Czym jest malware?

Jeżeli z internetu korzystasz często, na pewno spotkałeś się z czymś takim, jak malware. Możesz się jednak zastanawiać, co to malware – w końcu ta fraza nie musi być znana każdemu. Mimo tego warto wiedzieć, co to jest szkodliwe oprogramowanie – tym w końcu właśnie jest malware. Co to jest malware dokładnie, jak pojawiło się w sieci i jak można z nim walczyć? Czy w ogóle można? Na te wszystkie pytania odpowiemy w tym tekście, byś wiedział jak można chronić się przed malware i co to jest złośliwe oprogramowanie w 2024!

Sprawdź ofertę
Sprawdź Malwarebytes, TOP antywirus z darmową instalką

Malwarebytes bytes wykrywa i neutralizuje każde złośliwe oprogramowanie w czasie rzeczywistym. Testuj bez ryzyka przez 60 dni na dowolnym systemie!

Aktualizacja: 24 kwiecień 2024

Malware co to – krótka definicja pojęcia

Zacznijmy od malware definicja, tak, byś dokładnie wiedział, z czym mamy do czynienia. Przede wszystkim, co to jest złośliwe oprogramowanie? To skrót od dwóch słów „malicious software”, czyli właśnie złośliwe oprogramowanie. Nie dotyczy ono wyłącznie jednego konkretnego programu – to pojęcie ogólne, które zbiera w sobie różne rodzaje wirusów, haków, trojanów, programów do szpiegowania i wiele, wiele więcej.

Wiesz już, malware co to – zbiór złośliwych programów, które albo chcą wykraść twoje dane, zepsuć twój komputer lub szpiegować twoje ruchy w internecie. Oczywiście, nie robią one tego z własnej woli. Ktoś musiał je zaprogramować. Malware co to znaczy?

Wiele osób wykonuje takie hacki by wykradać dane o kontach społecznościowych, loginów do banków i wiele, wiele więcej. Co to jest złośliwe oprogramowanie? To też popularny sposób na nielegalne wydobywanie kryptowalut z czyjegoś komputera.

Zastosowań dla tych programów jest wiele, a każde z nich jest nielegalne.

Historia różnych programów malware

Skoro wiesz już co to malware, możemy przejść teraz do opisania krótkiej historii tych programów. Krótkiej, gdyż malware co to znaczy wyjaśnianie jej całej zajęłoby nam bardzo dużo czasu – pojawienie się takich programów to nie kwestia ostatnich kilku lat, a kilkudziesięciu.

Prawdę mówiąc, istnieją one od początku działania komputerów! Co to jest złośliwe oprogramowanie? Takiej frazy lata temu nikt nie zadawał. Pierwszy komputerowy wirus pojawił się około roku 1971, kiedy to powstał program Creeper. Jego działanie nie było wtedy jednak złośliwe. Malware co to znaczy nie wyjaśniłoby nic. Program działał w bardzo prosty sposób. Po uruchomieniu na komputerze pojawiała się fraza „złap mnie, jeśli potrafisz”. Program następnie przenosił się po różnych plikach. Nie powodował jednak żadnych uszkodzeń czy błędów. Był co najwyżej irytujący.

co to jest złośliwe oprogramowanie?

Co to malware zaczęło interesować ludzi dopiero nieco później. Sam ten termin powstał na początku lat 90. Creeper po kilku latach został nieco zmieniony w działaniu i zamiast przeskakiwać po plikach, zaczął się duplikować, zajmując tym samym miejsce na komputerze.

Przejdź na Malwarebytes
Sprawdź go sam bez ryzyka!

Co to malware pod koniec i na początku wieku

Co to jest złośliwe oprogramowanie? W tamtych czasach na to odpowiedzi jeszcze nie było. W roku 1988 powstał wirus Vienna, który był w stanie zniszczyć pliki. Późniejsze wirusy, takie jak Michelangelo rozprzestrzeniały się znacznie szybciej i niszczyły dyski twarde.

Co to malware przekonało się wiele osób na przełomie wieków – wirus ILOVEYOU zainfekował miliony komputerów na całej świecie, rozsyłając wiadomość e-mail, której otworzenie instalowało wirusa Trojan na naszym komputerze.

Kolejny duży atak wirusa nastąpił w roku 2017, kiedy to WannaCry zainfekowało wiele komputerów w różnych krajach i wymagało wpłacenia bitconów, by zdjąć blokadę z plików.

Tak mniej więcej prezentuje się mocno skrócona historia wirusów komputerowych. W międzyczasie powstawało ich oczywiście tysiące, które można podzielić na wiele różnych kategorii… co zaraz sami uczynimy. Dzięki temu bez problemu odpowiesz sobie na pytanie, co to jest złośliwe oprogramowanie?

Malware co to znaczy – definicja wirusów komputerowych

Wirusy obecnie podzielić możemy na kilka różnych rodzajów. Wszystkie cechują się innym działaniem i celem. Żadnego z nich nie powinno się też bagatelizować – wszystkie mogą wyrządzić ogromne szkody w naszych plikach, danych czy komputerach.

Wirusy

Zacznijmy od malware co to znaczy w najprostszej postaci. Wirusy najczęściej pobierane są przez przypadek, w trakcie pobierania jakiegoś dodatkowego pliku czy programu. W momencie uruchomienia go wirus aktywuje się i zaczyna działać na komputerze. Może on uszkodzić pliki, zakłócić działanie komputera czy znacznie go spowolnić. Co ciekawe jednak tak długo, jak plik nie zostanie uruchomiony, wirus nie ruszy do ataku.

Robaki

Robaki, znane też jako worms, mogą szybko transferować się między komputerami. Nie muszą też być aktywowane manualnie przez użytkownika – zaczynają działać w momencie pobrania na komputer. Szybko się rozmnażają, infekując pliki i dysk twardy. Jeżeli zastanawiasz się, malware co to i jak ma to działać, odpowiadamy – w ten sposób twój komputer znacznie spowolni, zacznie kasować potrzebne pliki a co więcej, rozprzestrzeni robaka także na inne urządzenia w sieci.

co to malware

Trojan

Malware co to Trojan? To bardzo niebezpieczny rodzaj wirusa. Maskuje się on jako program, który może być użyteczny na komputerze. W momencie jego aktywacji zaczyna kasować pliki i przejmować kontrolę nad naszym komputerem. Nie mnoży się on jednak tak jak robaki. Co to jest złośliwe oprogramowanie? W tym przypadku trojany mogą też wykradać dane użytkownika, takie jak hasła czy dane do kont społecznościowych. Są niezwykle niebezpieczne i gdy zaczną działać, ciężko je zatrzymać.

Spyware

Czyli programy do szpiegowania. Co to malware w tym wydaniu? Ich cel jest prosty – wykraść jak najwięcej naszych danych i nie zaalarmować nas. Mogą one działać w tle, w sekrecie przed nami. Zwykle mają za zadanie pobierać informacje o naszym koncie bankowym, by ostatecznie okraść nas z pieniędzy. Mogą też wykradać inne ważne hasła czy wrażliwe dane. Co to jest złośliwe oprogramowanie? Spyware mogą też przeskakiwać na inne komputery w sieci. Często korzysta się z nich, by szpiegować ważne osoby.

Adware

Malware co to znaczy adware? To specjalny rodzaj wirusa, który działa w ciekawy sposób. Ten wirus za zadanie ma bombardowanie cię reklamami, często jednocześnie szpiegując twoje ruchy w sieci. Może on proponować ci kupno różnych produktów i usług, często przekierowując cię też na nieznane czy nielegalne strony. Co więcej, niektóre z tych malware co to mogą obniżyć prędkość działania twojej przeglądarki internetowej czy komputera.

Ransomware

Niezwykle niebezpieczny rodzaj wirusa, którego pierwszym zadaniem na komputerze jest zlokalizowanie często używanych plików czy aplikacji. Program następnie blokuje je i wymaga zapłacenia okupu, by je odblokować. Jeżeli spotkasz się z takim wirusem, pod żadnym pozorem nie płać okupu! W wielu przypadkach wirusa można pozbyć się dobrym oprogramowaniem antywirusowym.

Wirusy bezplikowe

Malware co to znaczy wirus bezplikowy? Jest to rodzaj złośliwego oprogramowania, które działa bez plików na twoim komputerze. Oznacza to, że wykrycie go może być bardzo trudne, a same malware nie pozostawia zbyt wielu śladów.

Scareware

Interesujący rodzaj złośliwego programu. Co to jest złośliwe oprogramowanie? W przypadku sacreware wirus nie koniecznie wyrządza szkodę na naszym komputerze. Pokazuje jedynie powiadomienia, że nasz komputer jest zainfekowany czy zepsuty. Są to jednak informacje fałszywe. Mają one na celu zachęcić nas do pobrania czy kupienia programu, który jednak albo będzie innym typem wirusa, albo będzie kosztował ogromne pieniądze i nie zrobi dosłownie nic na naszym komputerze. 

Rootkit

Takie wirusy pozwalają na przejęcie zdalnej kontroli nad naszym komputerem lub urządzeniem. Jest to często zbiór plików i aplikacji, które umożliwiają korzystanie z naszego urządzenia komukolwiek, kto steruje wirusem. 

Cryptojacking

Malware co to jest cryptojacking? To nowy typ wirusów, które związane są z kopaniem bitcoinów na naszym komputerze. Jak działają? Zwykle uruchamiają się w tle innych aplikacji i korzystają z mocy obliczeniowej naszego procesora, by wydobywać tę kryptowalutę. Znacznie spowalniają działanie naszego systemu, a w gorszych przypadkach mogą nawet doprowadzić do trwałego zniszczenia sprzętu.

Malvertising

Kolejny rodzaj wirusa związany z reklamami. Jego działanie jest nieco bardziej złożone, a samo wymaga też przygotowania przez hakera. Ten musi zapłacić za umieszczenie reklamy na stronie, a następnie podlinkować tę reklamę złośliwym linkiem czy programem. Po kliknięciu reklamę wirus aktywuje się, instalując się na naszym komputerze lub przekierowując nas na sztuczną stronę.

Przejdź na Malwarebytes
Sprawdź go sam bez ryzyka!

Przykłady wirusów

Wiesz już, co to malware. Jakie są jego przykłady? Ciekawym wirusem był Zeus, który pojawił się pod koniec lat 00 tego wieku. Przejmował on informacje na temat kont bankowych i wykradał je. Był programem typu trojan.

Rodzaje wirusów

Co to malware CryptoLocker? Był to wirus, który działał jako ransomware. Przejmował komputery na całym świecie i wymagał opłat w kryptowalutach. Jego kod wykorzystywany jest często w różnych podobnych atakach hakerskich.

Malware co to znaczy Mydoom? Był to wirus rozsyłany w mailach, który szybko się duplikował. Jego głównym celem było niszczenie plików i sieci komputerowej. Przyjmuje się, że wyrządził szkody na około 40 miliardów dolarów.

Jak rozsyłane są wirusy i co to malware?

Skoro już wiesz, co to złośliwe oprogramowanie, warto wspomnieć, jak się ono powiększa. Przede wszystkim, wirusy mogą duplikować się z komputera na komputer z wykorzystaniem sieci internetowej, mail czy plików, pendriveów i wielu innych rzeczy.

Uruchomienie zainfekowanego pliku powoduje, że twój komputer staje się kolejnym hostem i rozsyła zainfekowane informacje do innych użytkowników, na przykład przez media społecznościowe, jeżeli przejął hasła do twoich kont. 

Co to jest złośliwe oprogramowanie? Jak z nim wygrać?

Niezbędny będzie do tego odpowiedni program antywirusowy. W tym celu dobrze jest zaopatrzyć się w mocny program, taki jak np. Norton 360, który obecnie jest jednym z lepszych programów na rynku.

Za pomocą takiego oprogramowania bez trudu wykryjesz nawet dobrze ukryte złośliwe oprogramowanie. Co więcej, taki program działając w tle będzie w stanie uchronić cię przed atakiem, wykrywając, że program, który próbujesz pobrać może być zainfekowany. 

Dlatego właśnie tak kluczowe jest posiadanie odpowiedniego systemu zabezpieczającego twój komputer.

Jak pozbyć się malware co to znaczy z komputera?

Tutaj ponownie przyda się program antywirusowy. Za jego pomocą będziesz w stanie dokonać skanu, a następnie oczyszczenia plików, które są zainfekowane.

Jeżeli twój komputer nagle zaczyna działać wolniej lub widzisz, że rozsyłasz podejrzane wiadomości na portalach społecznościowych, warto szybko taki skan uruchomić.

Są też wirusy, których działanie zauważysz od razu, na przykład wspomniany już ransomware, który zablokuje dostęp do potrzebnych ci plików. 

Każdy system Windows posiada też zabezpieczenia i wbudowany antywirus, natomiast koniecznie powinieneś pobrać dodatkowy program – ten dołączony do systemu uznawany jest za dobry, ale wiele wirusów jest w stanie z łatwością go ominąć.

Przejdź na Malwarebytes
Sprawdź go sam bez ryzyka!

W jaki sposób można uchronić się przed złapaniem komputerowego wirusa?

Złośliwe oprogramowanie definicja już wskazuje na to, czym są takie wirusy – oprogramowaniem. Oczywiście, zdarza się, że występują one też w innej postaci. Nie zmienia to jednak faktu, że nigdy nie powinieneś pobierać plików z nieznanych ci źródeł, podejrzanych stron i tym podobnych miejsc.

Zawsze na twoim komputerze powinna działać też zapora ogniowa oraz antywirus. Oba te programy są w stanie skutecznie ochronić cię przed włamaniem na komputer czy uruchomieniem wirusa.

Warto też mieć zawsze zaktualizowany komputer i dobrze dobrane hasła. Co więcej, nigdy nie klikaj w wyskakujące na różnych stronach reklamy i nie otwieraj podejrzanie wyglądających maili. Jeżeli coś wpada do spamu to najlepiej automatycznie kasować taką wiadomość. Uwierz nam – ten wujek z Afryki naprawdę nie ma dla ciebie tych wszystkich milionów dolarów! 

Na koniec

Wiesz już, co to malware oraz co to jest złośliwe oprogramowanie? Pozostało nam ponownie przypomnieć, byś wyposażył się w odpowiedni antywirus, taki jak Norton 360, który zabezpieczy twój komputer i zmniejszy ryzyko zainfekowania go przez popularne w sieci wirusy! 

Dzięki temu korzystanie z komputera będzie lepsze, a ty nie będziesz musiał martwić się o swoje cenne pliki i sprzęt.

ryszard

Ryszard, Analityk Oceny Kontroli Bezpieczeństwa, od wielu lat wnosi swój wkład w artykuły i recenzje na stronie, zdobywając wiedzę w dziedzinie zagadnień związanych z Internetem i technologią. Dzięki wykształceniu z dziedziny Inżynierii Danych na Politechnika Gdańska, świetnie orientuje się w tematyce związanej z cyberbezpieczeństwem i różnymi zagadnieniami związanymi z Internetem. Jego mottem jest upraszczanie skomplikowanych tematów, aby czytelnicy mogli lepiej je zrozumieć. W przypadku jakichkolwiek pytań, skontaktuj się z nim pod adresem ryszard@prywatnoscwsieci.pl.

Skomentuj

Dodaj Odpowiedź

PrywatnośćwSieci.pl