Jak stworzyć silne hasło – poradnik 2024

Od tego jak dobre są nasze hasła zależy bezpieczeństwo naszych danych i nas samych. Silne hasło powinno być unikalne i trudne do złamania dla hakerów. W naszym artykule odpowiadamy jak stworzyć silne hasło i jak bezpiecznie zarządzać hasłami.

Spróbuj teraz
Stwórz silne hasła i zabezpiecz je z 1Password - oferta specjalna

Zabezpiecz hasła i zwiększ bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu z najlepszym menedżerem haseł od 1Password i 30 dni na zwrot pieniędzy!

Aktualizacja: 15 listopad 2024

Co to jest silne hasło?

Jakie hasło możemy nazwać silnym? Powinno być ono jak najbardziej skomplikowane – posiadać różne znaki specjalne, małe i duże litery, a także cyfry.

Istotna jest również długość hasła, dłuższe są trudniejsze do złamania. W celu odgadnięcia naszego hasła wykorzystuje się ataki typu brute force, które polega na sprawdzaniu wszystkich możliwych kombinacji haseł. Specjalne programy wykonują próby i sprawdzają wszystkie możliwe kombinacje.

jak stworzyć silne hasło

Jeśli wiemy jak stworzyć mocne hasło, mamy również większą szansę na jego skuteczną ochronę, a zarazem ochronę naszych danych. Pamiętajmy również, żeby odpowiednio chronić nasze hasła, nie podawać ich nikomu i być ostrożnym w momencie otrzymania podejrzanych wiadomości odnośnie logowania do konkretnego miejsca.

Jak stworzyć silne hasło żeby było odporne na ataki hakerów?

  • Minimalna długość to 12 znaków, ale im dłuższe hasło tym lepiej
  • Nie powinniśmy nawiązywać do naszych danych, imion, dat
  • Nie stosujemy takich samych haseł do różnych kont
  • Używamy mieszanych znaków – małych i wielkich liter, cyfr, symboli, znaków interpunkcyjnych.

W wielu miejscach podczas tworzenia konta otrzymujemy komunikaty, które określają z czego ma składać się i jak stworzyć silne hasło. Nie zawsze spotykamy się z takim wymogiem, ale nawet jeśli go nie ma, stosowanie się do powyższych zasad pozwoli nam ochronić nasze konta.

Jak można zhakować hasło?

Jak się okazuje, cyberprzestępcy posiadają wiele sposobów na to, żeby złamać nasze hasła. Im są one słabsze, tym większa szansa na to, że ktoś włamie się na nasze konto. Każdy z nas słyszał kiedyś o wycieku danych z różnych serwisów. W takim wypadku dane są często sprzedawane i wykorzystywane do różnego rodzaju wyłudzeń.

jak stworzyć mocne hasło

Jeśli chodzi natomiast o bezpośrednie ataki na nasze hasła, najczęstsze to:

  • ataki typu brute force – jest to atak przeprowadzany za pomocą specjalnego oprogramowania, które za pomocą prób i błędów sprawdza różne kombinacje haseł.  Oprogramowanie sprawdza dostępne kombinacje i generuje kolejne hasła w celu wykrycia właściwego. Szczególnie podatne na tego rodzaju ataki są proste i standardowe hasła, które mogą być bardzo szybko rozgryzione.
  • ataki słownikowe – to z angielskiego dictionary attack, czyli tak zwana siłowa metoda odgadywania haseł. Jest ona zbliżona do metody brute force. Różnica polega na wyborze kombinacji haseł, w atakach słownikowych jest ona ograniczona do konkretnych wartości jak hasła popularne w danym języku czy historyczne bazy haseł.
  • phishing – ten rodzaj ataku przeprowadza się głównie za pośrednictwem SMS lub e-mail. Przestępcy podszywają się pod organizacje czy znane nam osoby i próbują wywrzeć na nas wykonanie odpowiedniego działania, w naszym przypadku procesu, który doprowadzi do udostępnienia naszego hasła. Mogą to być prośby o zmianę hasła czy kliknięcie w link, należy uważać na wszystkie tego rodzaju wiadomości.

Niestety hakerzy posiadają coraz lepsze narzędzie, które pomagają im w łamaniu haseł, dlatego też niezbędna jest wiedza jak stworzyć mocne hasło i jak je chronić.

9 wskazówek jak stworzyć mocne hasło

Odpowiadamy jak stworzyć silne hasło w kilku prostych krokach:

1. Spełnij wymagania dotyczące hasła

Większość miejsc, które dbają o bezpieczeństwo danych swoich użytkowników stawia wymogi co do specyfikacji danego hasła. Warto pamiętać o tym, żeby wykorzystać cyfry, symbole, małe i duże litery. Jeśli hasło jest zbyt krótkie, używałeś go wcześniej, rozpoczyna się lub kończy spacją, przeważnie otrzymamy komunikat, że jest nieprawidłowe.

Miejsca, które wprowadzają takie wymagania przeważnie dbają o dane swoich użytkowników, więc warto przestrzegać ich zasad. Doskonale wiedzą jak stworzyć mocne hasło. Nie musimy skupiać się również na minimalnych wymaganiach.

Im więcej znaków i bardziej skomplikowane hasło, tym ciężej je złamać, a tym samym nasze dane będą bardziej bezpieczne.

2. Użyj generatora haseł

Jeśli nadal nie wiem jak stworzyć silne hasło, możemy również wykorzystać generator haseł, który pomoże nam stworzyć losowe hasło z odpowiednimi parametrami. Takie generatory możemy spotkać jako oddzielne narzędzia w Internecie, ale najlepiej skorzystać tu z generatorów działających w menedżerach haseł.

W takim wypadku nie tylko automatycznie stworzymy silne hasła, ale również zabezpieczymy je. Menedżer haseł pozwala również na automatycznie uzupełnianie haseł, dzięki czemu nie tracimy czasu na ich wpisywanie.

3. Nie używaj kolejnych cyfr ani liter

Hasła, które posiadają kolejne cyfry jak na przykład 123 czy 4567 lub litery qwerty czy sdfg, są łatwe do złamania.

Jak stworzyć mocne hasło – unikaj stosowania takich zapisów w hasłach. W różnego rodzaju programach, które są wykorzystywane przez hakerów do łamania haseł, właśnie hasła z takimi elementami są testowane jako pierwsze. Jeśli korzystamy z tego rodzaju niebezpiecznych elementów, nasze hasła mogą być złamane dosłownie w kilka sekund.

4. Nie podawaj dat związanych z twoimi urodzinami

Informacje o roku, miesiącu czy dni urodzenia są łatwe do sprawdzenia. Jeśli wykorzystamy takie informacje podczas tworzenia hasła, hakerzy będą mieli krótszą drogę do złamania naszego hasła. Jak stworzyć mocne hasło, nie używajmy w nim dat. Podobnie jak w przypadku poprzedniego punktu, hasła tego rodzaju są najłatwiejsze do złamania.

5. Stwórz długie i skomplikowane hasło

Kolejna wskazówka z serii jak stworzyć silne hasło dotyczy jego długości. Użyjmy do stworzenia hasła przynajmniej 8 znaków i zadbajmy o to, żeby znajdowały się tam zarówno symbole, cyfry, a również małe i duże litery. 8 to minimum, ale nasi eksperci polecają wykorzystać przynajmniej 15 znaków w nazwie.

Jeśli nazwa będzie krótka, ilość kombinacji do odgadnięcia będzie niewielka, co sprawi, że hasło będzie słabe i podatne na ataki hakerów.

6. Połącz różne słowa

Jeśli chcemy stworzyć silniejsze hasło, możemy wykorzystać w nim połączenie wyrazów, które nie mają ze sobą związku. Przykładem może być stółKrowa7deszcz%origami. Tego rodzaju hasło jest długie, a dodatkowo jego składowe nie są z sobą powiązane.

7. Nie korzystaj ze słownika

Jak stworzyć mocne hasło? Tworząc dobre hasła nie należy dbać o poprawność i wpisywać wszystkiego zgodnie ze słownikiem. Jeśli specjalnie wpiszemy nazwę z błędami czy wymieszamy w niej różne znaki, hasło będzie silniejsze.

Im bardziej skomplikujemy hasło tym lepiej, jeśli upieramy się na zastosowanie jakiegoś konkretnego słowa, warto zmienić w nim kolejność liter, wpleść znaki specjalne czy cyfry.

8. Stwórz unikalne hasła

Korzystanie z tego samego hasła w różnych miejscach to zły pomysł. Jeśli haker zdobędzie takie hasło będzie w stanie zalogować się do wszystkich miejsc, w których z niego korzystamy. Wiele osób postępuje w taki sposób z racji na wygodę i lenistwo, jest to jednak duże zagrożenie.

Wiemy jak stworzyć silne hasło, ale jak je zapamiętać? Oczywiście ciężko zapamiętać długie i skomplikowane hasło, nie mówiąc już o zapamiętaniu wielu haseł, tak żeby każde miejsce logowania posiadało unikalne. W takim wypadku najlepiej wykorzystać menedżer haseł.

Możemy do niego zaimportować wszystkie wcześniej używane hasła i wygodnie nimi zarządzać. Oprogramowanie zapamięta nawet najbardziej skomplikowane hasła za nas i zabezpieczy je przed dostępem niepowołanych osób.

Unikajmy również słabych haseł, które są często używane, informacje na ten temat znajdziemy w artykule: najpopularniejsze hasła w Polsce.

9. Nie używaj wcześniejszych haseł

Jeśli potrzebujemy zmienić hasło czy też stworzyć hasło w nowym miejscu, nie korzystajmy z haseł, które były używane wcześniej. Istnieje ryzyko, że hasło już kiedyś znalazło się na liście wycieku danych, więc nie chroni nasz w żaden sposób.

Przejdź na 1Password
Sprawdź go sam bez ryzyka!

Jak stworzyć silne hasło – przykłady

Żeby lepiej zrozumieć jak stworzyć mocne hasło warto przyjrzeć się przykładom silnych haseł.

H2k*5)lnH3y^J1Jr8a%

n7J^%aY8m)9Ja@s^h7

j*Y6R4s^n7N9y$s2H*

u7G%r$1M&s8Yk@2P*

Silne hasła, które wypisaliśmy powyżej są długie – składają się z ponad 15 znaków i zawierają w sobie małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne. Nie ma tu łatwych do zapamiętania ciągów znaków, dat i innych tego typu elementów.

silne hasło przykłady

Mamy tu silne hasło przykłady, ale nie zapominajmy o tym, że nawet najsilniejsze hasło powinno służyć nam wyłącznie do jednego miejsca, w którym się logujemy. Jeśli zapisujemy hasła na komputerze czy w innych miejscach, musimy też mieć to na uwadze, że narażamy się na ryzyko wykradzenia naszych danych.

Oczywiście długie i skomplikowane hasła są trudne do zapamiętania, ale zawsze możemy wykorzystać menedżer haseł. Narzędzie posiada takie funkcje jak zaproponuj silne hasło czy też możliwość łatwego, ale bezpiecznego autouzupełniania hasła.

Przejdź na 1Password
Sprawdź go sam bez ryzyka!

Jak dbać o bezpieczeństwo haseł?

Przygotowaliśmy krótki poradnik za pomocą którego nie tylko stworzymy, ale również zabezpieczymy hasła do ważnych dla nas miejsc.

  1. Wybierz dobry menedżer haseł, czyli narzędzie do generowania, zabezpieczania i wygodnej obsługi haseł. Nasi eksperci przetestowali popularne narzędzia z tej kategorii i polecają najlepszy menedżer haseł 1Password
  2. Wykorzystaj weryfikację dwuetapową – weryfikacja dwuetapowa pozwala nam na zabezpieczenie się w przypadku, gdy ktoś złamie nasze hasło. Dzięki zastosowaniu dwóch etapów, mamy pewność, że nikt nie jest w stanie zalogować się do konkretnego miejsca.
  3. Nie zapisuj haseł na telefonie, tablecie czy komputerze. Jeśli zapisujemy informacje o logowaniu w tego typu miejscach, narażamy się na dodatkowe luki, przez które hakerzy mogą zyskać dostęp do naszych danych.
  4. Sprawdź czy Twój adres e-mail nie wyciekł – wycieki danych zdarzają się w bankach, serwisach społecznościowych i wielu innych miejscach, warto sprawdzić jak wygląda sytuacja z naszymi danymi.
  5. Nie podawaj nikomu swojego hasła – im więcej osób posiada nasze hasła, tym większa szansa, że ktoś wykorzysta je w nieodpowiedni sposób.

Jak stworzyć silne hasło – podsumowanie

Dowiedzieliśmy się jak stworzyć mocne hasło – musi być unikalne, składać się z wielu znaków różnego rodzaju – liter, cyfr, znaków specjalnych. Przedstawiliśmy również wskazówki dotyczące zabezpieczeń naszych haseł. Należy pamiętać, żeby nawet po wygenerowaniu silnego hasła musimy je odpowiednio chronić.

Uważajmy na podejrzane maile, smsy, czy telefony w sprawie zmiany naszego hasła, może to być próba wyłudzenia. Jeśli chcemy zabezpieczyć nasze hasła w odpowiedni sposób, a zarazem korzystać z nich w pełni wygonie, polecamy skorzystanie ze sprawdzonego menedżera haseł.

Nasi eksperci polecają 1Password, który pozwala generować silne hasła i za pomocą specjalnego uwierzytelniania zarządzać nimi. To doskonały sposób na ochronę istotnych dla nas miejsc, które potrzebują silnego zabezpieczenia.

marcin

Marcin, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa z wiedzą w zakresie analizy, oceny i integracji, studiował telekomunikację na Politechnika Wrocławska. Przez lata poświęcił się tworzeniu i publikowaniu treści związanych z cyberbezpieczeństwem. Jego celem jest dostarczanie czytelnikom najwyższej jakości tematów i wskazówek dotyczących cyberbezpieczeństwa, umożliwiając im pozostanie bezpiecznymi i cieszenie się doświadczeniami online. W przypadku jakichkolwiek pytań, śmiało skontaktuj się z nim pod adresem marcin@prywatnoscwsieci.pl.

Skomentuj

Dodaj Odpowiedź

PrywatnośćwSieci.pl