Czy VPN jest legalny w Polsce?

Korzystanie z VPN, czyli inaczej mówiąc, wirtualnej sieci prywatnej, to bardzo popularna metoda na omijanie geoblokad a także zwiększenie swojego bezpieczeństwa w Internecie. Z sieci VPN korzystają nie tylko prywatni użytkownicy, ale i całe organizacje! Ale czy uzywanie VPN jest legalne na terenie Polski? Wokół tematu wirtualnych sieci prywatnych narosło bardzo wiele mitów, które oczywiście nie zawsze są prawdziwe. Jak sama nazwa wskazuje – są to mity! W artykule tym wytłumaczymy, VPN czy jest legalny? I VPN czy to legalne? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, aby dowiedzieć się, czy VPN jest legalny w Polsce i czy uzywanie VPN jest legalne w Polsce.

Sprawdź ofertę!
Wypróbuj ExpressVPN, najleposzą ochronę w sieci - 49% ZNIŻKI

ExpressVPN nie zapisuje żadnych logów i chroni Twoją prywatność. Legalna ochrona dostępna w Polsce przez 3 miesiące ZA DARMO z 30-dniową gwarancją zwrotu.

Aktualizacja: 15 listopad 2024

Czy uzywanie VPN jest legalne w Polsce i czy VPN jest legalny?

Tak. Zgodnie z polskim prawem korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej, czyli właśnie sieci VPN, jest całkowicie dopuszczalne, tak więc na pytania „czy uzywanie VPN jest legalne” oraz „czy VPN jest legalny” odpowiedź jest oczywiście twierdząca. Prawdą jest, że wiele firm używa sieci VPN, aby zapewnić swoim pracownikom bezpieczny dostęp do wewnętrznej sieci korporacyjnej. Ale to nie wszystko. Jeżeli nie jesteś pracownikiem korporacji, a zwykłym, prywatnym użytkownikiem, i wciąż zadajesz sobie pytanie „VPN czy to legalne?”, nie jesteś sam. Wiele osób zastanawia się, czy VPN czy to legalne. Ale nie masz czym się martwić. VPN jest legalny nawet dla zwykłych konsumentów! Teraz już wiesz, czy VPN jest legalny.

Przy okazji dyskusji, czy uzywanie VPN jest legalne w Polsce, warto wspomnieć również o ważnym aspekcie związanym z użytkowaniem sieci VPN. Chociaż korzystanie z VPN jest z natury legalne w większości krajów, wiele czynności wykonywanych przy użyciu VPN może być nielegalnych. Stąd też biorą się mity na temat używania sieci VPN oraz pytania „VPN czy to legalne?” i „VPN czy jest legalny?”. Tak jak w przypadku większości rzeczy stworzonych przez człowieka, tak i VPN można użyć zarówno do dobrych, jak i złych działań. To od Ciebie zależy, do czego użyjesz go Ty! O legalnym używaniu sieci VPN, jak i o możliwych przestępstwach popełnianych za jej pomocą piszemy w następnych akapitach.

VPN czy to legalne? – legalne użycie

Zasadniczo korzystanie z VPN nie zmienia statusu prawnego jakiejkolwiek działalność, jaką możesz prowadzić online. Jeśli to, co robisz, jest legalne bez VPN, jest również legalne z VPN — a jeśli normalnie jest nielegalne, z VPN nadal pozostanie nielegalne. Tak więc VPN czy to legalne – jak najbardziej tak, dopóki to, co robisz online, jest także legalne. Przyjrzyjmy się legalnym czynnościom, do których użytkownicy wykorzystują sieć VPN. Są to między innymi:

  • Logowanie się do wewnętrznej, korporacyjnej sieci,
  • Streamowanie filmów z legalnych portali streamingowych (na przykład Neflix, Hulu, Player.pl czy IPLA),
  • Korzystanie z bankowości internetowej,
  • Korzystanie z darmowych punktów dostępu do Internetu.
  • Tak jak widzisz, w większości przypadków odpowiedź na pytanie „VPN czy jest legalny?” jest oczywiście twierdząca. Dlaczego więc tak wielu ludzi postrzega korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej jako coś kontrowersyjnego? O tym, VPN czy jest legalny w kolejnym paragrafie.

Przejdź na ExpressVPN
Oferta specjalna, tylko do końca listopad 2024

VPN czy jest legalny? – używanie VPN do popełniania przestępstw

Czy uzywanie VPN jest legalne? Teraz wiesz już, że jak najbardziej tak! Ale wiesz również, że możesz używać VPN również do popełniania przestępstw. Oto, czego nie powinieneś robić przy użyciu sieci VPN (a także bez użycia sieci VPN!).

Najważniejszą zasadą jest nieoglądanie treści chronionych prawem autorskim, czyli tak zwanych „treści pirackich”. Jest to również najczęściej łamane prawo przy wykorzystaniu sieci VPN. I chociaż prawa autorskie rzadko są egzekwowane w stosunku do indywidualnych obywateli, którzy pirackie treści oglądają i / lub pobierają, nadal jest to nielegalne. Z tego samego powodu łamanie prawa autorskiego może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Czy uzywanie VPN jest legalne? Tak, pod warunkiem, że nie używasz sieci VPN do pobierania pirackich filmów i seriali.

Bardzo często zdarza się, że sieć VPN jest też używana do kupowania i sprzedawania na czarnym rynku internetowym. Dostęp do czarnego rynku w Internecie jest zwykle uzyskiwany za pośrednictwem Tora. Niestety, ale i sieci VPN również stają się coraz bardziej popularnymi sposobami uzyskiwania dostępu do tych nielegalnych witryn. Pamiętaj, że kupowanie broni, narkotyków i innych nielegalnych usług oraz przedmiotów na czarnym rynku jest tak samo nielegalne z VPN, jak i bez. Czy VPN jest legalny – tak, ale nie do czarnego rynku!

Ostatnim punktem, o którym wspomnimy, jest ten nie hakuj, nie prześladuj i nie znęcaj się nad drugą osobą. Sieci VPN zapewniają pewną prywatność i anonimowość, ale nie hakuj nikogo i nie spodziewaj się, że ujdzie Ci to na sucho, jak ten przypadek. Zarówno z siecią VPN, jak i bez nie, jest to po prostu zwykłe przestępstwo, które grozi poważnymi konsekwencjami. Tak więc czy VPN jest legalny? Tak, pod warunkiem, że nie próbujesz używać go do nielegalnych celów. Odpowiedź na pytanie, czy uzywanie VPN jest legalne, jest taka sama!

VPN w różnych krajach – VPN czy to legalne?

W większości krajów, na pytanie „VPN czy to legalne?” odpowiedź będzie twierdząca. Jednak istnieje kilka krajów, w których korzystanie z sieci VPN jest trochę bardziej skomplikowane. W przypadku krajów wymienionych poniżej, czy VPN jest legalny nie jest to już aż tak oczywiste.

Oto lista krajów, w których korzystanie z sieci VPN jest ograniczone:

  • Chiny – Chiny są oczywistym krajem, który przychodzi na myśl, gdy stajemy przed pytaniem, czy VPN jest legalny. Oczywiście w Chinach rząd sprawuje ścisłą kontrolę nad niektórymi treściami w Internecie, a co za tym idzie, dostęp do zewnętrznych treści jest bardzo ograniczony.
  • Korea Północna – w Korei Północnej dostęp do VPN jest niemożliwy. Jest to kraj całkowicie zamknięty.
  • Irak – Rząd iracki stosuje różne formy cenzury w Internecie. Korzystanie z usług VPN jest nielegalne. Cenzura w Iraku jest mniej zaawansowana niż w Chinach czy Korei Północnej, ale z pewnością możńa zostać złapanym oraz ukaranym za korzystanie z sieci VPN.
  • Białoruś – Każda technologia, która anonimizuje korzystanie z Internetu, jest na Białorusi uznawana za nielegalną.
  • ZEA – VPN jest legalny, natomiast ma dużo ograniczeń. Wiele ograniczeń internetowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich służy egzekwowaniu zakazów dotyczących treści wbrew ich „wartościom moralnym”, takich jak wideo rozmowy.
  • Egipt – Sytuacja jest podobna do sytuacji panującej w ZEA.
  • Turcja – Sytuacja podobna do sytuacji panującej w ZEA.
  • Rosja – Rosja konsekwentnie blokuje swoich obywateli od uzyskiwania dostępu do informacji. VPN jest całkowicie nielegalny.

Czy VPN jest legalny – a co ze streamowaniem filmów i seriali?

Jednym z najczęstszych zastosowań wirtualnych sieci prywatnych VPN jest dostęp do treści zablokowanych dla regionu z innych krajów tak zwaną „geoblokadą”. Niektóre filmy i programy telewizyjne są zablokowane w określonych krajach ze względu na prawa do transmisji, które mogą być zakupione przez daną stację telewizyjną (na wyłączność). VPN może ominąć te ograniczenia, dzięki czemu możesz oglądać Formułę 1, Oscary lub ulubione filmy seriale z dowolnego miejsca na świecie.

Chociaż korzystanie z VPN w ten sposób jest ogólnie legalne, może naruszać warunki świadczenia usług dostawcy transmisji strumieniowej. W takim przypadku możesz się spodziewać, że Twoje konto na danym portalu streamingowym takim jak na przykład Netflix może zostać ograniczone lub zamknięte.

Ustawa Digital Millennium Copyright Act w USA stworzyła ramy prawne do karania osób, które poruszają się po oprogramowaniu do zarządzania prawami cyfrowymi (DRM). To prawo może teoretycznie być stosowane przeciwko osobom unikającym geoblokad za pomocą VPN, chociaż nie zostało to przetestowane.

Tak więc korzystanie z sieci VPN w celu oglądania Netflixa jest całkowicie legalne, a Ty nie powinieneś się martwić, że na przykład łamiesz prawo. Zatem ostatecznie, VPN czy jest legalny? Tak!

Przejdź na ExpressVPN
Oferta specjalna, tylko do końca listopad 2024

VPN czy to legalne? Używanie VPN w celu zdobycia dostępu do ograniczonych treści.

Odpowiedź na pytanie, VPN czy to legalne do odblokowania dostępu do ograniczonych treści brzmi: to zależy. Możesz używać sieci VPN, aby uzyskać dostęp do zablokowanych treści. Jeśli omijasz zablokowane treści w sieci służbowej lub szkolnej, prawdopodobnie nie poniesiesz konsekwencji prawnych. To powiedziawszy, możesz zostać w jakiś sposób ukarany przez pracodawcę lub też szkołę. Tak więc VPN czy jest legalny? Tak, jeśli używasz go z głową.

W większości przypadków zablokowana treść zazwyczaj należy do jednej z dwóch kategorii: treści blokowane geograficznie (blokowanie po stronie dostawców treści, takich jak Netflix) oraz nielegalne treści blokowane przez rząd przy użyciu zaawansowanego oprogramowania blokującego.

Dostęp do treści należących do pierwszej kategorii za pomocą VPN jest ogólnie dozwolony, podczas gdy dostęp do rażąco nielegalnych treści pozostaje nadal nielegalny. VPN czy jest legalny? Jeśli uzyskujesz dostęp do legalnie zablokowanych treści za pomocą VPN, nadal mogą wystąpić konsekwencje, takie jak anulowanie Twojej subskrypcji. Warto liczyć się z tymi konsekwencjami, gdy szukasz odpowiedz na to, czy VPN jest legalny.

Zakończenie

VPN czy jest legalny oraz czy uzywanie VPN jest legalne? Po przeczytaniu tego artykułu znasz już odpowiedź na to pytanie. Natomiast jeśli jeszcze nie wiesz, VPN czy jest legalny i czy uzywanie VPN jest legalne w Polsce, oto po krótce, co uważamy na ten temat. Po przeprowadzeniu rzetelnego researchu na ten temat, z całą pewnością możemy powiedzieć, że w Polsce czy uzywanie VPN jest legalne. Tak samo VPN czy jest legalny. Nic nie stoi na przeszkodzie używania sieci VPN, dopóki użytkujemy ją zgodnie z prawem. Ponieważ jesteś nasyzm czytelnikiem, chcemy polecić Ci doskonałą sieć VPN.

Klaudia

Klaudia, radca ds. Prywatności i Cyberbezpieczeństwa, to pasjonatka pisania, eksplorująca nowe technologie, ze szczególnym zainteresowaniem bezpieczeństwem cybernetycznym. Jej odkrycie stron VPN i blogów o bezpieczeństwie online poszerzyło jej wiedzę w tej dziedzinie. Posiadając wykształcenie z zakresu Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki na Uniwersytet Warszawski, wykorzystuje swoją wiedzę do tworzenia artykułów na stronę internetową, co pozwala jej pomagać wielu ludziom. W razie jakichkolwiek pytań, możesz skontaktować się z nią pod adresem klaudia@prywatnoscwsieci.pl.

Udostępnij
Opublikowany przez