Co to jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA)?

Temat bezpieczeństwa w Internecie jest jak najbardziej na czasie. Dziś przyjrzymy się zagadnieniu uwierzytelniania dwuskładnikowego. Odpowiadamy 2fa co to jest, gdzie jest stosowane i dlaczego warto zwrócić na to szczególną uwagę. Zapraszamy do lektury!

Sprawdź ofertę
Wybierz 1Password z 2FA i loguj się bezpiecznie

Zadbaj o bezpieczeństwo i zarządzaj hasłami na wszystkich urządzeniach z 1Password - kliknij i odbierz 14 dni za darmo!

Aktualizacja: 22 marzec 2024

2FA co to?

Co to jest 2FA? Skrót od angielskiego Two-factor authentication to uwierzytelnianie dwuskładnikowe, które ma na celu potwierdzić, że to właśnie my próbujemy zalogować się do usług internetowych. Jest często używane w bankowości elektronicznej, mediach społecznościowych czy poczcie e-mail. Polega to na podaniu drugiej metody uwierzytelniania, przykładowo oprócz podania hasła, potwierdzenia logowania na smartfonie czy wykonania innej, dodatkowej czynności.

co to jest 2fa

Dzięki zastosowaniu 2FA mamy możliwość uniknięcia ataków związanych z kradzieżą czy wypłynięciem naszych danych, a także atakami typu brute-force czy phishingiem. Obecnie jest to bardzo istotne, ponieważ za pośrednictwem Internetu obsługujemy coraz więcej ważnych czynności jak bankowość, poczta e-mail czy sprawy biznesowe.

Dlaczego 2FA jest ważny?

Wiemy już co to jest 2fa, teraz sprawdźmy dlaczego rozwiązanie jest tak istotne. Jeśli korzystamy z uwierzytelniania jedno-składnikowego czyli loginu i hasła, to po włamaniu na nasze urządzenie, oszuści mogą wykorzystać dane i bez problemu zalogować się do naszej bankowości elektronicznej czy na różnego rodzaju strony.

Jeśli natomiast posiadamy 2FA, czyli uwierzytelnianie dwuskładnikowe to nawet jeśli ktoś uzyska dostęp do naszych danych do logowania – loginu i hasła, nie będzie w stanie zalogować się do usługi. Bez kolejnego kroku weryfikacji, czyli przykładowo potwierdzenia naszej tożsamości, nikt nie zaloguje się na nasze konta, na żadnej stronie internetowej czy aplikacji. Co to 2Fa i jakie są czynniki uwierzytelniania? Zerknij poniżej.

Jakie są czynniki uwierzytelniania?

Żeby dobrze zrozumieć co to jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA co to), warto również znać czynniki uwierzytelniania, które można wykorzystać jako drugi krok podczas logowania:

  • Czynnik wiedzy – oznacza coś co jest nam znane jako hasło, numer PIN, czy inny rodzaj informacji.
  • Czynnik posiadania – element który realnie posiadamy jak telefon komórkowy, urządzenie mobilne, dowód osobisty, token bezpieczeństwa czy inny przedmiot, który służy do potwierdzenia naszej tożsamości.
  • Czynnik biometryczny – nieodłączny element tożsamości użytkownika jak przykładowo odcisk palca, rozpoznawanie twarzy, głosu czy inne elementy biometrii behawioralnej.
  • Czynnik lokalizacji – określa lokalizację, z której możemy wykonać logowanie do danej aplikacji czy strony internetowej. Można ograniczyć logowanie ze względu na konkretne urządzenia i ich lokalizacje lub zawężając możliwość logowania do określonego adresu IP.
  • Czynnik czasu – określa czas w jakim musi nastąpić logowanie, po jego zakończeniu należy zacząć proces logowania od nowa.

Jakie są najpopularniejsze czynniki uwierzytelniania? Przeważnie w systemach zabezpieczeń występują 3 pierwsze czynniki, czyli wiedzy, posiadania lub biometryczny. Zdarza się również tak, że systemy mogą wykorzystywać kilka czynników jednocześnie, tak aby logowanie było jeszcze bardziej bezpieczne.

Przejdź na 1Password
Sprawdź go sam bez ryzyka!

Jak działa uwierzytelnianie dwuskładnikowe?

Wiemy już co to jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe – co to jest 2FA, a teraz przyjrzymy się jak w praktyce działa ten sposób uwierzytelniania logowania. Możemy podzielić proces na poszczególne podpunkty:

co to jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe

  • Komunikat o logowaniu na stronie internetowej
  • Wprowadzanie nazwy użytkownika i hasła – rozpoznanie danych przez system
  • Generowanie unikalnego klucza dla użytkownika, w przypadku procesów niewymagających haseł – weryfikacja klucza przez system
  • Prośba o wprowadzenie drugiego kroku logowania jak dowód osobisty, token bezpieczeństwa, poświadczenie smartfonem czy dane biometryczne.
  • Użytkownik zostaje uwierzytelniony i uzyskuje dostęp do strony internetowej lub aplikacji.

Przejdź na 1Password
Sprawdź go sam bez ryzyka!

Elementy uwierzytelniania dwuskładnikowego

Co to jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe i jakie ma elementy? Ogólnie mówimy o multi-uwierzytelnianiu wówczas, gdy system wymaga podania dwóch czynników uwierzytelniających. Jednak w przypadku użycia dwóch czynników z jednej kategorii nie możemy powiedzieć, że jest to 2FA, ponieważ należą do tego samego czynnika wiedzy.

W przypadku logowania z pojedynczym uwierzytelnianiem hasła nie są zalecane ponieważ ciężko jest stworzyć i zapamiętać silne hasło. Jest to najprostsze zabezpieczenie dla hakerów, którzy bez większego problemu mogą łamać nasze hasła wykorzystując ataki brutal force.

Jeśli interesuje nas najbezpieczniejsza metoda jeśli chodzi o pojedyncze uwierzytelnianie, najlepiej wybrać metodę uwierzytelniania biometrycznego.

Rodzaje produktów do uwierzytelniania dwuskładnikowego

Mamy wiele różnych usług, które pozwalają nam na wprowadzenie 2FA (2fa co to wyjaśniliśmy w pierwszej części artykułu) i zarazem bezpieczne logowanie do stron internetowych i aplikacji.

Mogą to być tokeny, które wykorzystujemy podczas logowania lub oprogramowanie , które pomaga w rozpoznaniu użytkownika i zarządzaniu logowaniem.

W przypadku oprogramowania, ciekawym rozwiązaniem okazują się menedżery haseł, za pomocą których możemy generować, przechowywać i bezpiecznie używać hasła do stron internetowych i aplikacji, również z wykorzystaniem uwierzytelniania dwuskładnikowego. Więcej na temat tego typu oprogramowania znajdziemy w naszych artykułach w kategorii menedżer haseł.

Przejdź na 1Password
Sprawdź go sam bez ryzyka!

Tokeny – Jak działają tokeny sprzętowe 2FA?

Żeby jeszcze bardziej wyjaśnić co to jest 2FA (co to jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe) przyjrzyjmy się jak działają tokeny sprzętowe. Dla przykładu użyjemy tokena USB o nazwie YubiKey opracowanego przez FIDO Alliance. Urządzenie obsługuje OTP oraz szyfrowanie i uwierzytelnianie klucza publicznego.

2FA co to i jak wygląda logowanie do usług obsługujących OTP jak WordPress czy Gmail? Podłączamy YubiKey do portu USB i wpisujemy hasło, token generuje hasło jednorazowe i wprowadza je w odpowiednie pole. Składa się one z 44 znaków – identyfikatora i klucza bezpieczeństwa. Serwer sprawdza weryfikację danego użytkownika i zapewnia bezpieczne logowanie.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe dla urządzeń mobilnych

Co to jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe w przypadku urządzeń mobilnych? Smartfony zapewniają nam wiele możliwości 2FA jak sprawdzanie lokalizacji za pomocą GPS, rozpoznawanie twarzy za pomocą kamery, skanowanie tęczówki oka, rozpoznawanie głosu czy też odcisk palca.

co to 2fa

Niektóre systemy operacyjne dostępne na urządzenia mobilne jak Windows 10, Android czy iOS posiadają specjalne aplikacje, które obsługują 2FA, wówczas urządzenia mogą być wykorzystywane jako czynnik posiadania.

W przypadku aplikacji Authenticator wpisujemy w pierwszym kroku login i hasło, a następnie aplikacja generuje specjalne kody, które zmieniają się co 30 sekund. Po wpisaniu kodu przechodzimy drugi etap weryfikacji.

Przejdź na 1Password
Sprawdź go sam bez ryzyka!

Powiadomienia Push dla 2FA

W przypadku 2FA co to są powiadomienia Push? Jest to rodzaj uwierzytelniania logowania bez hasła, za pomocą specjalnych powiadomień wysyłanych do zabezpieczonej aplikacji, które informują nas o próbie logowania do danego miejsca. Po uzyskaniu powiadomienia zatwierdzamy lub blokujemy próbę logowania.

Z jednej strony są jest to bezpieczna metoda, ale w przypadku zhakowania naszego urządzenia, powiadomienia mogą być również przejęte przez hakera. Możemy również przez przypadek, pomyłkowo zatwierdzić nieautoryzowaną próbę logowania do naszych zasobów.

Czy uwierzytelnianie dwuskładnikowe jest bezpieczne?

Dowiadując się co to jest 2FA wiemy, że uwierzytelnianie dwuskładnikowe wprowadzono aby zwiększyć bezpieczeństwo podczas logowania. Poziom bezpieczeństwa 2FA zależy od tego jakich składników użyjemy do uwierzytelniania. Najsłabszy składnik określa jak bezpieczne są nasze dane do logowania.

Oczywiście hakerzy opracowują różnego rodzaju sposoby aby włamywać się na nasze konta, które są chronione przez różne składniki jak tokeny, wiadomości sms czy powiadomienia Push. Jednak w przypadku stosowania 2FA chroni nas dwu-etapowe uwierzytelnianie, nawet jeśli jedna metoda zostałaby złamana, pozostaje nam jeszcze drugie zabezpieczenie. Warto korzystać z tego rozwiązania, wszędzie tam, gdzie chcemy chronić nasze dane.

Przejdź na 1Password
Sprawdź go sam bez ryzyka!

Podsumowanie

Analizując co to jest 2FA (co to jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe) i jakie korzyści zapewnia w dziedzinie bezpieczeństwa logowania do bankowości, poczty e-mail czy innych istotnych dla nas miejsc, stwierdzamy, że używanie tego rozwiązania jest obecnie koniecznością. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa podczas logowania.

Istnieje wiele metod uwierzytelniania dwuskładnikowego, polecamy zastosowanie topowego menedżera haseł – 1Password, za pomocą którego możemy bezpiecznie zarządzać naszymi hasłami. To zarazem bezpieczne i wygodne w użyciu rozwiązanie, oprogramowanie robi wszystko za nas, a obsługa programu jest bardzo intuicyjna.

marcin

Marcin, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa z wiedzą w zakresie analizy, oceny i integracji, studiował telekomunikację na Politechnika Wrocławska. Przez lata poświęcił się tworzeniu i publikowaniu treści związanych z cyberbezpieczeństwem. Jego celem jest dostarczanie czytelnikom najwyższej jakości tematów i wskazówek dotyczących cyberbezpieczeństwa, umożliwiając im pozostanie bezpiecznymi i cieszenie się doświadczeniami online. W przypadku jakichkolwiek pytań, śmiało skontaktuj się z nim pod adresem marcin@prywatnoscwsieci.pl.

Skomentuj

Dodaj Odpowiedź

PrywatnośćwSieci.pl