić adresu serwera Proxy. Natomiast w przypadku szyfrowania i ochrony danych, nie ma tu żadnych zabezpieczeń. Nasza aktywność może być śledzona i rejestrowana. Pełne bezpieczeństwo i znacznie szybsze połączenie zapewnia wykorzystanie sieci VPN.
Korzystanie z TOR
Tor, czyli specjalna przeglądarka Internetowa, która łączy się z Internetem z wykorzystaniem sieci serwerów i szyfrowania, co również jest w stanie ukryć moje IP i zapewnić większą prywatność. Zamiast naszego rzeczywistego adresu IP, wyświetlane jest adres serwera Tor. Problemem jaki napotykamy przy tym rozwiązaniu jest kwestia przesyłania informacji przez wiele serwerów, co znacznie spowalnia połączenie i sprawia, że korzystanie z Internetu jest powolne.
Połączenie z siecią komórkową przez hotspot
Kolejnym sposobem żeby zamaskować mój IP będzie wykorzystanie naszego smartfona. Jeśli połączymy się z Internetem na urządzeniu mobilnym i użyjemy funkcji hotspotu będziemy mogli ukryć nasz rzeczywisty adres IP. Mimo, że szybkie, nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, ponieważ nie pozwala nam na uzyskanie ochrony czy szyfrowania danych. Do tego musimy liczyć się z transferem danych wykorzystywanym na urządzeniu mobilnym i prędkości zależnej od możliwości sieci komórkowej.
FAQ
Przejrzyjmy teraz najpopularniejsze pytanie związane z tematem jaki jest mój adres IP:
Kto może użyć mój IP?
Przede wszystkim jeśli ktoś będzie miał mój numer IP będzie on mógł być wykorzystywany przez reklamodawców do badania naszych zachowań, śledzenia aktywności i kierowania bezpośrednio do nas spersonalizowanych reklam. O ile może się nam to nie podobać nie jest to najgorsze co może nas spotkać. W przypadku hakerów, którzy sprawdzają jaki jest mój adres IP, możemy spotkać się z kradzieżą tożsamości, danych czy włamaniem na nasze konto bankowe. Warto chronić nasze IP, aby bezpiecznie korzystać z Internetu.
Jak mogę chronić mój IP adres?
Nie zapominajmy o tym, że bez odpowiedniej ochrony nasze dane mogą być łatwo pozyskane i wykorzystane przez niepowołane osoby. Skutkiem tego może być nie tylko utrata wrażliwych informacji na nasz temat, ale również naszych pieniędzy. Warto zmienić nasz adres IP i chronić informacje o naszej aktywności. Najlepsze rozwiązanie tego problemu to VPN, który pozwala nie tylko zmienić mój IP, ale również odpowiednio szyfrować i zabezpieczać wszelkie dane. Więcej informacji na temat tego znajdziemy w naszym artykule: jak zmienić adres IP.
Podsumowanie
Jeśli chcesz skorzystać z ochrony Twojej prywatności w Internecie i uchronić się przed atakami hakerów, pomyśl o skutecznej ochronie Twojego IP. Wystarczy proste rozwiązanie jak VPN i będziemy mogli cieszyć się bezpiecznym i anonimowym korzystaniem z Internetu na dowolnym urządzeniu. Sprawdź top1 wśród dostawców usług VPN na świecie – przejdź na ExpressVPN.